Porzeczka czarna - uprawa i odmiany

Jesteś tutaj:

Porzeczka czarna - uprawa i odmiany

3,4/5 (42 ocen)
Ruben

Jest to idealna odmiana do posadzenia na działce, gdyż wytwarza  bardzo smaczne porzeczki.  Owoce mogą być duże lub średniej wielkości. Doskonale nadają się na przetwory. Porzeczka jest wytrzymała na takie choroby, jak mączniak i rdza.

Czarną porzeczkę możemy jeść na surowo, jak  również robić z niej przetwory, miedzy innymi: dżemy, galaretki, soki, a także wina i nalewki. Warto uwzględnić  ją w swojej diecie ze względu na właściwości odżywcze owocu. Poza tym czarna porzeczka może być elementem diety odchudzającej ze względu na małą kaloryczność, witaminy i mikroelementy. Dlatego warto posadzić kilka krzaczków rośliny na działce lub w przydomowym ogrodzie.

Porzeczka czarna - zbiór

Porzeczka czarna

Porzeczki na słodko


Z czarnej porzeczki można zrobić smaczny dżem. Aby go przyrządzić potrzebujemy kilogram czarnej porzeczki, dżemiks uniwersalny oraz przygotować sto mililitrów wody i 33 deko cukru. Najpierw myjemy, szypułkujemy i rozdrabniamy owoce. Później mieszamy z dżemiksem w relacji 3 do 1, do tego dodajemy wodę i wszystko zagotowujemy cały czas mieszając, aby się nie przypaliło. Potem dodajemy przygotowaną porcję cukru i ponownie zagotowujemy. Po zagotowaniu trzymamy jeszcze dżem kilka minut na małym ogniu. Następnie stawiamy garnek na kuchennym blacie i mieszamy dżem do momentu aż na jego powierzchni nie będzie białej plamy. Po czym nalewamy dżem do słoików i zamykamy je. Słoiki na chwilę stawiamy do góry dnem na kuchennym blacie. Dżem można podawać z naleśnikami, babką czy używać jako nadzienia do mufinek.

Agnieszka Krakowiak

Koniecznie zobacz