Wierzba japońska (całolistna) - Hakuro-Nishiki i Pendula

Jesteś tutaj:

Wierzba japońska (całolistna) - Hakuro-Nishiki i Pendula

3,4/5 (135 ocen)

Wierzba japońska potrzebuje zasilania odpowiednimi dla niej środkami nawożącymi, dopasowanymi do wielkości krzewu. Sypkie, łatwo rozpuszczalne nawozy stosujemy od końca marca do końca czerwca, nawóz naturalny lub nawozy o przedłużonym działaniu wykorzystujemy tylko raz, najlepiej wczesną wiosną. Wierzbę całolistną należy regularnie podlewać, szczególnie w czasie upalnych letnich dni.

Wierzba japońska

Wierzba japońska

Przycinanie


Wierzba całolistna bardzo lubi cięcie, dlatego warto przycinać ją dwa razy do roku. Takie strzyżenie krzewu powoduje jego zagęszczanie i pozwala zachować naturalny kulisty kształt. Zabieg pobudza również roślinę do wytworzenia nowych odrostów, co jest szczególnie ważne w przypadku wierzby Hakuro-Nishiki, której nowo wypuszczone pędy dzięki temu będą ładniej wybarwione. Pierwsze cięcie najlepiej wykonać jest w marcu lub kwietniu, w momencie gdy wierzba przekwitnie, ale zanim jej liście zaczną się rozwijać. Pędy należy znacznie skrócić, pozostawiając na nich po dwa lub trzy pąki. Z drugim strzyżeniem warto poczekać do jesieni. Można również przeprowadzić trzy cięcia – wczesną wiosną, na przełomie maja i czerwca oraz na początku sierpnia. Ostatnie cięcie nie może być wykonane zbyt późno, ponieważ pędy krzewu mogą nie zdrewnieć przed zimą, co naraża je na przemarznięcie.


Szkodniki i choroby


Wierzba japońska podatna jest na szkodliwe działanie mszyc, motyli, żuków i ryjkowców. Muszki i bąki są przyczyną powstawania galasów na krzewie, ale najlepiej ich nie usuwać. Choroby, które mogą zaatakować wierzbę to m.in. rdza, czerniak i nerkoza oraz narażone są na zamieranie pędów. Uszkodzone pędy wymagają wycięcia, a krzew powinien zostać opryskany specjalnym preparatem.


Koniecznie zobacz