Sadzenie malin krok po kroku

Jesteś tutaj:

Sadzenie malin krok po kroku

3,4/5 (626 ocen)

Maliny mogą być sadzone na terenie całej Polski. Zanim przystąpimy do samego procesu sadzenia, powinniśmy zakupić odpowiednie sadzonki, które nie mogą być dotknięte objawami wirozy. Maliny są dosyć wrażliwe na tego typu choroby.

W przypadku, gdy nie mamy możliwości posadzenia malin w dniu zakupu, powinniśmy je zadołować, aby korzenie zbytnio się nie wysuszyły.

Maliny najlepiej sadzić w okresie jesiennym na glebie lekkiej, bogatej w próchnicę o pH ok. 6,5. Preferują stanowisko słoneczne lub lekki półcień. Nie mogą być sadzone w strefach przemarzania i silnych wiatrów. Maliny nie będą również dobrze rosły w miejscach zbyt szybko przesuszających się.

Na 3 miesiące przed posadzeniem warto wykopać dołek i na jego dno wysypać nawóz wieloskładnikowy. Odpowiedni dołek na nawóz powinien mieć ok. 60 cm szerokości oraz ok. 25 cm głębokości. W przypadku sadzenia większej ilości roślin warto zaopatrzyć się w linkę, młot i paliki. Dzięki tym akcesoriom, będziemy mogli precyzyjnie wyznaczyć właściwą rozstawę roślin.

Odpowiednia gęstość sadzenia malin to ok. 40 cm w rzędzie oraz ok. 150 cm pomiędzy rzędami. Proces sadzenia przebiega zdecydowanie łatwiej w 2-3 osoby niż w pojedynkę.
Sadzenie malin krok po kroku


1. Przycinamy końcówki korzeni oraz usuwamy suche i zranione,
2. Wykupujemy płytki rowek o głębokości ok. 10 cm i szerokości ok. 20 cm,
3. Korzenie sadzonek zanurzamy w mieszance ziemi ogrodowej i wody,
4. Rozkładamy równomiernie korzenie w dołku,
5. Sprawdzamy, czy roślina ustawiona jest pionowo,
6. Zakopujemy sadzonkę do wysokości 3 dobrze widocznego pąka (licząc od nasady),
7. Glebę delikatnie ubijamy stopami,
8. Przycinamy wszystkie pędy powyżej pąka utworzonego na wysokości 20-30 cm nad ziemią.

Sadzenie malin


Sadzenie malin z pojemnika


1. Zanurzamy pojemnik w wodzie i wyjmujemy z niego sadzonkę,
2. Wykopujemy dołek odrobinę większy od bryły z korzeniami,
3. Umieszczamy sadzonkę w dołku, tak aby wierzchnia warstwy znajdowała sia na poziomie powierzchni gleby,
4. Zakopujemy sadzonkę, dosyć dokładnie ugniatając ziemię,
5. Przycinamy wszystkie pędy powyżej pąka utworzonego na wysokości 20-30 cm nad ziemią,
6. Podlewany roślinę.

W przypadku zakładania większych plantacji maliny można sadzić także w bruzdach wyoranych pługiem. Sadzenie tego typu przeprowadza się przez 2 osoby. Pierwsza wstawia sadzonki na dnie bruzdy, zaś druga lekko obsypuje je ziemią, aby się nie przewracały. Po zasadzeniu całego rzędu należy naorać glebę w celu zasypania bruzd. Zbyt głębokie posadzenie na glebach ciężkich może spowodować, że rośliny będą trudno przerastały grubą warstwę ziemi. Z kolei zbyt płytkie posadzenie jest równie szkodliwe, ponieważ w trakcie bezśnieżnej i mroźnej zimy rośliny mogą przemarzać.

Istnieje również możliwość sadzenia malin przy pomocy sadzarki. W tym przypadku umieszczamy rośliny w bruździe wykonanej przez sadzarkę na takiej wysokości, aby pąki znajdujące się na szyjce pędu znalazły się tuż pod powierzchnią ziemi. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz