Kasztanowiec zwyczajny (Kasztan) - drzewo z wieloma zaletami

Jesteś tutaj:

Kasztanowiec zwyczajny (Kasztan) - drzewo z wieloma zaletami

3,5/5 (505 ocen)

Odmiany kasztanowca zwyczajnego o ograniczonej sile wzrostu nadają się do niewielkich nawet ogródków, trzeba jednak pamiętać, że drzewa te rzucają dużo cienia i uprawa innych roślin pod nimi będzie bardzo trudna – tym bardziej że płytko rosnące korzenie zabierają z ziemi wilgoć i składniki pokarmowe.

Gatunek typowy potrzebuje sporo przestrzeni i można go polecić jedynie do większych ogrodów. Jesienią, ze względu na okazałe liście i owoce będzie zaśmiecał okolicę, dlatego opady trzeba sukcesywnie grabić.

Kasztanowiec

Kasztanowiec

Rozmnażanie


Odmiany ozdobne kasztanowca rozmnaża się głownie poprzez szczepienie. Gatunek typowy rozmnażamy tylko przez wysiew nasion, czyli kasztanów (drzewo nie wydaje odrostów). Tuż po zbiorze należy je lekko wysuszyć i od razu posadzić. Kasztany przetrzymywane do wiosny w warunkach pokojowych wyschną zupełnie i już nie wykiełkują, dlatego jeśli zależy nam na przechowaniu ich do wiosny można je umieścić w wilgotnym piasku w chłodnym pomieszczeniu.

Kasztanowiec zwyczajny

Kasztanowiec

Szrotówek, utrapienie kasztanowców


Jeszcze kilkanaście lat temu wszystkie kasztanowce zwyczajne przebarwiały się jesienią na piękny, złotożółty kolor. Od kiedy jednak pojawił się w Polsce na masową skalę szrotówek kasztanowcowiaczek zostaliśmy pozbawieni tego widoku. Motyl ten składa jaja do wewnątrz blaszki liściowej, tam też wykluwają się i żerują larwy, wyjadając miękisz. Wyjedzone w środku liście szybko pokrywają się brązowymi, koncentrycznymi plamami i marszczą się. Drzewo z roku na rok słabnie, aż w końcu może uschnąć zupełnie. Efektem ataku szrotówka jest także powtórne, jesienne kwitnienie kasztanów. Do walki z tym szkodnikiem, oprócz usuwania i palenia opadłych liści, stosuje się lepkie folie, którymi owijane są pnie drzew. Przyklejają się do nich wędrujące larwy. Porażone liście kasztanowca zwyczajnego należy grabić i palić, ponieważ zimuje w nich szrotówek atakujący drzewa w następnym sezonie.

Kasztanowiec zwyczajny

Kasztanowiec

Polecane odmiany


‘Alek’ – podobna do odmiany ‘Digitata’, wytwarzająca listki o wąskiej blaszce liściowej,  dorastająca do 10m odmiana kolumnowego pokroju.

'Baumannii' – odmiana rosnąca do 25m, wydająca kwiatostany o pełnych, płonnych kwiatach, długo kwitnąca. Nie zawiązuje owoców, polecana do obsadzania alei

'Digitata' - odmiana o wąskiej blaszce liściowej i oskrzydlonych ogonkach liściowych, kwiatostan zwarty, krótszy niż u gatunku typowego.

‘Franek’ – liście tej odmiany mają kremowozółty kolor, najwyraźniejszy wiosną podczas ich intensywnego rozwoju. Rośnie typowo dla gatunku.

'Hampton Court Gold' – angielska odmiana wolno rosnąca, dorastająca do 10 m. Wydaje liście o interesującym, złotożółtym zabarwieniu.

'Memmingeri' - odmiana o liściach początkowo żółtawych, później białozielonkawych z ciemnozielonym żyłkowaniem. Rośnie wolno, kwiatostany okazałe do 40 cm. W pełnym słońcu liście mogą ulegać przypaleniu.

'Pyramidalis' – odmiana wytwarzająca początkowo stożkowatą, później kulistą zwarta koronę, dorastająca do 8m wysokości.

'Umbraculifera' – odmiana wolnorosnąca o gęstej ale niewielkiej kulistej koronie do 4m średnicy. Występuje w formie piennej, nadaje się do sadzenia wzdłuż ulic.

Łukasz Skop


Koniecznie zobacz