Platan klonolistny - majestatyczne drzewo

Jesteś tutaj:

Platan klonolistny - majestatyczne drzewo

3,4/5 (107 ocen)

Platany to drzewa niezwykle majestatyczne, okazałe i bardzo piękne. Ich romantyczna uroda sprawiała, że pojawiały się nawet w filmach i piosenkach. Te wspaniałe, długowieczne drzewa nie mają jednak wielu przedstawicieli, gdyż rodzaj liczy sobie zaledwie 6 gatunków należących do rodziny platanowatych, a spośród nich tylko jeden może być uprawiany w naszym kraju.


Wymagania termiczne


Platan klonolistny, podobnie jak pozostałe gatunki jest rozłożystym, dużym i okazałym drzewem, które jako jedyne z tego rodzaju jest w stanie przetrzymać zimowe chłody naszego klimatu. Niestety, tej swoistej odporności nabiera dopiero w wieku ok. 10 -15 lat (chociaż nawet wtedy wiosenne przymrozki mogą spowodować straty w liściach), dlatego młode okazy należy bardzo starannie zabezpieczać przed zimą lub nabyć drzewka już kilkuletnie. Nie musimy się przy tym martwić, że starsze drzewo może się nie przyjąć, gdyż ten rodzaj roślin przesadzanie znosi wyjątkowo dobrze.


Cechy charakterystyczne


Charakterystycznymi cechami platanów klonolistnych są duże, dłoniaste, klapowane liście, przypominające wyglądem liście klonów (stąd nazwa gatunkowa) oraz ciekawie łuszcząca się kora, której odpadające płaty tworzą na pniu charakterystyczne, gładkie, nieregularne, oliwkowo-szaro-kremowe przebarwienia. W okresie jesiennym dodatkową ozdobą drzewa są przebarwiające się na żółto bądź pomarańczowo liście oraz wiszące, kuliste owocostany, które utrzymują się na gałęziach jeszcze długo po opadnięciu liści. Roślina zakwita wiosną (V), jednak jej niepozorne kwiaty nie są szczególnie dekoracyjne, a ich pyłek ma właściwości silnie alergizunjace.

Młode pędy są zwykle pokryte kępkami drobnych włosków, które w kontakcie ze skórą powodują podrażnienia. Platan może dorastać do wysokości ponad 30 m. i tworzyć pień szerokości ponad 2-3 m. Jego potężne konary wyrastają z pnia dość nisko, a niekiedy nawet bezpośrednio nad ziemią (chyba, że zostaną uformowane) i rozrastają się szeroko, tworząc luźną, rozłożystą koronę (osiągającą często ponad 20 m. średnicy).


Platan klonolistny

Platan

Zastosowanie


Ze względu na swoje rozmiary, drzewo polecane jest przede wszystkim do nasadzeń parkowych i alejowych bądź do dużych ogrodów, gdzie znakomicie prezentuje się jako soliter. Jego rozległa korona pozwala na stworzenie w jej cieniu przytulnego kącika wypoczynkowego lub choćby ustawienie ławki, pozwalającej na chwilę wytchnienia w czasie uciążliwych, letnich upałów.

Platany nie powinny być jednak sadzone w grupie z innymi drzewami ozdobnymi (szczególnie wykazującymi się słabszą siłą wzrostu), gdyż mają tendencję do ich zagłuszania.


Wymagania środowiskowe


Mimo iż potężny platan klonolistny wydaje się drzewem odpornym niemal na wszystko, jego wymagania środowiskowe są jednak dość wysokie. Do prawidłowego wzrostu i rozwoju oczekuje bowiem ciepłych i słonecznych stanowisk oraz głęboko uprawionej, piaszczysto-gliniastej, żyznej i wilgotnej gleby (dobrze rośnie nad brzegami rzek i stawów). Nie znosi przesuszenia, jałowego podłoża oraz stanowisk narażonych na mroźne, zimowe wiatry. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz