Begonie - uprawa, odmiany i pielęgnacja

Jesteś tutaj:

Begonie - uprawa, odmiany i pielęgnacja

3,4/5 (432 ocen)

Begonie to niezwykle zróżnicowane rośliny ozdobne, których piękno wynika z dekoracyjnych liści bądź kwiatów. W sprzedaży nie brakuje zmiennych begonii, tak więc bez problemu nabędziemy okazy, które sprawdzą się w mieszkaniu, na balkonie i tarasie, a także na rabacie w ogrodzie.

Czy wiesz że …

W Polsce begonia bywa określana jako ukośnica, ale bardzo rzadko, gdyż nazwa się nie przyjęła i rośliny rodzaju, nadal królują jako begonie. Ukośnica jest nazwą odnoszącą się do asymetrycznie osadzonej blaszki liściowej.


Kilka uwag o rodzaju


Rodzaj Begonia skupia setki gatunków roślin zielnych, powszechnie uprawianych w warunkach domowych oraz na zewnątrz. Zaliczane są do rodziny Begoniaceae. Naturalne siedliska begonii, występują w tropikalnej i subtropikalnej części Ameryki i Afryki.


Wybrane gatunki i formy rodzaju


Do najczęściej spotykanych gatunków i mieszańców zaliczymy:

Begonia x tuberhybridaBegonia bulwiasta
Begonia rex - Begonia królewska
Begonia x corallina - Begonia koralowa
Begonia x semperflorens cultorumBegonia stale kwitnąca
Begonia masoniana - Begonia Masona
Begonia elatior - Begonia zimowa
Begonia x erythrophylla
Begonia serratipetala

Begonia bowerii - Begonia Bowera
Begonia radicans
Begonia gracilis – Begonia delikatna
Begonia heracleifolia - Begonia barszczolistna
Begonia maculata – Begonia plamista

Begonia w doniczce

Begonia w doniczce

Begonie o dekoracyjnych kwiatach na balkonie, tarasie i w ogrodzie


Kwitnące begonie mogą stać się doskonałą dekoracją balkonu i tarasu. Występują w olbrzymiej ilości barw, zmiennym pokroju - także zwisające, wspaniale prezentujące się w wiszących koszach. Begoniami możemy obsadzić skrzynki, misy, a także doniczki oraz inne zmienne pojemniki. Wybrane odmiany sprawdzą się także przy obsadzaniu kwietników oraz na rabatach. Mogą stanowić barwne uzupełnienie skalniaka, a także pełnić rolę sezonowej rośliny obwódkowej np. begonia stale kwitnąca.


Wybrane gatunki, mieszańce, odmiany na balkon i taras

 

Begonia stale kwitnąca - jest jedną z popularniejszych begonii, którą uprawia się przede wszystkim na balkonach i tarasach. Stosowana także do obsadzania kwietników oraz jako roślina na obwódki. To jednoroczna piękność, którą zazwyczaj nabywamy w formie sadzonek. Samodzielne jej rozmnożenie jest kłopotliwe, ale osoby, które lubią wyzwania jak najbardziej mogą spróbować. Nasiona należy wysiać na przełomie stycznia i lutego w przepuszczalne podłoże. Nasion nie przykrywamy tylko lekko dociskamy. Nasiona powinny mieć zapewnioną temperaturę powyżej 20°C oraz wilgotność. Pojemnik z wysianymi nasionami najlepiej nakryć folią. Gdy młode rośliny uzyskają dwa liście, należy je przepikować i powtórzyć ten zabieg po kilku tygodniach. Istnieje także możliwość rozmnożenia rośliny poprzez sadzonki, pobrane pod koniec zimy z przechowanych roślin.

Ten znany miłośnikom roślin mieszaniec, skupia uwagę ładnym kwiatostanem, a także obfitym kwitnieniem. Roślina kwitnie od czerwca do pierwszych przymrozków. Ponieważ jest wrażliwa na przymrozki, sadzimy ją w drugiej połowie maja, kiedy minie prawdopodobieństwo wystąpienia przymrozków. Po przekwitnięciu, ukazuje się torebka z nasionami.

Begonia stale kwitnąca, charakteryzuje się krzewiastym pokrojem, a jej wysokość, zależnie od odmiany może osiągać od 15 do około 40 cm. Pędy rośliny są mięsiste, kruche, liście błyszczące, zielone do brązowawych. Roślina wytwarza kwiaty męskie i żeńskie, a więc jest rośliną rozdzielnopłciową. Barwa kwiatów zmienna (czerwień, biel i róż - w różnych odcieniach). Kwiaty zazwyczaj pojedyncze, ale można nabyć także odmiany o kwiatach półpełnych i pełnych.

Aby begonia pięknie nam rosła, należy zapewnić jej żyzne, próchnicze podłoże, lekko kwaśne. Pamiętajmy, że begonia stale kwitnąca należy do obficie kwitnących roślin, tak więc warto ją nawozić wieloskładnikowym nawozem do roślin kwitnących. Może być to nawóz o spowolnionym działaniu, wówczas opieka nad roślinami nie będzie tak absorbująca.

Mimo że roślina znosi chwilową susze, lepiej jej nie przesuszać, aby nie ograniczać jej intensywnego kwitnienia. Poza tym piękniej kwitnie na słonecznej wystawie, choć poradzi sobie także w lekkim półcieniu.

W sprzedaży nie brakuje zróżnicowanych odmian begonii stale kwitnącej, tak więc nie powinno być problemów z jej nabyciem.

Begonia bulwiasta to kolejna propozycja begonii, którą warto zakupić na balkon i taras. W sprzedaży możemy nabyć liczne odmiany tego mieszańca, które zachwycają zmiennymi kwiatami oraz pokrojem. Najlepiej wybierać odmiany o dużych, pełnych kwiatach. Barwa kwiatów m.in. czerwona, biała, różowa, żółta, łososiowa, pomarańczowa. Istnieją także odmiany o kwiatach dwubarwnych. Pięknie prezentują się odmiany pełne o fryzowanych płatkach. Kwitną od późnej wiosny do pierwszych przymrozków.

Dzięki zróżnicowaniu istnieje możliwość nabycia roślin niewielkich, osiągających do kilkunastu centymetrów wysokości, a także takich, których pędy osiągają kilkadziesiąt centymetrów. Poza wzniesionym pokrojem, dostępne są także formy o przewieszających się pędach. Różnorodność begonii daje wiele możliwości przy aranżacji balkonu oraz tarasu.

Tak jak begonia stale kwitnąca, begonia bulwiasta wymaga próchniczego, przepuszczalnego, żyznego podłoża, stanowiska nie w pełnym nasłonecznieniu, osłoniętego przed wiatrem.

Część podziemną rośliny stanowią bulwy. Jeżeli zdecydujemy się je przechować, w następnym senonie uzyskamy rośliny z własnych bulw, które wiosną dzielimy w taki sposób, aby każda część bulwy zawierała co najmniej dwa pączki. Rany należy obsypać sproszkowanym węglem drzewnym.

Wybierając begonię bulwiastą sięgajmy po okazy w pełni zdrowie, duże, dobrze prezentujące się, które zagwarantują nam duże bulwy i ładne, przyszłoroczne kwitnienie.

Późną jesienią wyciągamy bulwy z doniczek (po pierwszym przymrozku) lekko osuszamy, czyścimy i umieszczamy np. w piwnicy w temperaturze na poziomie około 5-10 °C. Bulwy można przysypać trocinami, torfem.

Pod koniec zimy, a więc od lutego do marca dzielimy bulwy i wysadzamy do żyznego podłoża w skrzynkach bądź donicach. Bulwy przed wysadzeniem dobrze jest zaprawić środkiem grzybobójczym. Przed wyniesieniem roślin na balkon bądź taras należy je zahartować.

W pielęgnacji begonii bulwiastej należy uważać, aby nie przelać roślin, bo bulwy przy nadmiernej wilgotności podłoża podatne są na zgniliznę. Aby kwitnienie było obfite, begonię bulwiastą należy nawozić.

  czytaj dalej...

Koniecznie zobacz