Sadzenie truskawek - kiedy, jak i gdzie?

Jesteś tutaj:

Sadzenie truskawek - kiedy, jak i gdzie?

3,5/5 (186 ocen)

Czerwone i soczyste truskawki są jednymi z najchętniej uprawianych owoców sezonowych. Ich smak i jakość zależy od wielu czynników, na przykład od stanu gleby, warunków atmosferycznych, odmiany sadzonek oraz stanowiska. Nie każdy wie, że równie ważne w uprawie truskawek jest to, w jaki sposób i w jakim terminie je sadzimy. Tak naprawdę sadzenie truskawek jest czynnością bardzo prostą, ale warto zastosować się do kilku ważnych wskazówek zanim założymy na naszej działce lub w ogródku małą plantację truskawek.


Stanowisko


Truskawki najlepiej rosną na miejscach w pełni nasłonecznionych. Sadzimy je na glebie żyznej, wilgotnej, zasobnej w próchnicę o odczynie lekko kwaśnym (pH w granicach 5,5-6,5). Rok przed zasadzeniem truskawek, na jesieni, warto użyźnić ziemię obornikiem albo kompostem. Nie poleca się wykonywania tej czynności zaraz przed posadzeniem truskawek, ponieważ gleba nie będzie miała czasu na wchłonięcie wszystkich składników pokarmowych z nawozu. Ponadto, truskawki dobrze rosną jedynie na glebie wypoczętej i uleżałej, a nie świeżo przekopanej obornikiem. Pamiętajmy, że co 4 lata należy zmieniać miejsce uprawy truskawek. W tym celu oddzielamy młode pędy od starych i przesadzamy na nowe stanowisko.

Sadzenie truskawki

Sadzenie truskawki


Odmiany i termin sadzenia


Generalnie truskawki sadzi się od wczesnej wiosny do końca jesieni, jednak termin sadzenia truskawek zależy tak naprawdę od tego, jaką odmianą sadzonek dysponujemy. Truskawki Frigo kupuje się na początku maja i sadzi się zaraz po zakupie; Truskawki z gruntu tzw. „zielone” są dostępne w sprzedaży zarówno na wiosnę jak i na jesieni, i należy je zasadzać również zaraz po zakupie; Truskawki w doniczkach poleca się sadzić do gruntu pod koniec sierpnia, aby miały czas na ukorzenienie się i wydanie owoców w następnym sezonie.

Do posadzenia wybierajmy jedynie sadzonki najlepszej jakości: z wyrośniętym systemem korzeniowym i świeżymi, nieuszkodzonymi pędami. Sadzonki sprzedawane bez gruntu, typu Frigo, należy natychmiast posadzić zaraz po zakupie, ponieważ brak gleby i wody doprowadzi do ich szybkiego gnicia i obumierania.

Sadzenie truskawek

Sadzenie truskawek


Sposób sadzenia


Truskawki najlepiej sadzić w dni pochmurne, aby nie były od razu narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Sadzonki umieszczamy w odległości 30 cm od siebie i 50-80 cm międzyrzędami. Zaplanowanie przestrzeni dla rozwoju truskawek jest bardzo ważne, ponieważ zbyt ciasno umieszczone truskawki będą narażone na choroby grzybowe i mogą słabo owocować. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz