Cięcie leszczyny (orzecha laskowego) - jak i kiedy?

Jesteś tutaj:

Cięcie leszczyny (orzecha laskowego) - jak i kiedy?

3,4/5 (844 ocen)

Cięcie leszczyny jest niezbędne do regularnego i obfitego plonowania. Zagęszczone krzewy zawiązują mało kwiatów, a owocowanie przesuwa się na obwód i w górę korony, co utrudnia zbiór. Ponadto zaniedbane rośliny stają się siedliskiem szkodników i są narażone na choroby. Wykonany raz w roku zabieg cięcia przynosi zatem długofalowe korzyści.


Termin i technika cięcia


Leszczynę przycinamy wczesną wiosną, po ustąpieniu mrozów, przy słonecznej i suchej pogodzie. Młodsze pędy skracamy centymetr nad najniższym oczkiem, skierowanym na zewnątrz krzewu. Grube gałęzie tniemy natomiast w miejscu zgrubienia, blisko pnia. Konary warto usuwać metodą na trzy cięcia – piłujemy je 15 cm od pnia, najpierw od dołu, później od góry, a na końcu usuwamy pozostawiony wcześniej kilkunastocentymetrowy kikut. Rana powinna być nachylona do pnia pod kątem 10-15°, ponieważ wtedy zabliźni się najszybciej.

Miejsca cięcia o małej powierzchni zabezpieczamy pastą ogrodniczą, bardziej rozległe zaś farbą emulsyjną z dodatkiem fungicydu.


Wybór formy


Przez cięcie nadajemy naszym krzewom formę, w której najłatwiej przeprowadzać zbiór i zabiegi pielęgnacyjne – grabić opadłe liście, spulchniać podłoże, usuwać odrosty korzeniowe czy przeprowadzać konieczne opryski. Zaleca się uprawę leszczyny w formie drzewka o pniu wysokim na 50-60 cm lub w formie krzewu z czterema głównymi konarami.


Cięcie po sadzeniu


Po raz pierwszy przycinamy orzecha laskowego tuż po sadzeniu wiosennym lub wiosną następnego roku po sadzeniu jesiennym. Sadzonki jednopędowe skracamy do 80-100 cm nad ziemią. W przypadku okazów rozgałęzionych do takiej wysokości przycinamy przewodnik, boczne odrosty skracamy natomiast o 1/3 długości. Jeśli zdecydowaliśmy się na uprawę orzecha laskowego w formie piennej, usuwamy wszystkie pędy rosnące niżej niż 50-60 cm nad ziemią. Uszczykiwanie powstających latem rozgałęzień sprzyja budowaniu silnej, rozłożystej korony.


Cięcie w kolejnych latach


Przez pierwsze 3-4 lata po posadzeniu młode leszczyny rosną na ogół słabo, ograniczamy zatem cięcie do usuwania pędów uszkodzonych przez mróz i porażonych przez choroby. Zabieg ten przeprowadzamy w kwietniu lub maju, po rozpoczęciu wegetacji, gdy można rozpoznać, które gałęzie obumarły. Wycinamy je aż do zdrowej miazgi. Przy okazji usuwamy też pędy wybijające do środka korony.

Leszczyna


Cięcie formujące


W czwartym roku wybieramy 4-6 silnych pędów, wyrastających symetrycznie na obwodzie korony, która powinna być luźna i dobrze naświetlona. Przyszłe konary przyginamy tak, by utworzyły z pniem kąty rozwarte. Możemy zawiesić na nich ciężarki bądź przywiązać je do pnia lub haczyków wbitych w podłoże. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz