Sagowiec wygięty (Cykas odwinięty) - Cycas revoluta

Jesteś tutaj:

Sagowiec wygięty (Cykas odwinięty) - Cycas revoluta

3,4/5 (695 ocen)

Zimę sagowiec może spędzić w pokoju ogrzewanym, jednak nie jest to najlepszym rozwiązaniem. O wiele lepiej będzie dla rośliny, jeżeli zimę spędzi w pomieszczeniu bardzo widnym, w którym temperatura wyniesie około 10-15°C. Warto zaznaczyć, że roślina zniesie nawet chwilowe spadki temperatury poniżej zera, jednak powinna mieć wówczas sucho i tak naprawdę lepiej nie narażać roślin na takie ekstremalne warunki i jeszcze przed nadejściem mrozów, kiedy temperatura wynosi około 10°C, przenieść roślinę w miejsce jej zimowania.

W przypadku zimowania w warunkach domowych, najlepiej sagowca umieścić na parapecie blisko światła, zapewniając należytą opiekę.

Ponieważ roślina nie lubi ciągłego przestawiania, szczególnie podczas wytwarzania liści, należy się konkretnie zdecydować, gdzie będzie postawiony sagowiec.

Podłoże i przesadzanie

Zakupione rośliny charakteryzują się torfowym podłożem, bardzo przepuszczalnym, szybko schnącym, które sprawdza się w uprawie produkcyjnej ze względu na systematyczne, zdalne podlewanie. W warunkach domowych takie podłoże się nie sprawdza. Zakupioną roślinę należy przesadzić, najodpowiedniejszym okresem jest wiosna, tak więc jeżeli sagowca zakupimy latem, przesadzamy dopiero wiosną, chyba że nagła sytuacja będzie wymagała szybszego przesadzenia.

Przesadzenie sagowca jest czynnością bardzo ważną i wymaga przygotowania odpowiedniego podłoża, a także doniczki.
Podłoże powinno być przepuszczalne. Możemy zastosować podłoże do palm, wzbogacając je gliną oraz piaskiem - drobniejszym i gruboziarnistym. Można zastosować także wermikulit.

Doniczka najlepiej „palmówka”, ponieważ korzenie są dość długie, a należy pamiętać, że kilka centymetrów wysokości doniczki należy przeznaczyć na drenaż, a także warstwę podłoża. Roślinę sadzimy dopiero po wypełnieniu donicy tymi dwiema warstwami. Roślinę umieszczamy pionowo, korzenie nie mogą być powyginane, bryłę korzeniową obsypujemy podłożem w taki sposób, aby kłodzina znacznie wystawała, zasypujemy ją w mniejszej części.

Szerokość doniczki nie może być zbyt mała, niewielka ilość podłoża utrudnia pielęgnację rośliny, zwłaszcza starszych okazów z „pniem”. Bardzo ciężko wówczas uzupełnić roślinie niedobory wody i na dłuższą metę ciężko utrzymać sagowca w odpowiedniej formie.

Częstotliwość przesadzania rzadka, duże okazy co kilka lat, w razie konieczności. Sagowiec wygięty nie lubi, jak się go wciąż przesadza, rusza itp. W przypadku bardzo dużych okazów, aby nie naruszać korzeni, można tylko wymienić wierzchnią warstwę podłoża, uzupełniając pojemnik świeżym i zasobnym podłożem.

Uprawiane na tarasie i w ogrodzie sagowce warto, zabezpieczyć przed nadmiernym wysychaniem podłoża, a najlepiej to zrobić, poprzez przysypanie podłoża rozdrobnioną korą bądź mchem torfowcem.

Sagowiec wygięty (Cykas odwinięty)

Sagowiec wygięty (Cykas odwinięty)

Temperatura

Cykas odwinięty doskonale sobie radzi w temperaturze pokojowej, a więc przy około 20 - 24°C. Aby roślina prawidłowo się rozwijała w okresie zimy temperatura powinna wynieść poniżej 15°C, przy bardzo jasnym stanowisku. Spadek temperatury sprawi, że roślina przejdzie stan spoczynku. W kolejnym okresie wegetacyjnym roślina powinna wytworzyć dość wcześnie wieniec liści, dzięki czemu zdążą się one ładnie rozwinąć do zimy.

Podlewanie i wilgotność powietrza

Częstotliwość podlewania należy dostosować do warunków uprawy, a więc im wyższa temperatura, tym roślina ma większe potrzeby. W okresie letnim podlewamy obficie, a nadmiar wody usuwamy z podstawki. Po takim podlaniu, kolejny raz podlewamy po uprzednim przeschnięciu podłoża. Roślina lepiej znosi niedobory wody, jak jej nadmiar. Przy zimowaniu w chłodniejszym miejscu, podlewanie znacznie ograniczamy. Aby nie dopuścić do przelania rośliny, wilgotność podłoża najlepiej sprawdzać palcem, choć i tak ciężko będzie dojść nam do niższych warstw podłoża. Często jest tak, że wierzchnia warstwa podłoża przeschnie, a głębiej jest bardziej mokra. Gdy jeszcze raz podlejemy, wówczas robi się bardzo mokro, a to już bardzo niebezpieczne dla rośliny. Tak więc nie można przelać sagowca, ani zbyt mocno przesuszyć, najlepiej starajmy się, aby w okresie letnim, podłoże było lekko wilgotne.

Przy zbyt suchym powietrzu, co jakiś czas można spryskać roślinę, dzięki czemu oczyścimy ją także z kurzu - roślinę najlepiej spryskać z samego rana.

Nawożenie

Sagowiec nie wymaga obfitego nawożenia, dlatego też dawki nawozu powinny być niewielkie. Z pewnością sprawdzą się nawozy naturalne typu „Biohumus”. Częstotliwość nawożenia - raz na 3-4 tygodnie w okresie od wiosny do późnego lata.
Pozostałe zabiegi pielęgnacyjne

W pełni zaschnięte liście należy ściąć u podstawy.


Rozmnażanie


Sagowiec wygięty możemy rozmnożyć poprzez nasiona, które należy nabyć w sklepie, gdyż w warunkach domowych ich nie uzyskamy. Jest jeszcze drugi sposób, a więc rozmnażanie poprzez odrosty. Czasem taki odrost rośliny, może pojawić się u podstawy kłodziny. Jeżeli się pojawi należy go wiosną odciąć, ukorzeniając w przepuszczalnym podłożu.
W przypadku rozmnażania generatywnego, pozyskane nasiona należy rozłożyć na podłożu (mieszanka torfu z piaskiem), zapewnić temperaturę powyżej 20°C i czekać aż wykiełkują.

Większość uprawiających sagowca wygiętego, nabywa już wyhodowane okazy, uzyskane przez producentów. Zazwyczaj otrzymywane są one z kłodzin importowanych, które w warunkach szklarniowych pobudzane są do wytworzenia liści, a następnie są sprzedawane.

Cykas odwinięty (Cycas revoluta)

Cykas odwinięty (Cycas revoluta)

Sagowiec wygięty - problemy w uprawie


Przy zapewnieniu prawidłowych warunków roślinie, nie powinniśmy mieć z nią problemów, jednak przy kolejnych błędach, roślina może bardzo ucierpieć, co odbije się na jej wyglądzie, a więc liściach, które będą żółkły, a w konsekwencji zaistnieje potrzeba ich ścięcia.

Utrata liści nie wiąże się z utratą rośliny, kłodzina jest bardzo żywotna i tak łatwo jej nie utracimy, chyba że zacznie nam gnić.
Najczęstsze problemy w uprawie sagowca wygiętego to:

  • żółknięcie liści w wyniku przesuszenia rośliny
  • żółknięcie liści w wyniku przelania
  • zgnilizna spowodowana przelaniem
  • wybujałe i zniekształcone liście, będące konsekwencją zbyt ciemnego stanowiska
  • brak nowych liści- m.in. zbyt mało światła
  • żółknięcie liści z powodu zbyt małej doniczki
  • żółknięcie liści z powodu braku wystarczającego nawożenia
  • problem z misecznikami, tarcznikami oraz z wełnowcami

Zastosowanie


Gatunek popularny jako roślina ozdobna o bardzo ładnym pokroju, doskonale sprawdzająca się w widnych pomieszczeniach np. salonie, a najlepiej w oranżerii, także na tarasie i w ogrodzie. Rozrośnięte okazy wymagają więcej przestrzeni.


Uwagi końcowe


Cykas wygięty to jeden z ciekawszych akcentów roślinnych w mieszkaniu, pomieszczeniach większych, gdzie może stanowić element architektoniczny. Z pewnością świetnie zaprezentuje się w ogrodzie oraz na tarasie.

To rośliny o niewielkich potrzebach, jednak póki ich nie poznamy możemy mieć problemy. Warto pogłębiać wiedzę o ich uprawie, a z czasem doczekamy się pięknych i zdrowych sagowców, nie tylko wygiętego, ale także innych gatunków, które także warte są uwagi.

Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz