Rozmnażanie malin - najlepsze sposoby. Zobacz!

Jesteś tutaj:

Rozmnażanie malin - najlepsze sposoby. Zobacz!

3,4/5 (739 ocen)

Maliny należą do najłatwiejszych w uprawie roślin sadowniczych. Istotną zaletą tych wdzięcznych krzewów jest ich duża żywotność, widoczna w tendencji do wytwarzania licznych pędów przybyszowych. Dzięki nim rozmnażanie malin nie nastręcza trudności nawet niedoświadczonym ogrodnikom.


Odrosty korzeniowe


Każdego roku maliny wytwarzają odrosty korzeniowe, które zazwyczaj wyrywamy, by uniknąć osłabienia plonu. Z pędów tych można jednak pozyskać wartościowe sadzonki. Jeśli planujemy wykorzystać odrosty korzeniowe do rozmnożenia malin, pobieramy je nie wcześniej niż w połowie października, ponieważ dopiero wtedy będziemy mieć pewność, że młode rośliny zgromadziły w korzeniach wystarczającą ilość zapasowych substancji odżywczych. Silna sadzonka składa się z jednego pędu o długości powyżej 30 cm i średnicy 5-7 mm. Powinna mieć 2-3 dobrze rozwinięte korzenie, nie krótsze niż 8 cm. Takie rośliny możemy wysadzić na rozsadnik lub przenieść od razu do gruntu.


Sadzonki korzeniowe


Jeżeli dysponujemy niewielką liczbą krzewów, z których moglibyśmy pozyskać materiał do rozmnażania, zamiast pędów pobieramy fragmenty korzeni. Do pracy przystępujemy w październiku. Odsłaniamy korzenie okazów matecznych i odcinamy fragmenty korzeni razem z wyrastającymi z nich pędami, które zaraz usuwamy. Pobrany materiał dzielimy na odcinki o długości 8 cm. Na każdym z nich musi znajdować się przynajmniej jeden pąk, z którego wybije pęd przybyszowy. Sadzonki należy przenieść do inspektu i umieścić w gruboziarnistym piasku, tak, by pąki wystawały ponad podłoże. Wiosną powinny wybić z nich nowe pędy – wtedy przenosimy roślinki na rozsadnik, do żyznej, próchnicznej ziemi.

Maliny

Maliny


Odkłady


Malinojeżyny łatwo rozmnażają się przez odkłady wierzchołkowe. Wykorzystujemy w tym celu silnie rosnące pędy, które wczesną jesienią mają długie, pozbawione liści wierzchołki. Wybrane pędy przyginamy do podłoża i dokładnie obciskamy ziemią wymieszaną z kompostem, a następnie obficie podlewamy. Wiosną wierzchołek powinien wykształcić wystarczająco silny system korzeniowy, byśmy mogli oddzielić pęd od rośliny matecznej i przenieść go do gruntu. Jeśli tak się nie stanie, czekamy z przesadzaniem do jesieni, regularnie podlewając krzew przez cały sezon wegetacyjny.


Bibliografia

1. Danek J., Uprawa maliny i jeżyny, Warszawa 2014, s. 32-41.
2. Gwozdecki J., Bardzo słodkie maliny, „Ogrody”, nr 7/2006, s. 28-31.
3. Król K., Pyszne maliny pełne zdrowia, „Mój Piękny Ogród”, nr 8/2011, s. 46-47.
4. Le Page R., Retournard D., ABC rozmnażania roślin przez sadzonki, Warszawa 2006, s. 131.
5. Mika A., Szczepienie i inne metody rozmnażania roślin sadowniczych, Warszawa 2014, s. 93-94.
6. Prat J.-Y., ABC sadownictwa, Warszawa 2009, s. 126.
7. Sadownictwo, red. Legańska Z., Warszawa 2002, s. 441.
8. Wyrzykowska M., Rozmnażamy jagodowe, „Tygodnik Poradnik Rolniczy”, nr 41/2013, s. 25.

Małgorzata Długosz
 

Koniecznie zobacz