Skrzydłokwiat - jak uprawiać i pielęgnować? Zobacz!

Jesteś tutaj:

Skrzydłokwiat - jak uprawiać i pielęgnować? Zobacz!

3,5/5 (1305 ocen)

Po pierwsze, skrzydłokwiat należy ustawić w odpowiednim miejscu. W okresie letnim unikamy pełnego słońca, lekkie zacienienie jak najbardziej będzie sprzyjać roślinie. W okresie zimy wymaga więcej światła, tak więc jaśniejsze stanowisko jak najbardziej wskazane.

Temperatura na poziomie 18- 22 ° C w okresie wegetacyjnym jest temperaturą optymalną. W okresie zimowym, temperatura nie powinna spadać poniżej 16°C.

Podłoże żyzne, bardzo próchnicze i wilgotne. Z pewnością ziemia liściowa (dobrze przerobiony kompost z liści) będzie dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza jeżeli uzupełnimy ją gruboziarnistym żwirem czy też keramzytem. Ważne, aby podłoże było wilgotne i dość porowate.

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat

Pielęgnacja


Skrzydłokwiat nie uchodzi za wymagającą roślinę doniczkową, wręcz przeciwnie. Przy systematycznym podlewaniu, nawożeniu i monitorowaniu rośliny, nie powinniśmy mieć z nią problemów.

Jedną z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych jest podlewanie. Zależnie od konkretnej rośliny oraz warunków panujących w pomieszczeniu należy dobrać odpowiednią częstotliwość uzupełniania braku wody. W okresie wegetacyjnym podłoże powinno być cały czas wilgotne, ale  już w okresie zimowym (okres spoczynku, który trwa od października do stycznia) należy trochę ograniczyć podlewanie. Im niższa temperatura, tym mniej intensywnie podlewamy. Woda do podlewania powinna być miękka o temperaturze pokojowej.

Pamiętajmy, że skrzydłokwiat potrzebuje dużo wilgoci, tak więc przy wyższej temperaturze panującej w pomieszczeniu należy go spryskiwać wodą, a najlepiej zamgławiać. Przy niedostatecznej wilgoci można także ustawić roślinę na podstawce wypełnionej keramzytem i uzupełnić ją wodą. Uważajmy, aby roślina nie stała w wodzie.

Jeżeli skrzydłokwiat rośnie w nieatrakcyjnej doniczce, ukrytej w osłonce, to w tym wypadku, wystarczy wysypać na spód osłonki keramzyt bądź gliniane skorupki i uzupełnić wodą. Dzięki tej wilgotnej warstwie podniesiemy wilgotność powietrza wokół rośliny.

Skrzydłokwiaty nawozimy umiarkowanie w okresie wegetacji co 14 dni, nawozem wieloskładnikowym. Można skorzystać także z nawozu o spowolnionym działaniu. .

Liście należy systematycznie oczyszczać z kurzu np. wilgotną szmatką. Nie stosujmy środków nabłyszczających !
Przesadzanie w okresie wiosennym do nieco większej doniczki, wymagane zwłaszcza w przypadku młodych roślin. Maksymalnie co 4 lata należy je odmłodzić.


Rozmnażanie


Skrzydłokiwaty najłatwiej rozmnożyć poprzez podział kłącza, przy okazji wiosennego przesadzania. Poza tym można skorzystać także z rozmnażania generatywnego poprzez nasiona.

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat

Najczęstsze problemy w uprawie Spathiphyllum


Najczęstszym problemem spotykanym w uprawie skrzydłokwiatów jest brązowienie końcówek liści, które zazwyczaj jest wynikiem zbyt małej wilgotności powietrza.

Wielu uprawiających skrzydłokwiaty skarży się na brak kwitnienia. Przyczyn takiego stanu może być wiele, przede wszystkim błędna uprawa, zbyt cieniste stanowisko, zbyt obszerny pojemnik, zbyt stara roślina, wymagająca odmłodzenia, zbyt mała wilgotność podłoża oraz brak nawożenia. Przy spełnieniu wszystkich wymagań, warto odczekać jeszcze jakiś czas, roślina powinna zakwitnąć.


Mimo, że skrzydłokwiaty kochają wilgoć, to nie znoszą zalegającej wody, która doprowadza do zagniwania korzeni. Liście stają się matowe i czarnieją. Taka sytuacja pojawia się najczęściej w okresie zimowym przy zbyt niskiej temperaturze.
Na pełnym słońcu może dojść do poparzeń liści, poza tym zbyt słoneczne stanowisko powoduje matowienie i żółknięcie liści. Pamiętajmy, że skrzydłokwiaty stanowią runo leśne w tropikalnych lasach. W takich warunkach nie są narażone na pełne nasłonecznienie. W naturalnym środowisku mają kontakt przede wszystkim z rozproszonym światłem.

Przy zbyt suchym podłożu liście oraz kwiaty zaczynają pokładać się. Przy silnym przesuszeniu, doniczkę z rośliną umieszczamy w naczyniu z miękką i letnią wodą. Roślina powinna pozostać w wodzie do momentu, kiedy na powierzchni wody przestaną ukazywać się bąbelki powietrza. Następnie po tak obfitym „moczeniu” roślinę odstawiamy do odcieknięcia.

Szkodniki zagrażające skrzydłokwiatom to przede wszystkim mszyce i przędziorki. Należy je na bieżąco zwalczać, aby nie rozmnożyły się i przedostały na inne rośliny.


Uwaga:


Skrzydłokwiat należy do roślin trujących !!! Zawiera alkaloidy oraz szczawiany wapnia, które podrażniają m.in. skórę, błony śluzowe, doprowadzając np. do wymiotów, a nawet zaburzeń rytmiki serca. Roślinę należy umieścić w miejscu niedostępnym dla dzieci oraz zwierząt.

Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz