Topole w ogrodzie i parku

Jesteś tutaj:

Topole w ogrodzie i parku

3,6/5 (28 ocen)

Topole są drzewami, które coraz rzadziej można spotkać w naszych ogrodach, parkach, osiedlach, czy innych terenach zielonych, które są sztucznie zagospodarowane przez człowieka. Po szybko rosnącej popularności, jaka spotkała tę roślinę jakieś trzy dekady temu, przyszła pora na stagnację oraz wycofywanie się z jej uprawy w miejscach publicznych. Drzewo to jest bardzo kruche, przez co uprawa w mieście jest nierzadko kłopotliwa. Przy każdej większej wichurze, czy ulewie, konary i gałęzie łamiących się topól zalegają na parkingach, zrywają druty wysokiego napięcia, przysparzając tym samym pracy służbom porządkowym. Jednak te wysokie drzewa nie do końca jeszcze zostały wykreślone z naszego krajobrazu. Do tej pory nawet w dużych miastach spotykamy przepiękne okazy, o które należy dbać, aby przyszłe pokolenia nie musiały jeździć do rezerwatów przyrody, by móc je podziwiać.


Poznajmy lepiej topole


Topola to dość spore drzewo liściaste, którego regularna sylwetka potęguje wrażenie ogromu. Dorasta nawet do ponad 30 metrów wysokości. Idąc od dołu widzimy dość gruby, prosty, pionowy pień, którego średnica niejednokrotnie przekracza 1 – 1,5 metra. Już na wysokości kilku metrów z pnia wychodzą grube, wzniesione konary, z nich zaś proste i również dość długie gałęzie. Pojedyncze liście porastające gałązki mogą być różne, w zależności od gatunku z jakim mamy do czynienia. U topoli wielkolistnych mogą osiągać nawet 20 centymetrów długości.

Wczesną wiosną na topolach możemy podziwiać ich kwitnienie. Mamy tutaj do czynienia z dwupiennymi, rozdzielnopłciowymi kwiatami, które zebrane są w tak zwane kotki. Kwiaty żeńskie produkują nasiona, owinięte w biały, delikatny puch. Unoszą się one nawet na duże odległości, pokrywając ulice, chodniki, a bardzo często wlatując do naszych domów i mieszkań. Kwiaty męskie natomiast produkują niewidoczny gołym okiem pyłek. Zapylone nasiona mogą kiełkować praktycznie wszędzie, wystarczy, iż znajdą się na wystarczająco wilgotnej glebie.

Topole

Topole

Topole nie są wymagające


Jeżeli chcemy posiadać u siebie w ogrodzie topole, nie musimy zbytnio martwić się o warunki jej uprawy. Roślina ta zadowoli się praktycznie każdym stanowiskiem, ale najszybciej oraz najpiękniej będzie rosła w miejscach słonecznych, o żyznej glebie. Nie zapominajmy obficie jej podlewać w okresach cieplejszych oraz bardziej suchych. W warunkach naturalnych topole występują na podmokłych terenach łąkowych, w starorzeczach oraz dolinach rzek, toteż podobne warunki starajmy się im zapewnić. Kiedy drzewo osiągnie już spore rozmiary, nie musimy praktycznie wcale się nim martwić. Duże rośliny same potrafią zapewnić sobie odpowiednią ilość pokarmu oraz wody. Pomimo ich dość potężnych kształtów, warto jednak uważać na ich kruche gałęzie, które mogą się dość łatwo łamać.


Bardzo szybko rosną


Topole są jednymi z najszybciej rosnących drzew w naszej strefie klimatycznej. Właśnie dlatego wybierane są do uprawy przemysłowej, a także do obsadzania pustych przestrzeni. Roślina ta przybiera na objętości nawet pięć razy szybciej niż sosna, a jej uprawa jest łatwiejsza. Szybko rosnące drzewa są bardzo przydatne, jeżeli chcemy zaplanować nasz ogród. Jeżeli np. chcemy na naszym terenie uzyskać naturalny cień, topola do tego celu nadaje się idealnie.


Czy topole uczulają?


Pytanie to pojawia się każdej wiosny, kiedy to na ulicach zalegają bardzo duże ilości topolowego puchu. Jedni uważają, że powoduje on alergię, inni natomiast twierdzą, że to nie on jest winny. Jedni i drudzy mają trochę racji. Przede wszystkim topola może powodować alergię u niektórych osób, ale jej przyczyną nie są nasiona oraz otulający je puch, lecz pyłek, który jest produkowany przez męskie osobniki kwiatów. To właśnie te mikroskopijnych rozmiarów drobinki potrafią dostać się praktycznie w każdy zakamarek, a nawet niewielka ich ilość u alergika może powodować reakcję.

Topole

Topole

Uprawa topoli nie tylko w parku i ogrodzie


Topole bardzo szybko rosną, a ich drewno jest miękkie, toteż wykorzystywane jest do produkcji papieru, celulozy, zapałek, a czasami traktowane są jako dodatek do biomasy. Właśnie dlatego w naszym kraju topole możemy spotkać nie tylko jako rośliny ozdobne, ale również jako rośliny uprawne. Jeżeli chcielibyśmy zdecydować się na założenie takiej plantacji, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na łagodne ukształtowanie terenu, wielkość działki (nie opłaca się zakładać hodowli mniejszej, niż 2ha), poza tym na całym obszarze nie mogą występować linie wysokiego napięcia, które mogą być zerwane przez łamiące się konary. Jeżeli chodzi o warunki uprawy, idealnym miejscem są obszary, gdzie topole już same rosną dziko. Warto wspomnieć, iż na uprawę tych roślin możemy dostać dopłaty.Ponad 30 gatunków topoli czytaj dalej...

Koniecznie zobacz