Piwonia (peonia) - odmiany, uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie

Jesteś tutaj:

Piwonia (peonia) - odmiany, uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie

3,4/5 (591 ocen)

Piwonia (Paeonia) jest jedną z najczęściej uprawianych bylin ogrodowych. Należy do rodziny piwoniowatych. Wywodzi się ze wschodniej Azji, a obecnie można spotkać ją w Europie, Azji, rejonach północno-zachodniej Ameryki oraz Peru. Piwonia lub inaczej peonia swą nazwą obejmuje około 40 gatunków rodzaju Paeonia o zróżnicowanych kwiatostanach. Większość gatunków należy do bylin, chociaż wyróżnia się wśród nich również odmiany krzewiaste. Uprawiana ze względu na dekoracyjność kwiatów, a także ze względu na właściwości lecznicze rośliny – piwonia lekarska.


Charakterystyka


Piwonia to roślina o niesamowicie dekoracyjnych kwiatach i upojnym zapachu. Kwiatostany przybierają barwę białą, różową, purpurową lub żółtą, występują także piwonie dwubarwne. Walory ozdobne posiadają też liście rośliny. Peonia wyróżnia się bogatą liczbą gatunków, z których część jest bylinami, a pozostałe krzewami. Do najpopularniejszych należą piwonia: delikatna, chińska, lekarka i krzewiasta.

Piwonia delikatna (Paeonia tenuifolia)

Piwonia delikatna występuje w Europie Południowej, w Azji Mniejszej i na Kaukazie. Ze względu na jej wysokość (30−40 cm) uprawia się ją w ogrodach skalnych. Delikatne ulistnienie rośliny (przypominające liście kopru) doskonale komponuje się z kwiatami, które są intensywnie czerwone i składają się z 8−10 płatków. Kwitnienie rozpoczyna się na początku maja. Ten gatunek potrzebuje gleby lekkiej i nasłonecznionego stanowiska. P. tenuifolia jest mrozoodporna. W Polsce bywa rzadko uprawiana.

Kwitnące Piwonie

Kwitnące Piwonie

Piwonia chińska (Paeonia lactiflora)

Piwonia chińska to bylina, która pochodzi z Syberii i Chin. Tworzy kępy o wysokości 60−100 cm. Składa się z bulwiastych korzeni oraz ze sztywnych i lekko zdrewniałych u nasady pędów. Zakwita pod koniec maja, wydając ogromne kwiaty w kolorze białym, różowym lub czerwonym, rzadko kwiaty przybierają barwę żółtą. Najpopularniejsze są odmiany o kwiatach pełnych, ale cenione są też piwonie o kwiatach pojedynczych oraz piwonie anemonowe (płatki zewnętrzne zebrane są w okółka, a płatki środkowe ułożone kuliście). Kwiaty piwonii chińskiej są wonne, o delikatnym, różanym zapachu. P. lactiflora jest ulubionym kwiatem Japończyków.

Piwonia lekarska (Paeonia officinalis)

Ten gatunek piwonii pochodzi z Europy Środkowej i Południowej. Bylina osiąga maksymalnie 60 cm wysokości. Jest rośliną jednopienną. Jej duże kwiaty składają się z kilku okazałych płatków w kolorze różowym oraz licznych żółtych pręcików znajdujących się wewnątrz kwiatu. Zakwita na przełomie maja i czerwca. Piwonia lekarska jest trująca – wszystkiej jej części zawierają toksyczne związki. Jednak od ponad 2000 lat uznawana jest za leczniczą i stosowana z powodzeniem w medycynie. Napar przygotowany z wysuszonych płatków jest środkiem przeciwkaszlowym i lekiem na żylaki. Preparaty z wyciągiem z korzenia rośliny przeznaczone są do łagodzenia dolegliwości wątrobowych i podawane w zaburzeniach trawienia. Sproszkowane nasiona piwonii używa się jako przyprawy.

Piwonia (peonia)

Piwonia (peonia)

Piwonia krzewiasta (Paeonia suffruticosa)

Piwonia krzewiasta, zwana też drzewiastą, w naturalnym środowisku (Chiny, Korea, Japonia) osiąga nawet 4 m wysokości. W naszym klimacie egzemplarze są nieco mniejsze, ale zdarzają się takie o wysokości 3 m. Kwiaty piwonii krzewiastej różnią się między sobą formą – kwiaty w kształcie korony, róży, zawilca występują w kolorze białym, fioletowym, różowym, czerwonym, żółtym lub są dwukolorowe. Odmiany P. suffruticosa to m.in. Age Of Gold – żółte, jedwabiste kwiaty, osiągającą wysokość około 1 m; Yu Pan Tuo Jin – kwiaty w formie chryzantemy; Imperial Concubine – wielkie różowe kwiaty o średnicy około 25 cm; Shima Nishiki – duże biało-czerwone kwiaty (dwubarwność występuje po dwóch latach). Piwonia krzewiasta kwitnie w maju i czerwcu.

Piwonie (peonie)

Piwonie (peonie)

Uprawa


Piwonia jest rośliną dość wymagającą, która może rosnąć w jednym miejscu przez wiele lat. Nie lubi przesadzania, dlatego należy wybrać odpowiednie miejsce do jej uprawy oraz zadbać o dobre warunki środowiskowe. Roślina wymaga gleby żyznej i dość wilgotnej o odczynie średniokwaśnym (pH 5−6) lub zasadowym. Zbyt podmokłe podłoże będzie powodować gnicie korzeni i choroby byliny. Nie toleruje też przesuszenia, dlatego należy ją regularnie podlewać. Aby ograniczyć parowanie wody, krzaczki piwonii można obłożyć korą ściółkową. Piwonia lubi stanowisko ciepłe i dobrze nasłonecznione, które wpływa na jakość i ilość kwiatów. Niekorzystne będzie dla niej sąsiedztwo dużych drzew bądź pokaźnych krzewów, które będą zabierały bylinie światło i składniki odżywcze. Roślinę sadzimy w dołku, wzbogaconym nawozem naturalnym, tak aby pąki znajdowały się tuż nad ziemią (2−5 cm), zachowując 1−1,5 m pomiędzy poszczególnymi egzemplarzami. Jeśli posadzimy rośliny głębiej, nie będą kwitły. Piwonie wydają kwiaty w trzecim roku po posadzeniu. Mimo że piwonie są odporne na mróz, w pierwszych 2−3 latach od posadzenia należy je zabezpieczyć ściółką.

Wysokiej jakości sadzonki piwonii do nabycia tutaj

Piwonia (peonia)  - kwiat

Piwonia (peonia)  - kwiat czytaj dalej...

Koniecznie zobacz