Aronia - uprawa i właściwości owoców

Jesteś tutaj:

Aronia - uprawa i właściwości owoców

3,4/5 (63 ocen)

Krzewy przeznaczone na żywopłot sadzi się gęściej, najczęściej planując rośliny co 1,5 m., natomiast rozstaw w przypadku roślin uprawianych dla pozyskania owocu, powinien być większy i wynosić ok. 2-2,5 m. Owocowanie krzewów zwykle rozpoczyna się w 2-3 roku od chwili posadzenia. Owoce najlepiej zbierać po pierwszych przymrozkach, gdyż wtedy tracą swoją charakterystyczną goryczkę.

Kwitnąca Aronia

Kwitnąca Aronia

Przeznaczenie owoców


Ze względu na cierpki smak, nie jada się ich zwykle na surowo, za to doskonale nadają się na rozmaite przetwory. Z owoców przyrządza się wiec soki, konfitury, dżemy, galaretki, kompoty, a także używa ich jako dodatek barwiący przetwory z innych owoców np. jabłek. Ze względu na duża zawartość garbników, raczej nie nadają się na wino domowej roboty, natomiast można z nich przyrządzić bardzo zdrową i smaczną nalewkę. Jagody można również suszyć i przygotowywać z nich herbatkę owocową.

Zbiór Aronii

Zbiór Aronii

Właściwości zdrowotne aronii


Ich prozdrowotne właściwości są dość znaczące, tym bardziej, że owoce nie gromadzą w sobie metali ciężkich. Przyjmowanie preparatów oraz przetworów z aronii skutecznie pomaga obniżyć zbyt wysokie ciśnienie krwi, wspomaga leczenie chorób krążeniowych oraz żylaków i chorób wrzodowych żołądka. Aronia posiada także właściwości antyrnowotworowe, działa wewnętrznie przeciwkrwotocznie (zawartość wit. PP), wspomaga układ nerwowy, obniża poziom cholesterolu i wykazuje działanie przeciwmiażdżycowe.


Za te zdrowotne właściwości, odpowiadają zawarte w owocach duże ilości wit. PP (która jest również aktywna po przetworzeniu owoców) oraz antocyjanów, garbników, wit. C i soli mineralnych (min. potas, fosfor, żelazo, magnez).
Te substancje są pochodzenia naturalnego, dlatego też znacznie łatwiej przyswajane są przez


Owoce Aronii

Owoce Aronii

Tekst: Katarzyna Józefowicz

 

Koniecznie zobacz