Nawożenie malin - praktyczne informacje

Jesteś tutaj:

Nawożenie malin - praktyczne informacje

3,8/5 (10 ocen)
Maliny są roślinami wieloletnimi, popularnymi i chętnie uprawianymi ze względu na owoce, które mają wszechstronne zastosowanie. Oprócz właściwości dietetycznych i odżywczych, można wyróżnić także walory lecznicze, znane w medycynie ludowej od stuleci. Stosunkowo łatwa uprawa, szybkie owocowanie i niemalejący popyt na ten owoc sprawia, że jest chętnie kultywowana, w szczególności w Europie oraz Ameryce Północnej. Z drugiej strony jednak, wrażliwość maliny sprawia, że błędy popełnione w trakcie uprawy wpływają o wiele bardziej negatywnie na stan rośliny niż w przypadku innych gatunków. Jest ona podatna na wpływ czynników atmosferycznych oraz chorobotwórczych. Nieodpowiednie nawożenie również może przynieść niepożądane skutki, dlatego niezwykle istotnym jest poznanie wymagań środowiskowych rośliny oraz zasad odpowiedniego jej zasilania. Tylko stosowanie się do ustalonych zasad może sprawić, że będziemy cieszyć się smakiem i właściwościami tego pysznego owocu. 
 

Nawożenie malin 

 
Maliny sadzi się wczesną wiosną, lub późną jesienią. Bardziej odpowiedni wydaje się być ten drugi termin, ze względu na wilgotność gleby. Umożliwia to szybszy wzrost w pierwszym roku. Wtedy też, po rozpoczęciu wegetacji powinniśmy rozpocząć nawożenie, skupiając się na dostarczeniu roślinie składników pokarmowych potrzebnych do budowy systemu korzeniowego oraz części nadziemnej. Na tym etapie zaleca się zastosowanie bezchlorkowego nawozu wieloskładnikowego, w skład którego wchodzą m.in. azot, potas i fosfor. Po osiągnięciu przez pierwsze pędy wysokości 5 – 10 cm warto przeprowadzić uzupełniające nawożenie azotowe. Końcówka wiosny to dobry okres na zastosowanie kolejnej porcji azotu. Gdy roślina zaczyna owocować, należy przeprowadzić analizę laboratoryjną (wygląd roślin, zasobność gleby), aby na jej podstawie ustalić odpowiedni rodzaj nawożenia. Można jednak ustalić dawki orientacyjnie dla roślin owocujących na tegorocznych lub dwuletnich pędach. 
 

Pędy tegoroczne i dwuletnie

 
Do nawożenia odmiany na tegorocznych pędach używa się nawozu wieloskładnikowego, jednak w wyższych dawkach niż w przypadku pędów dwuletnich. Nawożenie azotowe powinno być przeprowadzone dwukrotnie – w czerwcu (saletra wapniowa) oraz w lipcu (saletra potasowa). Na roślinę pozytywnie wpływa kilkukrotne opryskanie w okresie kwitnienia nawozem dolistnym, w skład którego wchodzą makro i mikroskładniki. Podczas dojrzewania owoców warto przeprowadzić dolistne nawożenie wapniem, gdyż to poprawi jędrność owoców. W przypadku pędów dwuletnich nawożenie można rozpocząć już po rozpoczęciu wegetacji. Zaleca się zastosowanie nawozu wieloskładnikowego z mikroskładnikami, oraz dwukrotne nawożenie azotowe – pierwszy raz podczas kwitnienia roślin (saletra wapniowa), oraz drugi raz podczas wzrostu owoców (saletra potasowa). Wskazane jest kilkukrotne opryskanie nawozem dolistnym - także po zbiorze.
 

Istota nawożenia           

        
Ze względu na wysoką podatność malin na wpływ czynników zewnętrznych, ich odpowiednie nawożenie jawi się jako jeden z głównych czynników wpływających na powodzenie uprawy i zbioru. Bez potrzebnych składników mineralnych w odpowiednich proporcjach cały proces kultywacji w najlepszym razie da gorsze efekty od założonych. Niezwykle istotne w całym procesie jest również odpowiednie nawodnienie plantacji a także ściółkowanie, które pomaga pozbyć się chwastów oraz zapewnia optymalne pH. Ogólnie rzecz biorąc, zajmowanie się malinami nie należy do skomplikowanych czynności, pod warunkiem stosowania się do ustalonych zasad i doboru odpowiedniego rodzaju nawozów. Na rynku dostępne są przeróżne formy wspomagaczy, dostosowanych do preferencji kupującego. Wszystkie zawierają porady oraz informacje na temat prawidłowego stosowania. Możemy zaopatrzyć się w produkty pomagające uzupełnić niedobory magnezu i żelaza, poprawiające kwitnienie oraz zawiązywanie owoców, stymulujące rozwój korzeni, poprawiające ogólną kondycję, czy też wpływające na wielkość plonów. Przysłowiowe wsłuchanie się w potrzeby rośliny i dobór odpowiednich środków z pewnością zagwarantuje nam wymarzony zbiór, którym będziemy delektować się ze świadomością, że powstał za sprawą naszej sumiennej, dokładnej pracy. 

Koniecznie zobacz