Skrzydłokwiat - jak uprawiać i pielęgnować? Zobacz!

Jesteś tutaj:

Skrzydłokwiat - jak uprawiać i pielęgnować? Zobacz!

3,5/5 (1305 ocen)

Niewielkie wymagania, długowieczność, dekoracyjne liście oraz kwiaty to podstawowe zalety bardzo popularnych w uprawie doniczkowej skrzydłokwiatów. Mimo, że rodzaj obejmuje wiele gatunków, to jednak w uprawie spotykamy najczęściej Spathiphyllum floribundum oraz Spathiphyllum wallisii.

Skrzydłokwiaty zaliczane są do rodziny obrazkowatych (Araceae) i obejmują kilkadziesiąt gatunków roślin zielnych, których naturalne siedliska występują w tropikalnej części Ameryki Południowej i Środkowej oraz w Azji.


Wybrane gatunki rodzaju


Skrzydłokwiat kwiecisty (bukietowy) - Spathiphyllum floribundum

Skrzydłokwiat WallisaSpathiphyllum wallisii

Skrzydłokwiat kolumbijski - Spathiphyllum patinii

Gatunki Spathiphyllum najczęściej spotykane w uprawie doniczkowej

Skrzydłokiwat kwiecisty (bukietowy) - Spathiphyllum floribundum

Skrzydłokwiat WallisaSpathiphyllum wallisii

Oba gatunki to wartościowe rośliny o dekoracyjnych liściach oraz egzotycznych kwiatach. W sprzedaży nie brakuje zróżnicowanych odmian (około 100). Dominują odmiany Spathiphyllum wallisii oraz mieszańce.

Czy wiesz że …

Skrzydłokwiat poza tym, że jest bardzo dekoracyjny posiada wiele dodatkowych zalet, z których zapewne największą jest możliwość oczyszczania powietrza ze szkodliwych substancji. Poza tym pochłania więcej dwutlenku węgla z powietrza niż większość innych roślin. Jest doskonałym przykładem rośliny, którą można ustawić w sypialni.  

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat

Kilka uwag o budowie


Spathiphyllum zależnie od gatunku - odmiany, może osiągać do ponad 100 cm wysokości, przy czym najniższe, zwarte formy osiągają około kilkanaście centymetrów. Liście to bez wątpienia jeden z podstawowych walorów dekoracyjnych tej rośliny. Podłużne, osadzone na długich ogonkach. Lancetowate, ostro zakończone i błyszczące. Bardzo pięknie na tle liści prezentują się oryginalne kwiatostany składające się z kolby oraz pochewki. Kremowy kwiatostan osadzony jest na pędzie kwiatostanowym i potrafi utrzymać się nawet przez kilka tygodni. Kwiatostany zazwyczaj ukazują się w okresie wiosenno - jesiennym, ale nie zdziwmy się jak roślina zakwitnie nam w innym terminie. Wraz z przekwitaniem, kwiat staje się bardziej zielony. Po przekwitnięciu, pęd kwiatostanowy należy usunąć, odcinając go u nasady. Część podziemną rośliny stanowi kłącze.


Czy wiesz że …

Skrzydłokwiat doskonale sprawdza się w uprawie hydroponicznej, a więc bezglebowej uprawie roślin.

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat

Wybrane odmiany


W sprzedaży możemy nabyć wiele bardzo dekoracyjnych odmian, które różnią się przede wszystkim wysokością oraz wielkością liści.
 

Nazwa odmiany

Opis

‘Mauna Loa’

Odmiana Spathiphyllum wallisii o lekko pachnących kwiatach, osiągająca zazwyczaj kilkadziesiąt centymetrów wysokości.

‘Chopin’

Niska odmiana, obficie kwitnąca, śnieżnobiałymi kwiatami.

‘Gemini’

Bardzo charakterystyczna odmiana o pstrokatych liściach.  

‘Petite’

Odmiana karłowa.

‘Sensation’

Odmiana osiągająca bardzo duże rozmiary oraz charakteryzująca się dużymi, szerokimi liśćmi.

‘Jumbo’

Odmiana której wysokość może sięgać powyżej metra.

‘Cissy’

Karłowa odmiana, sięgająca kilkunastu centymetrów.

‘Sweet Paco’

Odmiana o pachnących kwiatach.

 

Wymagania uprawowe


Naturalne siedliska rodzaju to tropikalne i wilgotne lasy, tak więc chcąc cieszyć się w pełni zdrową rośliną, należy zapewnić jej warunki zbliżone do tych jakie panują w jej naturalnym środowisku. Oczywiście nie jest to proste, ale warto spróbować. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz