Nawadnianie ogrodu

Jesteś tutaj:

Nawadnianie ogrodu

4,5/5 (2 ocen)

Wzbudzający zachwyt ogród wymaga właściwej pielęgnacji. Szczególną rolę odgrywa wymienione w tytule nawadnianie ogrodów. Warto spojrzeć w stronę automatycznych systemów nawadniania, które mogą w znacznym stopniu ułatwić uzyskanie pożądanych efektów.


Automatyczne systemy nawadniania


Wprowadzenie automatyzacji do systemów nawadniania ogrodów przyczyniło się nie tylko do uzyskania znacznie większej wygody podczas pielęgnacji, ale i ograniczyło sam czas nawadniania.

Automatyczne  nawadnianie daje możliwość takiego zaprogramowania systemu, które  w pełni będzie dostosowane do potrzeb zielonych przestrzeni. Dzięki temu będą utrzymywały się one „w doskonałej kondycji”. Wiąże się to zatem z właściwym nawodnieniem ogrodu oraz mniejszym zużyciem wody w porównaniu z tradycyjnymi sposobami nawadniania.

Nie może dziwić fakt, że systemy automatycznego nawadniania ogrodów zyskują coraz większą liczbę zwolenników. Dbanie o ogród jest znacznie łatwiejsze i nie musi zabierać cennego dla nas czasu.


Zaprojektowanie


Aby system automatycznego nawadniania działał sprawnie wymaga projektu instalacji. Właściwie zaprojektowana instalacja dostosowana jest do kształtu ogrodu, roślinności oraz architektury. Istotnym elementem w projekcie jest źródło zasilania. Decyduje ono o doborze przekroju przewodów i odpowiednim położeniu samych zraszaczy. Do źródeł zasilania można zaliczyć nie tylko sieci miejskie, ale także rzeki czy wody podziemne.

Jakich obliczeń wymaga projekt? Obliczenia hydrauliczne mają na celu określenie wydatków oraz przepływu wody w rurach. Duży wpływ wywierają potrzeby roślinności, do których należy w pełni dostosować systemy nawadniania. Ważny jest także stosunek traw do sadzonek na określonym obszarze.

Poza źródłami zasilania wody należy zapewnić dostęp do sieci elektrycznej. Nie można zapomnieć o sterowniku, który takowego dostępu wymaga. Dzięki sterownikowi proces nawadniania jest programowany, a następnie monitorowany.

Automatyczne nawadnianie ogrodu

Automatyczne nawadnianie ogrodu

Urządzenia zraszające


Jakie urządzenia bezpośrednio nawadniają ogrody? Chodzi tutaj oczywiście o urządzenia zraszające, których charakterystykę przedstawiamy poniżej.

Zraszacze wynurzane

Systemy wyposażone w zraszacze wynurzane są szczególnie polecane do nawadniania murawy. Już nazwa wskazuje, że zraszacze się wynurzają, dzięki czemu podczas nieużytkowania są praktycznie niewidoczne.

W zależności od rodzaju dyszy można wyróżnić dwa typy zraszaczy wynurzanych:

• zraszacze wynurzane z dyszą obracalną,
• zraszacze wynurzane z dyszą stałą.

Rodzaj dyszy wpływa na wielkość promienia wylewu wody. Dysze obracalne gwarantują zatem większy zasięg niż dysze stałe.

Linie kroplujące

Czym są linie kroplujące? To nic innego jak rury z fabrycznymi kroplownikami. W zależności od rodzaju systemu mogą różnić się grubościami ścianek. Ich zadaniem jest dostarczenie wody lub nawozu do korzeni. Linie kroplujące to świetne rozwiązanie przeznaczone do nawadniania krzewów czy rabat kwiatowych.

Jedną z zalet linii kroplujących jest to, że nie powodują one efektu zbitej ziemi, który jest popularnym efektem w przypadku nawadniania tradycyjnego.

Nawadnianie ogrodu

Nawadnianie ogrodu

Zima


Planując projekt automatycznego nawadniania ogrodów warto mieć na uwadze kwestie związane z prawidłową eksploatacją systemu. Niebezpieczna może wydać się zima, ale tylko wtedy, gdy odpowiednio nie przygotujemy do niej systemu. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz