Kordylina (Cordyline) - chętnie uprawiana roślina doniczkowa

Jesteś tutaj:

Kordylina (Cordyline) - chętnie uprawiana roślina doniczkowa

3,5/5 (179 ocen)

Kordylina (Cordyline) z pewnością zalicza się do najchętniej uprawianych roślin doniczkowych. Należy ona do rodziny agawowatych, a rodzaj kordylina obejmuje ok. 15 gatunków, pochodzących głównie z rejonów Australii, Afryki lub Azji. Rośliny te to zwykle krzewy lub drzewa, dorastające w naturze do kilku metrów. Często myli się kordylinę z podobną do niej draceną, jednak mimo że spokrewnione, są one odrębnymi gatunkami. Największe różnice między nimi widać w obrębie korzeni, gdyż draceny mają je żółtopomarańczowe, natomiast kordyliny białe.


Gatunki i odmiany


Najpopularniejsze gatunki uprawiane w doniczkach to: kordylina australijska (Cordyline australis), posiadająca długie i dość wąskie liście, kordylina wyprostowana (cordyline stricta) o wzniesionych i długich liściach, nie wymagająca wysokich temperatur oraz kordylina krzewiasta, zwana również paciorecznikolistną (Cordyline fruticosa lub też terminalis), o przepięknych, barwnych liściach. Hodowcy prześcigają sie w tworzeniu różnorodnych krzyżówek tej pięknej rośliny, w związku z czym na rynku dostępnych jest już całe mnóstwo odmian o bardzo atrakcyjnych i ciekawie ubarwionych liściach, zwykle zdobnych w kolorowe pasy (np. białe, czerwone, różowe, zielone, żółte, kremowe).

Kilka przykładowych odmian:
 

kordyliny krzewiastej:

- „Red edge” – o bordowozielonych zielonych liściach z czerwonoróżowym obrzeżem,
- „Compacta” – ciemnozielone liście z jasnozielonymi smugami,
- „Kiwi” o pasiastych, żółtozielonych liściach z różowym obrzeżem;


kordyliny australijskiej:

-  „Torbay Dazzler” o zielonych liściach z wyraźnym, kremowym obrzeżem,
- „Sundance” zielone liście z czerwoną pręgą przez środek blaszki liściowej, podbarwiany na różowoczerwono spód liści,
- „Purple Tower” o czerwonobrązowym kolorze liści  

Kordylina

Kordylina

Ogólna charakterystyka wyglądu i temperatura


Kordyliny tworzą drewniejącą łodygę lub pień, a czasem są uprawiane na ukorzenionym kawałku pieńka, z którego wyrastają w formie ozdobnych pióropuszy. Kordyliny w zależności od gatunku mają nieco inne wymagania cieplne. Najwyższych temperatur w przedziale 20-25°C przez cały rok oczekuje kordylina krzewiasta, jest jednak jedną z piękniejszych kordylin, posiadającą całe mnóstwo barwnych odmian. Eksponowaniu barw sprzyjają lancetowate, niezbyt długie i dość szerokie liście. W uprawie doniczkowej na ogół nie przekracza 1 m., choć w naturze jest znacznie wyższa i osiąga nawet 4 m. wysokości. Kordyliny australijska i wyprostowana, wolą znacznie niższe temperatury latem ok. 18-20°C i zimą w okresie spoczynku ok. 8-12°C. Te gatunki są też nieco wyższe, dorastając w doniczkach nawet do ok. 2 m. Ich liście też się nieco różnią od k. krzewiastej, gdyż są na ogół dłuższe i węższe.

Kordylina australijska

Kordylina australijska

Pozostałe wymagania uprawowe


Inne wymagania mają już podobne. Powinno się im zapewnić stanowisko widne przez cały rok, chociaż liście trzeba zabezpieczyć przed bezpośrednimi promieniami słońca. Należy je też systematycznie podlewać, wprawdzie woda nie może zalegać w podstawce, ale podłoże nigdy nie powinno wysychać. Kordyliny oczekują również wysokiej wilgotności powietrza, dlatego niezbędne jest ich regularne zraszanie lub ustawienie doniczki na kamieniach z wodą. Jeśli mamy taka możliwość, w sąsiedztwie kordylin postawmy nawilżacz lub odkryte akwarium. Szczególnie wrażliwa na brak wilgoci jest delikatna kordylina krzewiasta. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz