Aronia - uprawa i właściwości owoców

Jesteś tutaj:

Aronia - uprawa i właściwości owoców

3,4/5 (63 ocen)

Niezwykle wartościowa, a mimo to nieco zapomniana aronia czarna (Aronia melanocarpa) należąca do rodziny różowatych, w ostatnich latach ponownie wróciła do łask i coraz częściej pojawia się w naszych ogrodach. Przyjmuje się, że ojczyzną tego cennego krzewu są wschodnie rejony Stanów Zjednoczonych oraz Kanada, skąd roślina zawędrowała między innymi na tereny Azji i Europy.


Cechy charakterystyczne


Aronia wyrasta na wysokość i szerokość ok. 2-3 m. i rośnie w formie dość rozłożystego, mocno rozgałęzionego krzewu. Posiada ciemnozielone, szerokie, skórzaste, owalne i ząbkowane liście, które jesienią przebarwiają się na piękny, ognistoczerwony lub intensywnie pomarańczowy kolor. Roślina zakwita bardzo obficie w maju, wydając małe, białe kwiaty, zebrane w niewielkie baldachogrona. Jesienią w miejscu przekwitłych kwiatostanów, pojawiają się kiście czarnych, okrągłych owoców.


Wymagania uprawowe


Powodzenie aronii, jako krzewu hodowlanego, może wynikać nie tylko z ogromnych wartości odżywczych i leczniczych, ale również z dużej tolerancji środowiskowej. Aronia czarna jest bowiem krzewem stosunkowo mało wymagającym. Może rosnąć na różnych typach gleb. Równie dobrze radzi sobie na glebach cięższych, wilgotnych, jak i suchych piaszczystych. Nie ma też szczególnych wymagań, co do odczynu podłoża, byle nie było ono bardzo kwaśne lub bardzo zasadowe. Krzewy są również wytrzymałe na mróz i rzadko przemarzają, nie są też podatne na choroby oraz szkodniki. Roślina wprawdzie dość dobrze znosi chwilową suszę, jednak może to spowodować spadek plonowania, dlatego w czasie dłuższych okresów bezdeszczowych warto dodatkowo krzewy nawadniać.


Właściwie jedynym, ale dość zasadniczym warunkiem powodzenia uprawy aronii, jest stanowisko, które bezwzględnie powinno być słoneczne. Krzew co prawda w półcieniu również będzie rósł, ale wtedy może wydać bardzo słaby plon lub nawet w ogóle nie zawiązać owoców. Aronię rozmnaża się z nasion lub sadzonek zielnych. W uprawie amatorskiej drugi sposób jest praktyczniejszy i łatwiejszy do wykonania. Wśród odmian uprawowych znajdują się miedzy innymi „Nero” oraz bardzo plenna ”Galicjanka”. Spotyka się także egzemplarze szczepione na podkładce z jarzębu pospolitego.

Uprawa Aronii

Uprawa Aronii

Zabiegi pielęgnacyjne


Dość istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym w uprawie aronii jest cięcie. Roślina tworzy dużo odrostów korzeniowych, co szybko powoduje nadmierne zagęszczenie krzewu i ogałacanie z liści dolnych partii pędów. Dlatego w okresie spoczynku, czyli późną jesienią lub bardzo wczesną wiosną, należy regularnie wycinać najstarsze pędy, dzięki czemu w okresie wegetacji do wnętrza krzewu dotrze więcej światła. Poza tym rośliny najlepiej owocują na 2-6 letnich pędach, a więc starsze tylko obciążają krzew, nie wydając zadowalającego plonu. Wczesną wiosną warto też skrócić mniej więcej o połowę, wszystkie pozostałe pędy. Jeśli jednak nie będziemy stawiali na owoce, a potraktujemy krzew jako roślinę żywopłotową, nie musimy wcale jej przycinać, co najwyżej raz do roku nieco prześwietlić. W zależności od przeznaczenia, inny jest też rozstaw roślin przy sadzeniu. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz