Porzeczka czerwona - uprawa, odmiany i przepisy

Jesteś tutaj:

Porzeczka czerwona - uprawa, odmiany i przepisy

3,6/5 (66 ocen)

Porzeczki pochodzą z Europy, gdzie można jeszcze spotkać dziko rosnące okazy, które potrafią przetrwać nawet 20 lat. Krzewy porzeczek osiągają wysokość 2 metrów i są samopylne. Ich owoce mają czerwoną barwę, kulisty kształt oraz wielkość ok. 1 cm. Owoce porzeczki są kwaśne. Świeże czerwone porzeczki rozpoznamy po tym, że będą twarde i jędrne. Owoce po zbiorze powinniśmy przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu, na przykład w piwnicy, wtedy dłużej zachowają świeżość i nie popsują się. Porzeczki, które kupimy w sklepie i nie zjemy ich od razu, należy wstawić do lodówki z tych samych powodów co są opisane powyżej.


Uprawa porzeczki


Roślinom odpowiada łagodny klimat i słoneczne, ciepłe stanowisko. Lubią rosnąć w luźnej, próchnicznej ziemi.
Porzeczki rozmnażamy z odciętych wiosną młodych pędów. Miejsce, które zamieszkują porzeczki dobrze jest nawieźć zimą kompostem lub obornikiem.

Rośliny można uprawiać jako krzewy lub w formie małych drzewek, moim zdaniem z drzewek łatwiej zbiera się owoce.
Pielęgnując krzewy powinniśmy regularnie odchwaszczać ich podłoże. Przed nastaniem zimy należy ziemię przy młodych krzewach przykryć słomą.

Porzeczki czerwone dojrzewają stosunkowo wcześnie, pierwsze owoce możemy zbierać już w połowie lipca. Jeżeli odpowiednio dobierzemy odmiany krzewów, które posadzimy w ogrodzie, to będziemy je mogli zbierać nawet przez okres 2 miesięcy.

Porzeczki owocują na „krótkopędach”, które wyrastają ze starszych pędów. Więc jeżeli chcemy jeść dużo owoców to podczas cięć pielęgnacyjnych nie możemy wycinać pędów wieloletnich.

Porzeczka czerwona

Porzeczka czerwona

Czerwona porzeczka jest wytrzymalsza od czarnej na atak szkodników i chorób. Rzadziej dokucza jej rdza i roztocza.

Krzewy sadzimy w gruncie w odstępach mniej więcej 2 metrów jeden od drugiego, robimy to jesienią, lub na początku wiosny. Potem przycinamy je do około 25 centymetrów długości.


Owoce porzeczek idealnie nadają się na dżemy, konfitury i galaretki. Można z nich przyrządzić, również smaczne soki, napoje a także wino. Smaczne są również czekolady, w których nadzieniem jest czerwona porzeczka. Galaretki z czerwonej porzeczki bardzo dobrze się zsiadają, lub jak kto woli przechodzą z formy płynnej w stałą – w galaretkę. Procesu nie zakłóca nawet dodanie owoców do zsiadającej się galaretki. Jest, również dobrym nadzieniem do mufinek, wzbogaca ich smak i powoduje, ze ciastka nie są takie suche.

Porzeczki są bardzo zdrowe, zawierają w sobie dużo witaminy C i PP oraz potas, fosfor i wapń.

Porzeczka czerwona

Porzeczka czerwona czytaj dalej...

Koniecznie zobacz