Kistnik malinowiec - opis, szkodliwość, zwalczanie i zdjęcia

Jesteś tutaj:

Kistnik malinowiec - opis, szkodliwość, zwalczanie i zdjęcia

3,4/5 (432 ocen)

Spośród wszystkich szkodników malin oraz jeżyn największe szkody gospodarcze wyrządzają larwy kistnika malinowca. Aby ustrzec się przed stratami, należy monitorować stan upraw, a w razie pojawienia się dorosłych form szkodnika natychmiast podjąć z nim walkę.


Opis


Kistnik malinowiec (Byturus tomentosus) to pospolity w Polsce chrząszcz z rodziny kistnikowatych. Rudobrązowy lub ciemnoszary owad doskonały mierzy 4 mm, przy czym samice są zazwyczaj nieco większe od samców. Larwa ma trzy pary nóg, a jej żółte ciało osiąga długość ok. 5 mm.


Szkodliwość


Chrząszcze kistnika malinowca szkieletują liście jeżyn i malin owocujących na pędach dwuletnich. Na odmianach jednorocznych obserwuje się je sporadycznie. Niszczą młode, nierozwinięte liście oraz pąki kwiatowe i kwiaty, przyczyniając się do znacznego obniżenia plonu. Owoce, które zawiązują się z nadjedzonych kwiatów, są drobne i zniekształcone. Larwy, wylęgające się w pełni lata, żerują w dnie kwiatowym. Najwięcej robaczywych owoców pochodzi z najwartościowszych, pierwszych zbiorów, na malinach dojrzewających później straty są zazwyczaj niższe. Podczas silnej inwazji zniszczeniu ulega do 80% plonu.

Kistnik malinowiec

Kistnik malinowiec


Rozwój


W ciągu roku występuje jedno pokolenie kistnika malinowca. Samice składają pojedyncze jaja na przełomie maja i czerwca. Wykorzystują do tego celu zarówno kwiaty, jak i zawiązki owoców, a niekiedy również spody liści. Jajo kistnika malinowca ma długość ok. 1,3 mm. Początkowo jest przezroczyste, później natomiast białe. W ciągu swojego życia każda samica składa 60-100 jaj. Larwy wylęgają się po upływie 8-9 dni. W okresie dojrzewania owoców przemieszczają się pod ziemię, gdzie na głębokości 5-10 cm przędą kokony. Niekiedy na miejsce przepoczwarzenia wybierają też szczeliny w korze drzew. Po 10 dniach następuje wylęg małych chrząszczy, które spędzają zimę pod powierzchnią gleby. Dorosłe formy opuszczają schronienie na przełomie kwietnia i maja, przy temperaturze 10-14°C. Masowe inwazje mają miejsce w maju i na początku czerwca i trwają 20-40 dni.

Kistnik malinowiec - larwa

Kistnik malinowiec - larwa

  czytaj dalej...

Koniecznie zobacz