Zrywacze i zbieracze do owoców - co warto o nich wiedzieć?

Jesteś tutaj:

Zrywacze i zbieracze do owoców - co warto o nich wiedzieć?

4,2/5 (5 ocen)
Któż z nas nie chciałby żywić się wyłącznie tym, co sam wyhoduje i zbierze? Własna uprawa, doglądana i pielęgnowana na bieżąco, pozbawiona olbrzymiej ilości chemii i w pełni ekologiczna byłaby nie tylko świetną alternatywą dla wątpliwej jakości potraw sklepowych ale i dużą oszczędnością w wydatkach. Wielu z nas decyduje się na własne uprawy, a w dużej mierze są to owoce, takie jak jabłka, maliny, agrest, truskawki, poziomki itp. Okres ich dojrzewania oraz gotowości do spożycia wiąże się z koniecznością zbioru. Zebranie owoców – w szczególności, jeśli mamy do czynienia z pokaźną plantacją – to proces czasochłonny, oraz wymagający wysiłku fizycznego. Jest to wręcz symbol ciężkiej, niewdzięcznej pracy, rozpropagowany za sprawą rodaków wyjeżdzających w poszukiwaniu pieniędzy na zbiory do krajów zachodnich. Samo zbieranie nie jest skomplikowane, natomiast trudności rosną wraz z wielkością obszaru, który zmuszeni jesteśmy przerobić oraz z częstotliwością skłonów wykonywanych w poszukiwaniu owoców. Czy istnieją jakieś sposoby na poradzenie sobie z tymi niedogodnościami? 
 

Zrywacze do owoców

 
Owoce możemy podzielić - na potrzeby niniejszego artykułu – na drobne, takie jak maliny, jeżyny, borówki, truskawki itp., oraz większe, do których zaliczymy jabłka, śliwki, gruszki itp. Zbiór większych owoców, rosnących na gałęziach drzew możemy ułatwić sobie poprzez zakup zrywacza. Jest to przyrząd w postaci worka przymocowanego do stalowego trzonka zakończonego obręczą, który ma za zadanie amortyzować spadające owoce, tak aby nie uległy zniszczeniu uderzając w ziemię. Specjalne ząbki, w które wyposażona jest obręcz odcinają owoce od gałęzi. Długi trzonek sprawia, że możliwe jest dotarcie nawet do trudno dostępnych miejsc oraz znajdujących się wysoko zakamarków. Urządzenie jest składane, nie zajmuje dużo miejsca – co wpływa na utrzymanie większego porządku i lepsze zagospodarowanie wolnej przestrzeni – oraz łatwo się je czyści. Jest to świetna alternatywa dla samodzielnego zrywania owoców przy pomocy drabiny, bez ryzyka wypadków związanych z pracą na wysokościach. 
 

Zbieracze do owoców 

 
Owoce drobne, ze względu na swój kształt, wielkość oraz miejsce w którym rosną wymagają nieco innego traktowania. Z myślą o nich stworzono zbieracze do owoców, które sprawiają, że zbiory są o wiele szybsze i efektywniejsze. Uchwyty, w które wyposażony jest zbieracz zbierają owoce podczas przesuwania nim po pędach, a dzięki zastosowaniu specjalnej budowy zbiory pozostają wewnątrz, nie wypadając ze środka. Urządzenie jest precyzyjne i nie niszczy drobnych owoców, dzięki czemu zachowują one swoją wartość i nadają się do dalszej dystrybucji. Ta metoda jest zdecydowanie bardziej wygodna niż własnoręczne zrywanie, podczas którego narażeni jesteśmy na wszelkie niedogodności związane z długotrwałym wysiłkiem przy zgiętej pozycji ciała. Oszczędza nam również mnóstwo czasu, który niewątpliwie musielibyśmy poświęcić podczas indywidualnego traktowania każdego owocu przy zbieraniu ręcznym. Maleje również pokusa podjadania, której ciężko się oprzeć, gdy nieustannie w naszych rękach przewijają się pyszne, zdrowe owoce.
 

Podsumowanie

 
Posiadanie własnych owoców to niewątpliwie dobrodziejstwo, na które nie wszyscy mogą sobie pozwolić. Oprócz wartości zdrowotnych jest to także duża oszczędność finansowa. Własna plantacja to jednak nie tylko korzyści. Dojrzewające owoce niosą ze sobą konieczność zbioru, który może stać się problematyczny przy dużym obszarze działania. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą zrywacze i zbieracze do owoców. Zaopatrzenie się w porę w taki rodzaj urządzenia może znacząco wpłynąć na wygodę oraz czas poświęcony na pracę. Dzięki zastosowaniu specjalnej technologii produkty te nie niszczą owoców, za to znacząco przyspieszają ich zbiór. Za stosunkowo niewielkie pieniądze można zapewnić sobie odrobinę komfortu i ułatwić dostęp do plonów w szczególności w miejscach, w których do tej pory było to kłopotem. 

Koniecznie zobacz