Uprawa poziomek

Jesteś tutaj:

Uprawa poziomek

3,2/5 (192 ocen)

Widok i zapach poziomek zniewala niemal każdego miłośnika tych owoców. Poziomki możemy jeść praktycznie całe lato. Wynika to z wielokrotności kwitnięcia poziomek ogrodowych oraz z szybkiego rozmnażania się tych roślin.

Poziomki rosną na terenie całego kraju. Rosną w naszych ogródkach do pięciu lat i owocują od późnej wiosny do początku jesieni. Pachną słabiej od leśnych, ale równie pięknie. Poziomki ogrodowe są większe od leśnych.

Należą do samopylnych bylin, krzaczki dorastają do około trzydziestu centymetrów, a owoce są dwucentymetrowe. Dobrze rosną na ziemi lekkiej, przepuszczalnej i lekko kwaśnej. Rośliny należy posadzić w odległości trzydziestu centymetrów od siebie.

W przypadku poziomek ogrodowych, ziemię warto wzbogacić dodatkowo kompostem i obornikiem. Najlepsze dla roślin jest słoneczne stanowisko, ale dobrze udają się, również w półcieniu - wolniej dojrzewają. Poziomki to owoce leśne i najlepiej rosną w warunkach zbliżonych do naturalnych. Rozmnażamy je z nasion. W sklepie ogrodniczym możemy kupić sadzonki poziomek i posadzić je w ogródku.

Pielęgnacja roślin polega na odchwaszczaniu ziemi wokół krzaczków oraz usuwaniu zgniłych owoców i uschniętych części roślin. Poziomki poza ludźmi chętnie jedzą mrówki i ślimaki, a krzaczki atakują mszyce. Aby pozbyć się mszyc warto opryskać krzaczki środkiem uzyskanym z czosnku.


Owoce poziomek są bardzo zdrowe, zawierają w sobie: żelazo, fosfor, wapń oraz potas, a także witaminy B1, B2, E , C i P. Poza tym poziomki przeciwdziałają biegunce, wspomagają przemianę materii i pomagają leczyć choroby nerek i układu krążenia.

 

Poziomki

Poziomki

Rośliny nie powinny rosnąć na miejscach, które uprzednio zajmowały truskawki, maliny, poziomki, pomidory oraz ogórki, czy ziemniaki. Poziomki dobrze rosną, gdy mają wystarczającą ilość wody, dlatego w upalne dni warto je regularnie podlewać. W czasie suszy wysychają krzaczki i owoce, po paru dniach deszczu owoce mogą mieć wielkość małych truskawek.

Poziomki najlepiej smakują na surowo z cukrem, ponieważ dość szybko się psują, nie powinniśmy ich długo przechowywać. Te poziomki, których nie zjemy warto wstawić do lodówki. Owoce nie nadają się do mrożenia, poza odmianą Rugia, która jest tutaj wyjątkiem. Poza tym poziomki nadają się doskonale do tartej, dżemów oraz galaretek.

Jeżeli nie mamy ogródka to możemy posadzić poziomki w domu, w doniczce. Rosnące krzaczki mogą zwisać, dlatego doniczkę warto powiesić na haczyku zamontowanym do sufitu na balkonie, będzie to bardzo ładnie wyglądało.

Poziomki zbieramy, gdy mają czerwony kolor, wtedy są dojrzałe, ale nie mogą być ciemno czerwone bo wtedy są przejrzałe i bardzo miękkie, przez co rozpadają się w dłoni przy zbiorze i są niesmaczne.

Poziomki

Poziomki

Wśród odmian ogrodowych poziomek wyróżniamy między innymi odmianę „Rugia”, charakteryzują ją smaczne owoce, które można zbierać w dwóch terminach, od czerwca do lipca i od sierpnia do października. Roślina jest tak wytrzymała, że można ją nawet uprawiać na górskich terenach. Owoce tej odmiany jako jedyne można próbować zamrażać, podobno w większości przypadków udaje się to. Poza tym odmianę charakteryzuje obfite kwitnienie, odporność na choroby oraz mróz.

Poza tym możemy uprawiać jeszcze takie odmiany poziomek jak Regina czy Sweeheart.

Regina wytwarza bardzo dobre i duże owoce. Jest wytrzymała na choroby i mróz. Poziomki możemy jeść od czerwca do października.
 


Owoce odmiany Sweeheart są mniejsze niż Rugi , ale za to bardzo słodkie. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz