Sagowiec wygięty (Cykas odwinięty) - Cycas revoluta

Jesteś tutaj:

Sagowiec wygięty (Cykas odwinięty) - Cycas revoluta

3,4/5 (697 ocen)

Ze względu na swój wygląd, sagowiec wygięty może być mylony z palmą, czasem nawet z paprocią. Gatunek jest reprezentantem sagowcowatych (Cycadaceae), których początków należy się doszukiwać w świecie pradawnym, cofając się w czasie o około 280 mln lat. Sagowiec wygięty to relikt, niezwykle oryginalny i łatwy w uprawie, jeżeli tylko zechcemy zapewnić roślinie prawidłowe warunki do rozwoju. W przeciwnym razie będzie kłopotliwy i mało estetyczny. Warto go poznać, gdyż stanowi ciekawy akcent architektoniczny w większych pomieszczeniach, a najlepiej sobie radzi w oranżerii.


Kilka uwag o rodzaju


Rodzaj obejmuje około kilkudziesięciu gatunków, przy czym Cycas revoluta stał się najpopularniejszym reprezentantem rodziny, powszechnie dostępnym i uprawianym także amatorsko, a dawniej spotykany głównie w ogrodach botanicznych. Z pewnością popularność tego gatunku wynika z dekoracyjności rośliny, a także łatwiejszej uprawy.

Kolekcje roślin zagorzałych pasjonatów sagowcowatych, skupiają wiele innych gatunków rodzaju m.in.

Cycas media
Cycas cairnsiana
Cycas siamensis
Cycas circinalis

Z pozostałych wybranych gatunków rodzaju warto wymienić m.in. Cycas angulata, Cycas yorkiana, Cycas badensis, Cycas rumphii, Cycas silvestris, Cycas desolata, Cycas elongata, Cycas megacarpa, Cycas pruinosa, Cycas apoa, Cycas collina, Cycas petraea, Cycas wadei.

Sagowce królowały na Ziemi w erze mezozoicznej i mimo że przetrwały tak wiele, obecnie to relikty, których część może nie przetrwać, tak jak wiele gatunków, które znamy jedynie ze skamielin.

Gatunki zaliczane do rodzaju charakteryzują się dwupiennością, a więc dany osobnik może wytworzyć tylko kwiaty męskie bądź tylko żeńskie. Do zapylenia kwiatów potrzeba zatem dwóch różnych form - żeńskiej i męskiej.

Naturalne siedliska rodzaju wstępują przede wszystkim na kontynencie azjatyckim, choć wybrane gatunki charakterystyczne są także dla wybranych regionów świata m.in. Afryki czy też Australii.


Sagowiec wygięty najpopularniejszym reprezentantem rodzaju  

   
Cycas revoluta
to bardzo oryginalna roślina ozdobna, charakteryzująca się powolnym wzrostem i oryginalną urodą. Małe okazy można nabyć za niewielkie pieniądze, ale duże, z wyraźnym, bardzo charakterystycznym dla tych roślin pniem, są już drogie a nawet bardzo drogie, dlatego że, nim uzyska się tak charakterystyczny wygląd sagowca miną dziesiątki lat.

W stanie naturalnym sagowiec wygięty występuje w Japonii, a także na pozostałym obszarze Azji południowo - wschodniej.

Sagowiec wygięty (Cykas odwinięty)

Sagowiec wygięty (Cykas odwinięty)

Budowa


Sagowiec wygięty to oryginalna roślina, której część nadziemną stanowi kłodzina, a także okazały pióropusz pierzastych liści.
W stanie naturalnym kłodzina, zależnie od gatunku sagowca, może dochodzić nawet do kilku metrów wysokości, stanowiąc cylindryczny pień (łodygę) rośliny. Wygląda przy tym bardzo oryginalnie i egzotycznie. W kłodzinie roślina gromadzi substancje, dzięki którym w okresach mało przychylnych, potrafi przetrwać, korzystając ze zgromadzonych zasobów. U okazałych sagowców może dojść do rozgałęzienia pnia. Na ogonkach liściowych znajdują się haczykowate kolce, dlatego należy uważać, aby się nie pokaleczyć. Zakup rośliny należy dobrze przemyśleć zwłaszcza, gdy w domu są dzieci, ponieważ kolce to nie jedyny problem,. Roślina dodatkowo jest jeszcze trująca - wszystkie jej części są toksyczne.

Liście pierzaste, ułożone w formie pierścienia, osiągają zazwyczaj do 70 cm długości, jednak w sprzyjających warunkach, u starszych roślin, ich długość może sięgać 150 cm. Są skórzaste, ciemnozielone, sztywne oraz pokryte woskiem. Na nowy wieniec liści można długo czekać, z pewnością proces ten przyśpieszy odpowiednia pielęgnacja rośliny o czym w dalszej części opracowania.

Sagowce sprzedawane w kwiaciarniach, mogą mieć krótsze liście, a tym samym wydawać mogłoby się, że będą wymagać mniejszej przestrzeni. Niestety ich rozmiar to efekt uprawy roślin u producenta, gdzie liczy się efektywne zagospodarowanie przestrzeni produkcyjnej. W warunkach domowych roślina powróci do swojej naturalności, a wówczas przy swoich zwiększających się rozmiarach będzie wymagała sporej przestrzeni.

W uprawie doniczkowej sagowiec wygięty w zasadzie nie zakwitnie, ale warto zaznaczyć, że jego kwiatostany są bardzo ciekawe, zwłaszcza osobników męskich, wydłużone, żółtawe i pachnące. Kwiaty okazów żeńskich są bardziej spłaszczone, mniej okazałe. Jeżeli dojdzie do zapylenia roślina wytworzy jajowate, spore owoce, do kilku centymetrów długości.

Część podziemną stanowi system korzeniowy, charakterystyczny ze względu na obecność tzw. korzeni koralowych, dzięki którym roślina ma możliwość wiązania azotu z powietrza, a tym samym uzyskanie kolejnego źródła substancji pokarmowych.

System korzeniowy jest dość głęboki, początkowo typowo palowy, co zaobserwujemy na przykładzie siewek, potem coraz bardziej rozgałęziony, rozbudowany na boki.

Sagowiec wygięty (Cykas odwinięty)

Sagowiec wygięty (Cykas odwinięty)

Warunki uprawy


Stanowisko

Sagowce w mieszkaniu, powinny być uprawiane w bardzo jasnych pomieszczeniach, wówczas przy zachowaniu okresu spoczynku roślina może prawidłowo się rozwijać i wydawać nowe liście o prawidłowej budowie, nie wyciągnięte, sztywne, wyglądające estetycznie. Dzięki skórzastym liściom, pokrytym woskiem, cykas dobrze znosi suche powietrze. Z pewnością najbardziej bezpiecznym stanowiskiem będzie miejsce bardzo jasne, ale ze światłem rozproszonym. Bezpośrednie nasłonecznienie, może prowadzić do żółknięcia liści, a jeżeli co jakiś czas spryskujemy roślinę, pamiętajmy o tym, że kropla wody na liściu działa jak soczewka, tak więc poparzenie liści jest bardzo prawdopodobne.

Sagowiec wygięty bardzo lubi świeże powietrze, więc na okres wegetacji, po nadejściu cieplejszych miesięcy roślinę warto wynieść na zewnątrz, na taras, balkon, a także do ogrodu. Oczywiście, początkowo należy roślinę przez kilka dni hartować i w początkowym okresie unikać pełnego słońca. Z czasem można go wynieść do ogrodu na słoneczne stanowisko, zaciszne, osłonięte przez wiatrem. W takich warunkach rośliny lepiej rosną, wydają wiele liści. Warto zapewnić im trochę większą donicę, nie za ciasną, gdyż przy dużej kłodzinie i rozbudowanym systemie korzeniowym, w małej doniczce roślinę ciężko utrzymać, zaspokoić jej potrzeby m.in. pod względem wilgotności. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz