Wierzba biała (pospolita) - uprawa, wymagania i odmiany

Jesteś tutaj:

Wierzba biała (pospolita) - uprawa, wymagania i odmiany

3,5/5 (66 ocen)

W dużych ogrodach, parkach lub na terenach zieleni miejskiej, drzewa krajobrazowe są roślinami szczególnie cenionymi. Osiągają zwykle duże rozmiary, dlatego nie nadają się do małych, przydomowych ogródków, ale na większych przestrzeniach wyglądają bardzo malowniczo i atrakcyjnie. Jednym z takich okazałych i pięknych drzew, spotykanych na terenie Polski również w stanie dzikim, jest wierzba biała nazywana także pospolitą (Salix alba). W naturze zasiedla wilgotne tereny leżące w pobliżu dróg oraz brzegów rzek, stawów i jezior. Chętnie też tworzy skupiska z topolami i olchami.


Opis


To niezwykle piękne i bardzo okazałe drzewo może dorastać nawet do ok. 25-30 cm., szeroko rozpościerając swoją luźną koronę. Gatunek tworzy masywny, lekko przechylony i dość krótki pień, który u starszych roślin pokryty jest mocno spękaną, szara korą oraz grube, rozłożyste konary z których wyrastają liczne, wiotkie, długie, cienkie pędy, gęsto pokryte lancetowatymi, wydłużonymi, lekko ząbkowanymi na brzegach, zielonymi z wierzchu i srebrzystoszarymi od spodu liśćmi. Wiotkie, ulistnione pędy zwieszają się z drzewa i przybierają formę płaczącą, przez co wyglądają niezwykle malowniczo, szczególnie wtedy, kiedy drzewo pochylone jest nad taflą wody. Wierzba biała jest rośliną dwupienną, wydającą wiosną (III-V) kwiaty męskie w postaci wąskich, długich, zwisających kotków oraz bardziej nastroszone i nieco grubsze kwiaty żeńskie, również w postaci kotków. Kwiaty wierzby są miododajne i owadopylne.


Odmiany


Wierzba biała bywa uprawiana na ogół w postaci czystego gatunku, chociaż na uwagę zasługują także jej odmiany i mieszańce np.: „Tristis” o mniejszej wysokości niż gatunek (ok. 20 m.) i niezwykle długich, płaczących, zwisających niemal do samej ziemi pędach, „Britzensis” znany też pod nazwą „Chermesina” o jaskrawych, czerwonych lub czerwono-pomarańczowych pędach i ok. 25 m. wys., „Pyramidalis” o wzniesionym pokroju, prostym pniu i stożkowatej koronie, posiadający czerwone lub pomarańczowo-czerwone pędy, „Vitellina” o złocisto-żółtych lub żółto-pomarańczowych pędach oraz „Dart's Snake” o poskręcanych liściach i pędach.

Wierzba biała

Wierzba biała


Wymagania uprawowe


Wierzba biała jest dość łatwa w uprawie, chociaż posiada pewne wymagania co do podłoża i stanowiska. Jest rośliną światłolubną, a nawet światłożądną, dlatego musi rosnąć w miejscu dostatecznie widnym i słonecznym. Preferuje też dość szczególne gleby, które powinny być wilgotne oraz jednocześnie żyzne i piaszczyste. W stosunku do rodzaju podłoża drzewo jest wprawdzie względnie tolerancyjne, jednak na suchych stanowiskach rosnąć nie będzie. Najlepiej czuje się na podmokłych łąkach, na wilgotnych brzegach zbiorników wodnych oraz na terenach okresowo zalewanych. Sadząc drzewo, należy też pamiętać o unikaniu bezpośredniego sąsiedztwa zabudowań, parkingów, ciągów komunikacyjnych i sieci wodno-kanalizacyjnych. Rozłożysta korona może bowiem uszkodzić dach lub ścianę budynku, natomiast grube, ale kruche konary, podczas bardzo silnego wiatru mogą ulec pęknięciu i spaść na drogę lub parkujące auta. W obszarze zabudowanym niebezpieczne są także korzenie, które rozrastając się mogą uszkadzać rury kanalizacyjno-wodociągowe. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz