Ściółkowanie truskawek - jak, kiedy i czym?

Jesteś tutaj:

Ściółkowanie truskawek - jak, kiedy i czym?

3,4/5 (972 ocen)

Jednym z podstawowych zaleceń dotyczących pielęgnacji truskawek w integrowanej ochronie roślin jest ściółkowanie. Istnieje wiele materiałów, które można wykorzystać na truskawkowych grządkach, zabieg ten nie stanowi więc trudnego wyzwania. Jego zalet natomiast nie sposób przecenić.


Dlaczego warto?


Ściółka jest przede wszystkim wydatną pomocą w walce z chwastami. Ograniczając dostęp światła do podłoża, utrudnia im kiełkowanie. Ponadto chroni glebę przed intensywnym parowaniem, a truskawki przed skutkami suszy. Na zaściółkowanych grządkach dojrzałe owoce szybko przesychają po deszczu i nie stykają się z powierzchnią gleby, więc rzadziej porażają je choroby. Dodatkowym plusem jest fakt, że podczas zbiorów truskawki nie są pokryte piaskiem. Ściółki organiczne ulepszają strukturę gleby i dostarczają roślinom składniki pokarmowe, uwalniając je stopniowo przez długi czas. Przykryte ściółką podłoże wolniej zmienia temperaturę i jest zabezpieczone przed niszczącą działalnością wiatru oraz deszczu. Ostateczny efekt zastosowania ściółki to bogaty plon dorodnych owoców i zdrowe, odpowiednio odżywione i nawodnione rośliny, dobrze przygotowane do zimowania.

Ściółkowanie truskawek słomą

Ściółkowanie truskawek słomą


Ściółka organiczna


Do ściółkowania truskawek nadaje się słoma, najlepiej z rzepaku, roślin bobowatych bądź żyta i pszenicy. Polecanymi materiałami są też kora i zręby z drzew iglastych. Nie stosujemy ściółek pylących, jak trociny czy torf, ani łatwo gnijących, jak siano i skoszona trawa.

Słoma powinna zostać zebrana po deszczu i pocięta na długą sieczkę. Upewnijmy się, że nie ma w niej nasion chwastów. Ponadto warto zadbać o wysoką zawartość azotu w ściółce, ponieważ w glebie następuje intensywny rozwój mikroorganizmów, konkurujących z roślinami o ten składnik. Dlatego też należy monitorować stan truskawek i w razie potrzeby stosować dodatkowe zasilanie azotem.

Na dokładne pokrycie powierzchni 1 ha potrzeba 3-5 t słomy lub 1200 m3 kory.


Ściółka nieorganiczna


Gruba warstwa słomy bądź kory, rozłożona na grządkach, stanowi doskonałe schronienie dla myszy i nornic. Dlatego jeśli w okolicy plantacji występują gryzonie, do zaściółkowania truskawek można użyć przezroczystej lub czarnej folii. Jej zaletą jest fakt, że ogranicza parowanie wody skuteczniej niż słoma. Znacząco zmniejsza też liczbę kiełkujących chwastów. Ściółka nieorganiczna dobrze zatrzymuje ciepło, przyczyniając się do wcześniejszego rozpoczęcia wegetacji i szybszego dojrzewania truskawek. Niestety latem, przy słonecznej pogodzie, folia może powodować oparzenia owoców, dlatego warto rozłożyć na niej warstwę słomy.

Jeśli zdecydujemy się na ściółkę nieorganiczną, skorzystajmy z materiałów biodegradowalnych, ulegających rozkładowi średnio po 3 latach użytkowania.

Ściółkowanie truskawek korą

Ściółkowanie truskawek korą

  czytaj dalej...

Koniecznie zobacz