Platan klonolistny - majestatyczne drzewo

Jesteś tutaj:

Platan klonolistny - majestatyczne drzewo

3,3/5 (59 ocen)

Jest natomiast stosunkowo odporny na upały, miejskie zanieczyszczenia, zapylenie oraz niską wilgotność powietrza. Doskonale też znosi przycinanie, dlatego łatwo można go formować i odmładzać w razie potrzeby.

Niestety, to wspaniałe drzewo jest dość podatne na choroby grzybowe (np. antraknoza platana), które zagrażają mu szczególnie w okresie wiosennym.

Platany można rozmnażać za pomocą zdrewniałych sadzonek (które należy ukorzeniać w środowisku o dużej wilgotności powietrza) bądź przez wysiew nasion. Najlepszym terminem na przeprowadzenie zabiegu jest wiosna.

Platan klonolistny

Platan

Odmiany


Platan klonolistny posiada kilka interesujących odmian. Na uwagę zasługują między innymi „Suttneri”, której liście są upstrzone białymi i kremowymi cętkami oraz „Tremonia” o stożkowej koronie.

Ciekawostką może być też fakt, że to monumentalne drzewo posiada odmiany (uzyskane za pomocą szczepienia), znakomicie nadające się do uprawy pojemnikowej lub posadzenia w małych ogrodach. Doskonałym przykładem może być z pewnością  „Alphen's Globe”, u której średnica kulistej korony nie przekracza zwykle 6 m. , a może być jeszcze mniejsza, jeśli będzie regularnie przycinana.

Autor: Katarzyna Józefowicz


Koniecznie zobacz