Nawadnianie - podlewanie truskawek. Sposoby, dawki i terminy

Jesteś tutaj:

Nawadnianie - podlewanie truskawek. Sposoby, dawki i terminy

3,4/5 (473 ocen)

Truskawki, choć rosną najzdrowiej i plonują najlepiej podczas słonecznej i suchej pogody, źle znoszą niedobory wody. Ich płytkie systemy korzeniowe nie sięgają rezerw, znajdujących się w głębszych warstwach podłoża. Zaniechanie podlewania poskutkuje zatem obniżeniem jakości plonu w tym i przyszłym sezonie.


Kiedy podlewać?


Szczególnie groźna jest susza w okresie wzrostu zawiązków owocowych i podczas dojrzewania truskawek – od połowy maja do końca czerwca. Brak wody powoduje, że rośliny rodzą nieliczne i drobne owoce. Nie wolno też zaniedbywać podlewania na przełomie lata i jesieni, wtedy bowiem powstają pąki kwiatowe na przyszły sezon. Pamiętajmy przy tym, że odmiany wczesne wykazują mniejsze zapotrzebowanie na wodę niż późne.


Sposób nawadniania


Jeśli to możliwe, należy unikać zraszania truskawek, ponieważ mokre liście i owoce łatwo poraża szara pleśń. Najlepszą metodą nawadniania jest podlewanie kropelkowe, które pozwala znacznie zredukować ilość wykorzystanej wody. Zakup i montaż linii kroplowych z emiterami jest jednak kosztowny, dlatego w uprawie amatorskiej zazwyczaj nie stosuje się tej metody.


Terminy podlewania


Pierwsze nawadnianie truskawek jest konieczne zaraz po posadzeniu truskawek, w przeciwnym razie rośliny mogą się nie przyjąć. Pamiętajmy jednak, że podlewanie metodą deszczową przeprowadzamy tylko wtedy, gdy temperatura osiąga wartość wyższą niż 10°C. Jeśli podłoże jest bardzo przesuszone, nawadniamy je również przed sadzeniem truskawek.

W okresie kwitnienia i owocowania podlewamy nasze byliny rano, by owoce i liście jak najszybciej obeschły. Przed kwitnieniem oraz po zbiorach zaleca się natomiast podlewanie późnym popołudniem lub wieczorem, by ograniczyć straty wody, powstające w wyniku parowania. Nawadniania przed kwitnieniem wymagają zazwyczaj tylko odmiany średnio późne i późne.

Kropelkowe nawadnianie truskawek

Kropelkowe nawadnianie truskawek


Dawki polewowe


Choć potrzeby wodne truskawki są dość duże, pamiętajmy, że zbyt wysoka wilgotność – nawet jeśli nie przyczyni się do porażenia chorobami grzybowymi – obniży walory smakowe owoców. Zbyt obficie nawadniane truskawki tracą jędrność i są mniej trwałe. Nadmiar wody może również wpłynąć na ich zapach i kolor, przez co będą prezentować się mniej atrakcyjnie. Bardzo intensywne nawadnianie skutkuje też, podobnie jak susza, drobnieniem owoców.

W przypadku odmian wczesnych – przy podlewaniu deszczowym – zaleca się sześciokrotne nawadnianie po ok. 250 m3 wody na 1 ha w jednej dawce. Średnio późne i późne truskawki podlewamy przynajmniej siedem razy w dawkach po 250-300 m3 wody na 1 ha. Częstsze nawadnianie mniejszymi dawkami jest nieekonomiczne, gdyż rośliny stracą wtedy więcej wody przez parowanie. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz