Kiedy i jak sadzić maliny? Tylko praktyczne informacje

Jesteś tutaj:

Kiedy i jak sadzić maliny? Tylko praktyczne informacje

3,5/5 (536 ocen)

Od terminu sadzenia zależy, czy nasze rośliny dobrze się przyjmą i szybko rozpoczną wzrost oraz plonowanie. Odpowiedź na pytanie, kiedy sadzić maliny, zależy od warunków środowiskowych, panujących w naszym ogrodzie, oraz od ilości czasu, który możemy poświęcić na pielęgnację uprawy.


Wymagania środowiskowe


Plantacje malin zakłada się zazwyczaj na nasłonecznionych terenach równinnych lub łagodnych stokach. Niekorzystny wpływ na kondycję roślin wywierają silne wiatry, które zwiększają ryzyko wystąpienia uszkodzeń mrozowych. Maliny wytwarzają płytkie systemy korzeniowe, dlatego są wrażliwe zarówno na niedobór, jak i nadmiar wody. Do ich uprawy poleca się podłoża przepuszczalne o dobrej pojemności wodnej i poziomie wody gruntowej nie wyższym niż 40 cm (np. lessy i lekkie gliny). Optymalny poziom pH gleby wynosi 6,0-6,5, ale w praktyce może nieco przekroczyć te wartości; nie powinien być jednak niższy niż 5,5 ani wyższy niż 8,0.


Przedplon


Maliny uprawia się najczęściej po zaoranych nawozach zielonych. Dobre efekty przynosi sadzenie ich po warzywach kapustnych, które wymagają starannej pielęgnacji gleby, co nie sprzyja rozwojowi chwastów. Na przedplon nadają się również rośliny oleiste, jednak takie stanowisko będzie najprawdopodobniej wymagało starannego odchwaszczenia. Unikamy uprawy malin po ziemniakach, bakłażanach, pomidorach i papryce, ponieważ przedplon tego rodzaju zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia chorób systemu korzeniowego. Zwróćmy również uwagę odpowiednie sąsiedztwo – maliny sadzone w pobliżu ogórków i fasoli są narażone na inwazję przędziorków.


Przygotowanie podłoża


Zbyt kwaśny odczyn podłoża neutralizujemy przez wapnowanie, które należy przeprowadzić przed wysiewem roślin na przedplon. Dawka wapna zależy od wartości pH gleby i jej zwięzłości. Na kilka tygodni przed sadzeniem malin podłoże powinno zostać przekopane i użyźnione obornikiem lub kompostem w dawce 40-60 kg/10 m2. Dodatkowo – jeśli sadzimy maliny na słabej glebie – warto zastosować superfosfat w dawce 100 g/10 m2 i siarczan potasowy w dawce 200 g/10 m2.


Zakup sadzonek


Aby cieszyć się bogatym plonowaniem, musimy pozyskać silne i wolne od wirusów sadzonki malin. Sadzonka I wyboru ma pęd o średnicy minimum 0,7 cm i przynajmniej 3 korzenie o długości 10 cm i grubości 2 mm. Sadzonki nagokorzeniowe są zazwyczaj dostępne tylko jesienią, a doniczkowane – przez cały sezon wegetacyjny.

Sadzenie malin

Sadzenie malin


Termin sadzenia


Maliny sadzi się wczesną wiosną lub późną jesienią, przed nadejściem pierwszych przymrozków. Zaletą sadzenia jesiennego jest wysoka wilgotność gleby w tym okresie. Ponieważ rośliny zdążą wytworzyć korzenie przed nastaniem zimy, na początku następnego sezonu wegetacyjnego szybciej rozpoczną wzrost. Termin wiosenny wybieramy, jeśli jesienią zachodzi konieczność chemicznego zwalczania chwastów. Rośliny sadzone wiosną często gorzej się przyjmują i słabiej rosną, dlatego wymagają troskliwej pielęgnacji, polegającej na regularnym i obfitym podlewaniu. Jeśli decydujemy się na wiosenne sadzenie, przeprowadzamy je jak najwcześniej, kiedy ziemia jest jeszcze wilgotna po roztopach. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz