Skuteczne przesadzanie drzew młodych i starszych

Jesteś tutaj:

Skuteczne przesadzanie drzew młodych i starszych

3,3/5 (336 ocen)

Kiedy stajemy się właścicielami nowej działki, oczywiste jest, że będziemy chcieli ją zagospodarować według własnych oczekiwań. Czasem postanawiamy całkiem oczyścić teren i zaplanować go zupełnie od nowa, innym razem decydujemy się pozostawić wcześniejsze nasadzenia, zmieniając im jedynie dotychczasowe stanowiska na zupełnie nowe. Nie będzie z tym dużego kłopotu, jeśli podobna przeprowadzka dotyczy bylin bądź niewielkich krzewów, gorzej, jeśli swoje miejsce będą również musiały zmienić rosnące na terenie drzewa. Taki zabieg w ich przypadku jest bardzo ryzykowny i nie zawsze daje gwarancję powodzenia. Niekiedy jednak okazuje się, że nie ma innego wyjścia i jeśli nie chcemy ich wyciąć (np. stare odmiany owocowe), musimy spróbować przenieść je w lepsze miejsce.

Podobnie wgląda sytuacja, kiedy nasze własne przenosiny, zmuszają nas do opuszczenia dotychczasowego ogrodu, w którym posiadaliśmy na tyle cenne drzewa, że bardzo chcielibyśmy zabrać je ze sobą do nowego miejsca.

Operację przesadzania możemy spróbować przeprowadzić samodzielnie, o ile będziemy mieć do czynienia z drzewami stosunkowo młodymi, najwyżej 5-7 letnimi. Jeśli musimy przenieść drzewa stare i duże, lepiej zlecić to przedsięwzięcie odpowiedniej firmie, posiadającej specjalistyczny sprzęt, gdyż sami możemy zadaniu po prostu nie podołać.

Przesadzanie drzewa

Przesadzanie drzewa


Przesadzenie młodego drzewa


Zakładając jednak, że mamy przed sobą perspektywę przenoszenia młodego i niezbyt dużego drzewa, powinniśmy się do tego odpowiednio przygotować. Istnieją różne metody wykonania podobnego zabiegu, w zależności od wieku, rozmiarów oraz gatunku drzewa. Najłatwiej jest przesadzić młode, najwyżej 2-3 letnie drzewka liściaste, iglaste bądź owocowe (np. klony, cisy, jabłonki). W ich przypadku możemy całą operacje przeprowadzić w jednym sezonie, planując pracę na okres jesieni (połowa IX do końca X). W pierwszej kolejności musimy przygotować dla nich nowe stanowisko. W tym celu wykopujemy tak duży dół, aby mogła się w nim zmieścić cała bryła korzeniowa przenoszonego drzewa. Dno wypełniamy warstwą próchniczej, dobrze przekompostowanej ziemi i mocno zwilżamy wodą. Następnie przystępujemy do wykopania drzewa. Postarajmy się tak obkopać roślinę, by móc wydobyć ją z całą bryłą korzeniową, nie uszkadzając przy tym zasadniczych korzeni. Tak przygotowane drzewko umieszczamy na płachcie i delikatnie przenosimy w nowe miejsce. Po umieszczeniu w przygotowanym dole, zasypujemy korzenie żyzną ziemią i intensywnie podlewamy. Pamiętajmy jednak, że podłoże, którym zasypujemy korzenie, nie może być świeżo nawiezione, gdyż spowoduje poparzenia osłabionego przenosinami systemu korzeniowego. Wiosną następnego roku, mocno skracamy większość gałęzi (nawet o połowę), co zrównoważy stosunek wielkości części nadziemnej do bryły korzeniowej. Warto też owinąć pień drzewa grubym płótnem, które będziemy zwilżać każdorazowo przy podlewaniu. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz