Surmia - Katalpa - Catalpa

Jesteś tutaj:

Surmia - Katalpa - Catalpa

3,5/5 (447 ocen)

Egzotyka, oryginalność, piękno to określenia oddające wyjątkowość surmii zwanej katalpą. Mimo, że nie należy do najpopularniejszych, nie brakuje chętnych do jej uprawy. Dekoracyjne liście, kwiaty i owoce to największy atut rośliny i mimo że, nie należy do najłatwiejszych w uprawie, warta jest bliższego poznania.  

Rodzaj Catalpa skupia około dziesięciu gatunków drzew liściastych, charakteryzujących się sezonowym ulistnieniem, zazwyczaj rozłożystą koroną oraz pięknymi kwiatami, kształtem przypominającymi kwiaty storczyków. Naturalne siedliska tych drzew występują w Ameryce północnej oraz Azji.

Czy wiesz że …

Surmie to drzewa krótkowieczne, których żywotność wynosi około 100 lat.


Wybrane gatunki rodzaju


Surmia zwyczajna (bignoniowa) Catalpa bignonioides

Surmia żółtokwiatowa - Catalpa ovata

Surmia wielkokwiatowa (okazała) - Catalpa speciosa

Surmia Bungego - Catalpa bungei

Surmia Fargesa - Catalpa fargesii

Surmia pośrednia - Catalpa x erubescens

Surmia - Katalpa

Surmia - Katalpa

Kilka uwag o budowie


Pokrój

Surmie nie należą do najwyższych drzew, zazwyczaj osiągają wysokość do kilkunastu metrów. W ojczystych stronach mogą sięgać zależnie od gatunku nawet 30 metrów. Korona zazwyczaj rozłożysta i bardzo malownicza.

Kora

Podłużnie bruzdowana w barwie brunatnoszarej.

Korzenie

System korzeniowy sercowaty o korzeniach wrażliwych na uszkodzenia, dlatego podczas przesadzania, należy zachować szczególną ostrożność, a starszych okazów lepiej nie przesadzać.


Pędy

Pędy grube z gąbczastym rdzeniem oraz charakterystycznymi bliznami po liściach.

Liście

Bardzo dekoracyjne, duże, całobrzegie, sięgające nawet 30 cm (surmia zwyczajna), późno rozwijające się- maj.

Surmia - liście

Surmia - liście

Kwiaty

Podstawowy walor dekoracyjny surmii, które zależnie od gatunku mogą być bardziej dzwonkowate oraz trąbkowate z płatkami faliście fryzowanymi, wewnątrz nakrapiane. Kwiaty zebrane w wiechy, ukazujące się latem.

Owoce

Owocem surmii są charakterystyczne, strąkokształtne torebki (łuszczyna), w których znajdują się nasiona z dwoma postrzępionymi „skrzydełkami”. Owoce długie sięgające nawet 30- 40 cm , utrzymujące się do wiosny przyszłego następnego roku.

Drzewo - Surmia (Katalpa)

Drzewo - Surmia (Katalpa)

Wybrane gatunki surmii uprawiane w naszych ogrodach


Surmia zwyczajna – średniej wielkości drzewo, osiągające do około 10- 15 m wysokości, charakteryzujące się kopulastą koroną. Liście duże sercowate do szeroko jajowatych, nakrzyżlegle choć najczęściej w okółkach. Długość liści około 20 cm, późno się rozwijają i wcześnie opadają. Kwiaty białe o średnicy do 5 cm średnicy, wewnątrz nakrapiane, zebrane  wiechy, kwitnące w okresie letnim (lipiec- sierpień). Owoce długie, nawet do 50 cm !

W swych ojczystych stronach (Ameryka Północna) rośnie na wilgotnych glebach i warto pamiętać o tym przy określaniu optymalnego stanowiska dla tego drzewa.

W ogrodach spotykane przede wszystkim odmiany, zwłaszcza szczepiona na pniu ‘Nana’. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz