Porzeczka czarna - uprawa i odmiany

Jesteś tutaj:

Porzeczka czarna - uprawa i odmiany

3,4/5 (42 ocen)

Czarna porzeczka występuje praktycznie w całej Europie. Można ją spotkać także w Ameryce Północnej. Dziko rosnące krzewy porzeczek mogą rosnąć nawet 20 lat. Uprawę porzeczki rozpoczęto od XV wieku.

Nazwa porzeczka wywodzi się od faktu, że w naturze rośliny lubią rosnąć, „po rzece” czyli przy brzegach rzek oraz potoków.

Czarna porzeczka chętnie jest uprawiana na  działkach i w przydomowych ogrodach. Owoce wykorzystuje się głównie na przetwory. Ze względu na walory smakowe rzadko porzeczkę je się na surowo. Wiele przez to tracimy, gdyż  w surowej porzeczce jest wiele witamin,  B1, B2, C i K oraz P, E i D. Poza tym owoce zawierają w sobie również: magnez, wapń, fosfor i żelazo. Czarna porzeczka zawiera w sobie, także mikroelementy: bor i jod. Nie jest również kaloryczna, ma tylko 40 kalorii.

Poza tym jedzenie czarnej porzeczki łagodzi dolegliwości związane z nerkami. Jest również lekiem na:  nieżyt pęcherza, miażdżycę naczyń, kamicę dróg moczowych, nieżyt żołądka, biegunkę, kolkę oraz migrenę.

Krzewy porzeczki dorastają do półtora metra i są samopylne. Owoce natomiast mają wielkość około dwóch centymetrów.


Uprawa czarnej porzeczki


Roślina może rosnąć nawet na ciężkiej gliniastej glebie, nie ma specjalnych wymagań co do podłoża.
Młode porzeczki sadzimy wczesną wiosną lub jesienią do gruntu. Przed posadzeniem krzewów warto wzbogacić podłoże kompostem. Ziemię wokół krzewów należy regularnie odchwaszczać.  

Po posadzeniu przycinamy je na długość 20 cm. Roślinę  możemy rozsadzać z młodych pędów, które odcinamy od krzewów na wiosnę.


Wczesną wiosną należy powycinać z krzewów porzeczek stare - nie owocujące pędy.

Roślinę atakują rdza i roztocza. Często na skutek ataku choroby i szkodników roślinę trzeba zniszczyć.

Porzeczka czarna

Porzeczka czarna

W ogrodach możemy uprawiać, takie odmiany porzeczki, jak: Ceres, Bona i Ben Sarek

Ceres

Odmiana należy do krajowych. Jej owoce rosną na pojedynczych dużych gronach i  są średniej wielkości lub duże. Możemy jeść je  pod koniec lipca.

Ceres jest odporna na mączniaka wielkopąkowca.

Bona

Ta odmiana także należy do polskich. Krzewy porzeczek charakteryzuje rozłożysta korona. Są mało odporne na przemarzanie i odporne na mączniaka. Owoce dojrzewają w lipcu, są duże i smaczne. Jest to odmiana deserowa, która nadaje się również na przetwory. Porzeczki występują na krótkich gronach.Ben Sarek

Jest  to odmiana wywodząca się ze Szkocji. Rośnie powoli i jest odporna na mączniaka i przemarzanie. Wytwarza duże owoce. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz