Zielistka - popularny kwiat doniczkowy

Jesteś tutaj:

Zielistka - popularny kwiat doniczkowy

3,4/5 (149 ocen)

Rodzaj obejmujący ponad 100 gatunków roślin, występujących w tropikach, z których zielistka Sternberga jest jedną z najczęściej uprawianych roślin doniczkowych w naszych mieszkaniach. Znana i bardzo lubiana ze względu na delikatność i małe wymagania uprawowe. Nie brakuje jej także w biurach i instytucjach użyteczności publicznej. Często zaniedbana, a przecież przy wyeksponowaniu jej walorów, może stanowić piękną dekorację wnętrz. Roślina doniczkowa warta polecenia dla zabieganych i wszystkich tych, którzy rozpoczynają przygodę z roślinami i chcą nabyć doświadczenia w ich uprawie.

Zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum) zaliczana jest do rodziny szparagowatych (Anthericaceae). Jej naturalne siedliska występują w lasach południowej Afryki.


Kilka uwag o budowie zielistki Sternberga


Część podziemną rośliny stanowi niewielkie kłącze oraz mięsiste korzenie. Z kłącza wyrastają mieczowate, wąskie (do 2 cm szerokości) liście, osiągające nawet do 50 cm długości. Wysokość rośliny zazwyczaj nie przekracza 30 cm. Na pędach rozłogowych zwanych głąbikami, zazwyczaj w okresie letnim, ukazują się niepozorne, gwiazdkowate kwiaty w barwie białej (zebrane w  luźne kwiatostany), a na końcach tworzą się tzw. rozmnóżki.  Z czasem osiągają do 15 cm długości i mogą stanowić przyszłą sadzonkę. Te rozgałęzione pędy pełne rozmnóżek są bardzo malownicze i podnoszą wartość dekoracyjną rośliny.

Głąbik - bezlistna łodyga, pędy wytwarzane przez kłącze czy też szyjkę korzeniową.

Rozmnóżka - organ wytwarzany przez roślinę (stosowany przy rozmnażaniu wegetatywnym). U zielistki ma formę niewielkiej, z czasem osiągającej nawet do 15 cm długości zielistki w skali mini, z czasem także z korzeniami.


Wybrane odmiany zielistki Sternberga


W sprzedaży możemy nabyć bardzo dekoracyjne odmiany Chlorophytum comosum.
 

Nazwa gatunku

Nazwa odmiany

Opis

Zielistka Sternberga

‘Variegatum’

Odmiana o zielonych liściach z białym brzegiem. Odmiana bardzo powszechna i znana od dawien dawna. Osiąga do około 20 cm wysokości.

Zielistka Sternberga

‘Vittatum’

Osiąga do około 30 cm wysokości. Liście jasnozielone z białawym, a zarazem nieregularnym  paskiem.

Zielistka Sternberga

‘Ocean’

Odmiana o jasnozielonych i biało obrzeżonych liściach.

Zielistka Sternberga

‘Bonnie’

Kolejna bardzo ciekawa odmiana, charakteryzująca się jasno zielonymi liśćmi z kremowym, nieregularnym paskiem po środku. Dodatkowo liście są charakterystycznie, spiralnie poskręcane.

Zielistka Sternberga

‘Atlantic’

Odmiana charakteryzująca się łukowato wygiętymi, jasnozielonymi liśćmi z bladożółtym środkiem.

 

Wymagania zielistki


Zielistki występują w lasach tropikalnych, gdzie nie są narażone na bezpośrednie nasłonecznienie. W mieszkaniu unikajmy wystawy południowej. Chlorophytum comosum preferuje stanowiska jasne, na których ładnie  wybarwia się. W ciemniejszych zakątkach mieszkania, gdzie także sobie poradzi, stanie się bardziej zielona.

Jest bardzo tolerancyjna wobec temperatury. Dobrze znosi temperaturę pokojową, ale optymalna dla niej temperatura wynosi około 15-18°C. Znosi także dużo niższe temperatury. W okresie zimowym nawet do 8°C.

Nie jest wymagająca także w stosunku do podłoża, możemy zastosować uniwersalne podłoże przeznaczone dla roślin doniczkowych. Ponieważ zielistka charakteryzuje się mięsistymi korzeniami i przy nadmiarze wilgoci jest podatna na gnicie, należy zapewnić jej dość luźne i przepuszczalne podłoże. Do zakupionej ziemi warto dodać np. drobnego żwiru.  

Zielistka

Zielistka

Pielęgnacja zielistki


Pielęgnacja zielistki ogranicza się do podlewania, nawożenia, czyszczenia liści oraz przesadzania.

Podlewamy wyłącznie odwapnioną, letnią wodą, dostosowując częstotliwość do pory roku, temperatury, wystawy itp. W okresie letnim może się okazać konieczne podlewanie zielistki nawet kilka razy w tygodniu. Zimą przy zapewnieniu niższej temperatury podlewanie zdecydowanie oszczędniejsze (raz na tydzień). Wówczas warto podlewać ją, kiedy podłoże lekko przeschnie, w przeciwieństwie do okresu wegetacyjnego, kiedy powinno być stale wilgotne, ale nie mokre. Trzeba uważać na przelanie, bo nie trudno o zagniwanie mięsistych korzeni i utratę, tak mało wymagającej i łatwej w uprawie zielistki.

Nawożenie w okresie od marca do października co 14 dni wieloskładnikowym nawozem przeznaczonym dla roślin doniczkowych - najlepiej płynnym. Nie można przesadzać z nawożeniem, ponieważ zielistka mimo, że jest „żarłoczna”, nie znosi zasolenia podłoża. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz