Wierzba japońska (całolistna) - Hakuro-Nishiki i Pendula

Jesteś tutaj:

Wierzba japońska (całolistna) - Hakuro-Nishiki i Pendula

3,4/5 (125 ocen)

Wierzba japońska (Salix integra), inaczej wierzba całolistna, należy do rodziny wierzbowatych. Gatunki z tego rodzaju rosną w klimacie chłodnym i umiarkowanym półkuli północnej. Większość z nich nie ma większych wymagań w stosunku do gleby i stanowiska, a w polskich warunkach klimatycznych doskonale się czują. Charakterystycznymi cechami tych drzew i krzewów są mechate kotki, zwane baziami, wiotkie pędy oraz zabarwiona kora. Większość gatunków jest rozdzielnopłciowa, wytwarza kwiaty męskie i żeńskie. Wierzby dzieli się na pięć grup: wierzby krajobrazowe, wierzby uprawiane dla pąków i tzw. kotków, wierzby o zabarwionych gałązkach w zimie, wierzby górskie i krzaczaste oraz wierzby o dekoracyjnych liściach. Do tej ostatniej grupy należy właśnie m.in. wierzba japońska, której rodzimym krajem jest Japonia, a w Polsce uprawiana jest jako krzew ozdobny.


Charakterystyka


Wierzba całolistna to miniaturowa wierzba o wysokości i rozrastająca się na szerokość 1,5 m, ale zwykle uprawiana jest do wysokości 1 m. Najczęściej występuje w formie piennej, która powstała ze szczepienia pędu innego gatunku wierzby, chociaż znana też jest jej forma krzaczasta. W górskich warunkach tworzy niskie, płożące się po ziemi pędy. Jest atrakcyjnym, rozgałęzionym krzewem, który okrywają różowe i biało upstrzone liście. Największą zaletą wierzby japońskiej jest jej powolny wzrost, który sprawia, że idealnie się sprawdza jako ozdoba małych ogródków, tarasów i balkonów. Wierzba japońska może być uprawiana również w doniczce. Pojemnik, który ma służyć krzewowi, powinien być dobrany do wielkości drzewka. Wierzba w uprawie doniczkowej wymaga większej uwagi i pielęgnacji. Częściej należy kontrolować jej podłoże, podlewać i nawozić. Na zimę zaś musi zostać dobrze zabezpieczona, poprzez obłożenie włókniną, słomą lub jakimś materiałem.


Wierzba japońska

Wierzba japońska

Odmiany


Salix integra Hakuro-Nishiki

W tej odmianie wierzba japońska jest silnie rosnącym krzewem o oryginalnym zabarwieniu liści i koronie w kształcie kulistym. Hakuro-Nishiki posadzona w dobrych warunkach, czyli na słonecznym stanowisku i w wilgotnej glebie, może osiągnąć szerokość 3 m. Wyróżnia się pędami w kolorze brązowoczerwonym. Jej liście przybierają dwie barwy – kiedy są młode mają różowawy kolor, zaś wraz z ich rozwojem stają się biało-zielone. W okresie od marca do kwietnia, zanim pojawią się liście, krzew pokrywa się drobnymi baziami. Silnie przycinany krzew wierzby japońskiej zachowuje gęstą koronę i intensywne ubarwienie. Salix integra Hakuro-Nishiki najefektowniej prezentuje się posadzona na tle roślin o ciemnym zabarwieniu.

Salix integra Pendula

Wierzba całolistna w odmianie Pendula to ścielący się po ziemi krzew, który często szczepiony jest na pniu. Wyhodowana w ten sposób roślina tworzy drzewo o zwiewnej, parasolowatej koronie. Ze względu na swoje czerwone, zwisające pędy najlepiej prezentuje się w stanie bezlistnym. Liście wierzby w tej odmianie są zielone, a w początkowej fazie rozwoju lekko zaróżowione. Ozdobne bazie pojawiają się na krzewie tuż przed wytworzeniem przez nie liści, czyli w marcu i kwietniu. Salix integra Pendula oryginalnie będzie wyglądać posadzona na brzegu oczka wodnego.


Uprawa


Wierzba japońska, tak jak pozostałe krzewy i drzewa tego gatunku, może rosnąć w każdym rodzaju gleby. Nie jest pod tym względem rośliną wymagającą. Najlepiej jednak czuje się w glebach wilgotnych, ciężkich, nie toleruje za to gleb przesuszonych oraz letnich dni suszy. Musi rosnąć na stanowisku nasłonecznionym, ponieważ jest rośliną światłolubną. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz