Porzeczka czerwona - uprawa, odmiany i przepisy

Jesteś tutaj:

Porzeczka czerwona - uprawa, odmiany i przepisy

3,6/5 (66 ocen)

Sadząc krzewy w ogrodzie, warto wybrać następujące odmiany:

- Rosettę, Detvan oraz Tatran.

Odmiana Tatran

Odmiana ta wytwarza średniej wielkości, ciemnoczerwone owoce. Możemy je zbierać pod koniec lipca. Porzeczki są smaczne jedzone na surowo. Nadają się, również na przetwory. Odmiana obficie owocuje. Jest odporna na choroby grzybowe liści.

Porzeczki czerwone

Porzeczki czerwone

Odmiana Rosetta

Krzewy tej odmiany charakteryzuje szybki wzrost. Owoce są średnie lub duże i wyjątkowo smaczne. Rosną na długich gronach i mają jasnoczerwoną barwę. Odmiana jest odporna na opadzinę liści.



Odmiana Detvan

Odmiana należy do bardzo plennych. Krzewy porzeczek charakteryzują sztywne pędy i dobry wzrost. Owoce mają mocno czerwoną barwę, są średniej wielkości i nadają się do spożycia na przełomie czerwca i lipca. Owoce rosną na długich gronach. Można je jeść na surowo, jak również robić z nich przetwory. Odmiana jest odporna na choroby grzybowe.

Porzeczka czerwona - owoce

Porzeczka czerwona - owoce

Warto posadzić kilka krzaczków porzeczek na działce lub w przydomowym ogródku, może nie ze względu na ich smak, ale na wartości odżywcze. Porzeczka czerwona jest mało kaloryczna i zawiera w sobie sporo błonnika, dlatego jest wartościowym elementem diety odchudzającej.

Dla osób, które nie lubią piec ciast polecam te w proszku, które można kupić w każdym sklepie. Smaczne są między innymi czekoladowe babeczki z dżemem z czerwonej porzeczki. Babki pieką się 20 minut, a przygotowuje się je w niecałe 10 minut.

Należy kupić jedno opakowanie ciasta w proszku, dwa jajka i przygotować szklankę mleka i trzy czwarte szklanki oleju. Potem wszystko to wsypujemy, wbijamy do dużej miski i mieszamy na jednolitą masę bez gródek. W międzyczasie nagrzewamy piekarnik do 175 stopni, używamy termoobiegu. Potem stawiamy na blaszce papierowe foremki na babeczki, które znajdziemy w kartoniku z ciastem, który kupiliśmy w sklepie. Na spód każdej foremki wlewamy dużą łyżkę stołową masy, na masę nakładamy dżem porzeczkowy, który również znajduje się w kartonie z ciastem, Na dżem nakładamy łyżeczkę masy i wstawiamy babeczki do piekarnika. Po 20 minutach wyjmujemy je, czekamy aż ostygną i podajemy do kawy lub herbaty.

Czasami babeczkom nie wystarcza 20 minut pieczenia, wtedy pozostawiamy je w piekarniku na nieco dłużej.

Agnieszka Krakowiak

Koniecznie zobacz