Sadzenie poziomek - jak, kiedy i gdzie?

Jesteś tutaj:

Sadzenie poziomek - jak, kiedy i gdzie?

3,5/5 (504 ocen)

Poziomka pospolita (Fragaria vesca), to niewielka, bylinowa krzewinka, o małych, ale bardzo smacznych owocach. Pomimo iż jest bliską krewną truskawki, nie jest aż tak popularna, choć posiada podobne walory smakowe i zbliżone wartości odżywcze.


Przyczyny małej popularności poziomek


Początkowo uprawa poziomki wiązała się z kłopotliwymi zabiegami pielęgnacyjnymi, polegającymi na systematycznym usuwaniu szybko rosnących wąsów rozłogowych, dzięki którym roślina w krótkim czasie kolonizowała duże obszary. Poza tym owocowanie krzaczków czystego gatunku trwało na tyle krótko (VI-VII), że trudno się było nacieszyć smakiem maleńkich owoców, dlatego w ogrodach znacznie częściej można było spotkać dużo większe i bardziej atrakcyjne truskawki. Obecnie jednak problemy związane z uprawą poziomek zostały skutecznie rozwiązane za pomocą nowych odmian, które nie tylko są pozbawione kłopotliwych rozłogów, ale też powtarzają owocowanie i rodzą większe owoce („Baron Solemacher”, „Regina”, „Rugia” oraz żółtoowocowa „Yellow Wonder”).Wymagania uprawowe


Uprawa poziomki nie jest trudna, dlatego w ogrodzie warto posadzić chociaż kilka jej krzaczków, aby móc bliżej poznać i bardziej docenić te wspaniałe owoce. W naturze poziomka pospolita preferuje stanowiska półcieniste oraz wilgotne, próchnicze, przepuszczalne podłoża o lekko kwaśnym odczynie pH. Podobne warunki należy jej zapewnić także w ogrodzie, pamiętając jednak, że owoce odmian hodowlanych będą smaczniejsze, jeśli zostaną posadzone na bardziej słonecznym stanowisku. Poziomki posiadają dość płytki system korzeniowy, a więc nie wolno zapominać o ich systematycznym podlewaniu i zasilaniu (najlepiej nawozami organicznymi np. kompostem). Dla lepszego zabezpieczenia roślin przez wysychaniem, dobrze jest wyściółkować ziemię wokół nich np. kompostem lub uprawiać poziomki na podłożu z przepuszczalnej folii ogrodniczej lub agrowłókniny. Takie zabezpieczenie gleby nie tylko pozwoli utrzymać w niej cenną wilgoć, ale też uniemożliwi rozwój chwastów i zapobiegnie brudzeniu się owoców.

Sadzenie poziomek

Sadzenie poziomek


Rozmnażanie i przygotowanie rozsady


Poziomki rozmnażają się bardzo łatwo, dzięki czemu bez trudu można samodzielnie wyprodukować ich rozsadę. Jeśli chcemy uzyskać więcej roślin z odmiany rozłogowej, wystarczy pobrać wiosną z rozłogów młode rośliny i posadzić je na rozsadnik, a kiedy podrosną, przenieść na miejsce stałe. Jeśli natomiast chcielibyśmy rozmnożyć odmianę bezrozłogową, powinniśmy zebrać nasiona z dojrzałych owoców (zmiksować je z wodą, przecedzić przez sitko, a czyste nasiona wysuszyć na papierze lub ręczniku papierowym) lub kupić gotowe w sklepie ogrodniczym. Przed wysiewem nasiona warto poddać kilkutygodniowej stratyfikacji (przetrzymywaniu w niskich temperaturach), co znacznie ułatwi ich kiełkowanie. Tak przygotowane nasiona wysiewamy bardzo wczesną wiosną (k. II-III) do skrzynek wypełnionych mieszanką ziemi torfowej i piasku, przykrywamy cienką warstwą piasku i umieszczamy w jasnym i ciepłym pomieszczeniu po czym regularnie podlewamy. Kiedy siewki rozwiną 2 liście, pikujemy rośliny do doniczek, a kiedy podrosną (najlepiej w maju, wtedy zaowocują w drugiej połowie lata) wysadzamy na miejsce stałe.


Sadzenie poziomek


Bez względu na to, czy sadzonki wyprodukowaliśmy sami czy zakupiliśmy rośliny w szkółce, powinniśmy posadzić je na zagonie w rozstawie ok. 30-50 x 20-25 cm. Sadzonki powinny być umieszczone w podłożu na podobnej głębokości, jak rosły dotychczas. Posadzone zbyt głęboko mogą zagniwać, natomiast jeśli będą rosły zbyt płytko, wyschną. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz