Kasztanowiec zwyczajny (Kasztan) - drzewo z wieloma zaletami

Jesteś tutaj:

Kasztanowiec zwyczajny (Kasztan) - drzewo z wieloma zaletami

3,5/5 (505 ocen)

Brązowe, błyszczące i miłe w dotyku nasiona ukryte w kolczastych łupinach są uwielbiane przez dzieci, bo można z nich stworzyć całe kasztanowe zoo. Tak chętnie zbierane owoce kasztanowca zwyczajnego (Aesculus hippocastanum) to nie jedyna zaleta tego drzewa. Kasztanowce to drzewa o sylwetce rozpoznawalnej bez trudu już z daleka - zwykle wytwarzają krótki, gruby pień i wzniesione masywne konary. Może dorastać do 25-30 m wytwarzając kopulastą, lekko cylindryczną koronę. Jego ojczyzną jest południowo-zachodnia Azja i Bałkany, a od XVI w. był sadzony jako drzewo ozdobne w środkowej Europie, gdzie zdziczał i zadomowił się na dobre. Do Polski przywędrował z Austrii pod koniec XVI wieku, pierwsze egzemplarze zasadzono w podkrakowskim wówczas Łobzowie. Kasztanowce dożywają średnio 200 lat.

Jest drzewem bardzo ozdobnym, sadzonym w parkach, ogrodach, przy alejach i kościołach. Uroku nadają mu wiosną - wcześnie rozwijające się soczyście zielone, okazałe liście i duże kwiatostany, latem – ciemnozielone, gęste korony chroniące przed słońcem i deszczem, jesienią – ciekawe owoce i przebarwiające się liście a zimą – malownicze sylwetki i duże brunatne pąki. Z tego powodu drzewa wyglądają atrakcyjnie przez cały rok.

Kora kasztanowca jest początkowo szara i gładka, później ciemnieje i pęka, tworząc łuszczące się płytki. Elastyczne drewno kasztanowca wykorzystuje się rzadko, ponieważ jest miękkie i mało trwałe,  głównie do produkcji mebli. Na grubych, zwieszających się gałęziach wyrastają okazałe, lepkie w dotyku pąki do 3 cm długości, brązowo-czerwone. Są to największe pąki spośród wszystkich drzew europejskich. Po ich rozwinięciu się wydają duże, dłoniasto złożone liście składające się z 5-7 odwrotnie jajowatych listków o piłkowanych brzegach i ciemnozielonym kolorze. Jesienią przebarwiają się na żółto, opadając w całości razem z długą szypułką, stosunkowo wcześnie.

Kwitnący kasztanowiec

Kwitnący kasztanowiec


Kwiaty i kasztany…


Kasztanowce zakwitają na początku maja, najwcześniej już po około 4 tygodniach od rozwinięcia się pąków. Wytwarzają okazałe, wzniesione wiechowate kwiatostany w kształcie piramidy do 30 cm długości z gęsto ułożonymi kwiatami. Pojedyncze kwiaty o pięciu płatkach są białe z żółtą plamką, która jest sygnałem dla pszczół, że kwiat jeszcze nie został zapylony. Kiedy to nastąpi, plamka zmienia kolor na karminowy. Ponad koronę kwiatów wystają długie pręciki.

Z zapylonych kwiatów tylko 1-5 zawiąże kuliste owoce. Będą to dobrze znane brązowoczerwone kasztany z białym, kredowym znaczkiem, dojrzewają we wrześniu i październiku. Są niejadalne a nawet słabo trujące. Okrywa je kolczasta, początkowo zielona a po dojrzeniu żółta łupina, w której schowane są okrągłe, gładkie nasiona, zwykle 1-3 sztuki. Zawierają sporo skrobi i chętnie bywają zjadane prze leśne zwierzęta.

Kasztany

Kasztany

Stanowisko


Kasztanowce dobrze radzą sobie na ubogich stanowiskach,  są jednak są wrażliwe na suszę. Drzewo o tak dużych liściach szybko traci znaczną ilość wody wyparowując ją, dlatego potrzebuje jej zapasu w podłożu. Kasztanowce dobrze znoszą nawet ciężkie mrozy i praktycznie nie wymarzają. Dużo gorzej radzą sobie natomiast z zanieczyszczeniem i chociaż pięknie wyglądają rosnąc wzdłuż parkowych alei, nie powinny być sadzone przy ruchliwych drogach. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz