Zielistka - popularny kwiat doniczkowy

Jesteś tutaj:

Zielistka - popularny kwiat doniczkowy

3,4/5 (149 ocen)

Blaszki liściowe należy systematycznie oczyszczać z kurzu np. wilgotną szmatką. Nie stosujemy środków nabłyszczających!
Zielistkę  przesadzamy w okresie wiosennym w razie potrzeby, a więc w momencie, kiedy mięsiste korzenie i kłącze w pełni wypełnią doniczkę. Warto wiedzieć, że w sprzyjających warunkach roślina bardzo szybko się rozrasta więc może zaistnieć konieczność przesadzania każdego roku. Dotyczy to przede wszystkim młodych roślin.


Rozmnażanie zielistki


Chlorophytum comosum należy to tych roślin, które bardzo łatwo rozmnożyć. Wyróżniamy kilka sposobów rozmnażania zielistki:

- rozmnażanie podczas przesadzania, poprzez podzielenie bardziej rozrośniętych okazów;

- rozmnażanie poprzez rozłogi,

- odcięcie rozmnóżki i umieszczenie w wodzie ,

- odcięcie rozmnóżki i umieszczenie w podłożu (konieczność zapewnienia wilgoci, dlatego doniczkę należy okryć workiem foliowym);

- rozmnóżkę umieszczamy  w nowej doniczce z podłożem, ale nie odcinamy, tylko przytwierdzamy do nowego podłoża, po ukorzenieniu (pojawienie się nowych liści), młodą sadzonkę należy odciąć od rośliny matecznej.

Zielistka - kwiat

Zielistka - kwiat

Najczęstsze problemy w uprawie zielistki


Zielistka należy do tych roślin doniczkowych, które przy zaspokojeniu podstawowych potrzeb nie sprawiają problemów i bardzo dobrze rosną. Oczywiście przy znaczących błędach uprawowych także i zielistka może stać się ofiarą szkodników, chorób i innych zmian, które znacznie ją osłabią, a także mogą doprowadzić do jej utraty.     

Osłabione rośliny mogą paść ofiarą przędziorków, mszyc, opuchlaków, wełnowców. Przędziorki należą do tych szkodników, które początkowo ciężko rozpoznać na zielistce. Liście zaatakowanej rośliny z czasem matowieją, stają się szare, a od spodniej strony możemy zaobserwować oprzęd. Przędziorki atakują w momencie, kiedy jest zbyt sucho. Przy prawidłowej pielęgnacji, zraszaniu rośliny i utrzymaniu odpowiedniego poziomu wilgotności nie powinny się pojawić. Opuchlaki rozpoznamy po zatokowo wygryzionych liściach.

Chlorophytum comosum  jak przystało na roślinę z tropikalnych lasów preferuje wilgotne warunki. Oczywiście wilgotne nie znaczy mokre i przy przelaniu także i ta odporna roślina może stać się ofiarą nadmiernego podlewania. Przy mokrym podłożu dochodzi do zagniwania środka rośliny.

Zielistka jest bardzo delikatna i nawet zastosowanie środków ochrony roślin może wywołać u niej zmiany na liściach, podobnie jak zastosowanie środka do nabłyszczania. Brązowe plamy to efekt tych negatywnych zmian.
Najczęstszym problemem zielistki jest brązowienie końcówek liści. Jest ono spowodowane zbyt suchym powietrzem, zbyt skąpym podlewaniem, a także poddanie rośliny pod działanie bezpośrednich promieni słonecznych.

Dekoracyjność zielistek wynika przede wszystkim z paskowanych liści, tak więc, aby wybarwienie było intensywne, nie należy jej uprawiać w miejscach zbyt zacienionych, w których liście zaczną się odbarwiać.

Wystawienie jej na słonecznym stanowisku (wystawa południowa) może zakończyć się poparzeniem liści!


Uwagi końcowe


Tolerancyjność zielistki wobec „niskich” temperatur pozwala, aby stała się elementem letnich dekoracji na balkonie, a także ogrodu. Nadaje się także do uprawy hydroponicznej. Najpiękniej prezentuje się w wiszących koszach, a poza tym oczyszcza powietrze ze szkodliwego formaldehydu.

Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz