Wycinka drzew - przepisy

Jesteś tutaj:

Wycinka drzew - przepisy

3,2/5 (27 ocen)

Zanim wytniemy na działce duże drzewo powinniśmy się zastanowić czy na pewno jest to konieczne. Po pierwsze drzewa dostarczają nam dużo tlenu, poza tym w upalne dni osłaniają nas od słońca, a ozdobne na przykład dęby, przy sprzedaży działki zwiększają jej wartość.

Jeżeli jednak koniecznie musimy wyciąć drzewo to zastanówmy się czy na wycinkę nie potrzebujemy zgody odpowiednich władz. Brak zezwolenia na wycięcie drzewa, które ma powyżej dziesięciu lat i wymaga pozwolenia możemy zostać ukarani karą pieniężną, której wysokość może znacząco nadszarpnąć nasz domowy budżet.

Dlatego planując zagospodarowanie działki należy dokładnie przeanalizować zasadność miejsc, w których posadzimy drzewa. Unikniemy dzięki temu wielu komplikacji.


Prawo a wycinanie drzew


W myśl obowiązujących przepisów  jeżeli składamy wniosek, że chcielibyśmy wyciąć drzewo to musi on zawierać ilustrację tego jak drzewo rośnie wobec granic nieruchomości oraz budynków znajdujących się i powstających w danym momencie na posesji.

Drzewa, które mają mniej niż dziesięć lat możemy wycinać bez zezwolenia.

Bez zezwolenia można przycinać drzewo w obrębie jego korony w zakresie pozbywania się połamanych gałęzi oraz takich, które przeszkadzają budynkom  lub  na przykład  liniom wysokiego napięcia czy innym urządzeniom energetycznym.
Niezależnie od powyższego zdania możemy formować koronę drzewa, które ma mniej niż dziesięć lat.


Drzewa, których nie wytniemy bez zezwolenia


Nie wolno samemu wyciąć drzewa, które ma więcej niż dziesięć lat i nie jest drzewem owocowym. Nie możemy jednak wyciąć drzewa owocowego, które rośnie w rezerwacie czy chociażby lesie.

Za niezastosowanie się do przepisów grożą nam wysokie kary pieniężne.

Gdy ktoś na nas doniesie to odpowiednie organy ukażą nas dużo wyższą karą niż opłata za zezwolenie. Popełnione przez nas przestępstwo przedawni się dopiero po ponad pięciu latach.

Przez wycięcie drzewa rozumie się zarówno jego całościowe usunięcie z ziemi, jak również pozostawienie w niej pnia. Gdy nie ma głównego pędu drzewa z gałęziami to nie ma też drzewa.

Wycinka drzewa

Kto wydaje zezwolenie?


Zezwolenie na wycięcie drzewa wydaje  na  ogół burmistrz, wójt albo prezydent miasta, w którym  jest działka, na której rośnie roślina.

Gdy drzewo rośnie w lesie, to pozwolić  nam je wyciąć może tylko nadleśnictwo. Wtedy, gdy drzewo znajduje się w obrębie rezerwatu przyrody lub parku narodowego prosimy o zgodę na jego usunięcie dyrektora parku lub wojewódzkiego konserwatora zabytków.


Wycinanie drzew za darmo


Nie płacimy za wycinkę drzew, które są niebezpieczne dla ludzi oraz ich dobytku  znajdujących się w obiektach mieszkalnych i na posesjach.

Nie ponosimy, również kosztów usunięcia drzew, które stanowią zagrożenie dla ruchu drogowego oraz, które uniemożliwiają przebudowę dróg publicznych. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz