Wycinka drzew - przepisy

Jesteś tutaj:

Wycinka drzew - przepisy

3,2/5 (27 ocen)

Bez opłat zostaną wycięte, także drzewa, którym grozi obumarcie i których nie można uratować oraz te, które obumarły.  W obydwu przypadkach właściciel posesji nie może przyczynić się do takiego stanu rzeczy.

Nie zapłacimy, także za usunięcie drzew, które wyrosły lub zostały posadzone na terenie, po zakwalifikowaniu  jego  na cele budowlane


Dane niezbędne do wniosku o wycięcie drzewa


Zanim wytniemy drzewo musimy złożyć wniosek, którego złożenie jest bezpłatne.  Wniosek składamy w odpowiednim urzędzie. Powinien on się składać z następujących elementów:

przede wszystkim powinien zawierać dane właściciela nieruchomości, jak również powód oraz termin wycięcia drzewa, nazwę rośliny,  dokument mówiący o tym, że jesteśmy właścicielami nieruchomości, jak również informację o tym do czego posłuży nam teren, na którym znajduje się roślina oraz musimy podać obwód pnia drzewa.

Drzewo po ścięciu

Drzewa na wycięcie dla których nie potrzebujemy zezwolenia


Bez zezwolenia wycinamy drzewa owocowe. Poza tymi, które rosną w parkach narodowych lub rezerwatach przyrody czy otaczają budynek wpisany do rejestru zabytków. Zgody nie potrzebujemy też na usunięcie drzew rosnących na plantacjach.


Gdy przeszkadza nam drzewo sąsiada


Coraz częstsze są spory między sąsiadami o drzewa, które zacieniają ich ogród a nie rosną na ich działce. Dotyczy to głównie gałęzi drzew i krzewów, które przechodzą nad płotem sąsiada z naszej działki na jego, bądź na odwrót.

Rozwiązaniem jest poproszenie sąsiada, żeby przyciął gałęzie. Jednak my prosimy, a on nie chce tego zrobić. Poza tym nie rosną rośliny, którym dostęp do  światła przysłania jego drzewo.

W takiej sytuacji możemy sami obciąć w nerwach gałąź sąsiada lub zapoznać się z przepisami prawnymi regulującymi taką sytuację.

Jeżeli pochopnie obetniemy gałęzie sąsiada i uszkodzimy mu w ten sposób drzewo to możemy być zmuszeni do wypłacenia mu odszkodowania.

Według przepisów prawa możemy obciąć owoce oraz gałęzie, które przechodzą do nas przez płot od sąsiada. Przy czym przepisy mówią, że najpierw powinniśmy poprosić sąsiada, żeby usunął to co nam przeszkadza. Należy dać mu czas na zrobienie tej czynności, termin powinien być wyznaczony pisemnie. Sąsiad powinien nam taki dokument podpisać.

Prawo stanowi dalej, że jeżeli sąsiad pozwoli nam obciąć gałęzie, które wchodzą od niego na naszą działkę, a my wycinając je uszkodzimy drzewo a nawet doprowadzimy do jego całkowitego zniszczenia, po ludzku mówiąc do śmierci to zostaniemy ukarani dotkliwą karą administracyjną.

Agnieszka Krakowiak
 

Koniecznie zobacz