Kupujemy sadzonki brzozy - zobacz co jest istotne!

Jesteś tutaj:

Kupujemy sadzonki brzozy - zobacz co jest istotne!

3,4/5 (764 ocen)

Brzoza należy do najbardziej malowniczych drzew występujących w naszym krajobrazie. Zimą wyróżnia ją dekoracyjna barwa korowiny, jesienią zaś pokrój i złocistożółte liście. To piękne drzewo z gatunku płaczących, o zwisających pędach, które tworzą naturalną altanę.

Szybko rośnie, dlatego idealnie nadaje się do dużego ogrodu, ale niektóre wolniej rosnące lub karłowate odmiany mogą być sadzone również na niewielkich przydomowych stanowiskach, dzięki czemu każdy znajdzie odmianę idealną dla siebie. Poniżej przestawiamy najważniejsze informacje o sadzonkach brzozy, które każdy ogrodnik wiedzieć powinien.


Rodzaje sadzonek


Do nabycia możliwe są sadzonki brzozy z odkrytym systemem korzeniowym, wykopywane bezpośrednio z gruntu, jak i sadzonki balotowane czy sadzonki ukorzenione w doniczkach. Należy pamiętać, że sadzonkami z nagim korzeniem mogą być jedynie młode drzewa, maksymalnie 3-letnie, jeszcze z ciemną korą. Starsze egzemplarze powinny być uprawiane w pojemnikach, w innym przypadku nie przyjmą się po posadzeniu na miejsce stałe. Wszystkie sadzonki musza być zdrowe i wolne od chorób czy szkodników.


Gdzie sadzić sadzonki?


Brzoza należy do mało wymagających drzew, rośnie na wszystkich glebach, nawet na obszarach przemysłowych, glebach skrajnie ubogich, suchych i kwaśnych. Najlepiej jednak rośnie na ziemiach przeciętnie wilgotnych, lekko wapiennych, średnio żyznych i średnio suchych. Lubi gleby piaszczyste i gliniaste, o optymalnym pH gleby wynoszącym 6-7. Nie toleruje jedynie gleby podmokłej. Wymaga stanowiska słonecznego lub półcienistego. Dobrze znosi zimny klimat i niskie temperatury, za to choruje podczas suszy.

Brzoza dobrze rośnie w warunkach miejskich - jest odporna na zanieczyszczenie powietrza. Dobrze prezentuje się na trawnikach, jednak wymaga przestrzeni, ponieważ jej korzenie przeszkadzają w rozwoju sąsiadujących roślin. Dodatkowo osusza i wyjaławia glebę, z tego powodu najlepiej sadzić ją z dala od innych drzew. Można sadzić ją pojedynczo lub w szpalerach.  


Kiedy sadzić sadzonki?


Sadzonki brzozy można sadzić wczesną wiosną, gdy zaczynają rozwijać się pąki liściowe, lub jesienią, od października do pierwszych mrozów. Należy trzymać się tych terminów, ponieważ gwarantują one dobre przyjęcie się roślin, dzięki czemu szybko będziemy mogli cieszyć się pięknymi dekoracyjnymi drzewami.   


Jak sadzić sadzonki?


Przed sadzeniem należy wykopać dół o szerokości, długości i głębokości trochę większej od bryły korzeniowej, a następnie przekopać ziemie na jego dnie, tak by ją spulchnić. Następnie w środek dołka wbija się podporę, która ma na celu podtrzymanie drzewa, ponieważ brzozy ukorzeniają się bardzo blisko powierzchni ziemi. Kolejnym krokiem jest umieszczenie sadzonki w dole, dokładne rozłożenie jej korzeni, tak by nie były zawinięte, i zasypanie ziemią. Po wszystkim udeptujemy dokładnie ziemię, przywiązujemy drzewko do palika i obficie podlewamy sadzonkę.  

Wszystkie młode sadzonki wymagają palika, są bowiem szczepione na cienkich podkładkach, a przez to narażone na złamania podczas silniejszego wiatru. Palik utrzymuje się przez kilka lat, dopóki podkładka nie zgrubieje. Optymalna odległość między roślinami powinna wynosić 1,5-2 m. Młode drzewka dość dobrze znoszą przesadzanie, starsze wyłącznie z bryłą ziemi. Brzozy naturalnie odsuwają się z czasem od siebie jedna od drugiej, przybierając coraz bardziej pochylone sylwetki, co potęgowane jest dodatkowo przez zwisające gałęzie.  


Rozmnażanie sadzonek


Rozmnażanie brzozy możliwe jest przez wysiew nasion lub wegetatywnie: przez sadzonkowanie lub szczepienie przez stosowanie. Sadzonkowanie wykonuje się w maju lub czerwcu, a przed umieszczeniem w podłożu podstawę sadzonek zielnych należy zanurzyć w ukorzeniaczu. Natomiast szczepienie przez stosowanie gatunków takich jak brzoza Ermana lub brzoza himalajska odbywa się przez ich okulizację na siewce brzozy brodawkowatej.


Ceny sadzonek


Przykładowe ceny sadzonek brzozy:

  • Brzoza brodawkowata – 1-4 zł, za sadzonkę gruntową o wysokości ok. 50 cm w balocie
  • Brzoza omszona – 2-5 zł, za sadzonkę gruntową o wysokości ok. 50 cm w balocie
  • Brzoza brodawkowata – 10-18 zł, za sadzonkę o wysokości 40-60 cm w doniczce
  • Brzoza brodawkowata – 23-30 zł, za sadzonkę o wysokości 80-100 cm w doniczce
  • Brzoza brodawkowata – 63-70 zł, za sadzonkę o wysokości 160-180 cm w doniczce
  • < czytaj dalej...

Koniecznie zobacz