Kalatea - Ostrzeszyn (Calathea)

Jesteś tutaj:

Kalatea - Ostrzeszyn (Calathea)

3,5/5 (208 ocen)

Wśród wielu znanych i lubianych roślin doniczkowych, największym powodzeniem cieszą się te, których walory ozdobne to trochę więcej niż zielone liście. Do takich właśnie roślin może z powodzeniem zaliczyć się kalatea (Calathea) zwana też ostrzeszynem. Roślina ta jest blisko spokrewniona z marantą i należy do tej samej grupy marantowatych (Marantaceae). Liście wprawdzie często posiadają podobny rysunek co maranty, jednak są znacznie okazalsze i bardziej zróżnicowane.

Roślina pochodzi z ciepłych rejonów naszego globu, a jej ojczyzną jest Ameryka południowa (przede wszystkim Brazylia) oraz Karaiby. Jak większość kwiatów doniczkowych pochodzących z rejonów tropikalnych, również kalatea ma spore wymagania uprawowe i nie w każdym mieszkaniu da sobie radę.


Charakterystyka i odmiany


Ponieważ kalatea jest naprawdę piękną rośliną, hodowcy postanowili o nią zawalczyć i nieco bardziej przystosować do warunków, jakie możemy zapewnić jej w naszych domach. Dlatego też obecnie spotykane w sprzedaży kalatee są całkiem wytrzymałe, chociaż to nadal rośliny egzotyczne. Pojawiło się przy okazji również wiele odmian, wyprowadzonych od gatunku kalatea Makoya (Calathea makoyana). Dzięki czemu możemy dziś przebierać wśród wzorów i kolorów liści.

Oprócz koloru zielonego, głównymi barwami jakie pojawiają się na liściach są odcienie brązu, bieli, ciemnego bordo, a czasem różu. Nie jest to wprawdzie oszałamiająca feria barw, ale w zupełności wystarczy do stworzenia pięknych plam, wzorów i deseni. Atrakcyjności roślinie dodaje fakt, iż zwykle blaszka liściowa po spodniej stronie posiada interesujący bordowy kolor.

Kalatea kwitnąca

Kalatea kwitnąca

Nie są to rośliny wysokie i osiągają rozmiary zwykle nie przekraczające 50 cm., choć bywają odmiany dochodzące do 1 m. wysokości jak np. kalatea ozdobna (C. Majestica). Poza rozmiarami imponuje u niej na blaszce liściowej piękny, biało-zielony rysunek. Liście odmian mogą bardzo się od siebie różnić i tak np. kalatea lancetolistna (C. lancifolia) ma liście podłużne, paskowane dwoma kontrastowymi odcieniami zieleni, kalatea obrzeżona (C. picturata), posiada liście bardziej owalne z ozdobnym, ciemnozielonym obrzeżem i białym rysunkiem na blaszce, a kalatea pręgowana (C. zebrina) może poszczycić się wyraźnym, paskowanym wzorem, w dwóch kontrastowych odcieniach zieleni.


Jedną z piękniejszych jest natomiast kalatea różowokropkowana (C. roseopicta), w jej pięknym biało-zielonym umaszczeniu, można bowiem dodatkowo znaleźć kolor różowy. Liście miewają też falowane brzegi, jak u odmiany kalatea falistolistna (C. rufibarba).

Kalatea mix

Kalatea mix

Kwiaty


Ozdobą rośliny w zdecydowanej większości odmian są barwne liście, natomiast kwiaty kalatee mają niepozorne i właściwie pozbawione szczególnych walorów dekoracyjnych. Jest jednak jeden wyjątek, którego intensywnie żółtopomarańczowe kwiatostany, zakwitające na szczycie sztywnej, wysokiej łodyżki, są naprawdę efektowne i stanowią ważny walor dekoracyjny. Pojawiają się one w odpowiednich warunkach u odm. kalatea żółtokwiatowa (C. crocata).

Kalatea - Ostrzeszyn

Kalatea - Ostrzeszyn

Warunki uprawy


Największą trudność w uprawie doniczkowej stanowi zapewnienie roślinie odpowiedniej wilgotności powietrza oraz temperatury. Kalatea naprawdę lubi ciepło i oczekuje temp. nawet w okolicach 25 - 27 st. C., a już na pewno nie zniesie spadków poniżej 10 st. C. Nie lubi też przeciągów i jak na tropikalną roślinę przystało, wymaga dużej wilgotności powietrza.

Dlatego najlepiej umieścić doniczkę w większej, na której spodzie rozłożymy kamienie i zalejemy je wodą. Kalatea nie pogardzi też bliskością urządzeń nawilżających powietrze oraz częstym zraszaniem. Oczywiście musi mieć też stale wilgotne podłoże, ale zalania nie toleruje.

Kalatea mix

Kalatea mix czytaj dalej...

Koniecznie zobacz