Liwistona - palma domowa

Jesteś tutaj:

Liwistona - palma domowa

3,5/5 (745 ocen)

Palmy od dawna są cenionymi roślinami ozdobnymi. W swoich naturalnych środowiskach osiągają znaczne rozmiary i często stanowią wspaniałą ozdobę przydomowych ogrodów, miejskich skwerów oraz parków. W naszym klimacie można je jednak uprawiać tylko w pojemnikach, gdyż są roślinami ciepłolubnymi. Mogą być przepiękną, egzotyczną dekoracją naszych mieszkań i domów, choć ze względu na swoje rozmiary, nadają się głównie do uprawy w dużych pomieszczeniach.

Jednym z piękniejszych gatunków palmy spotykanej w uprawie doniczkowej jest bez wątpienia liwistona chińska (Livistona chinensis), pochodząca z ciepłych rejonów Azji (Japonia, Tajwan, Chiny). W swojej ojczyźnie osiąga rozmiary nierzadko przekraczające 10 m. wysokości, natomiast w pojemnikach dorasta na ogół do ok. 3-4 m.. Takie rozmiary są jednak nadal bardzo imponujące, biorąc pod uwagę wysokość przeciętnych mieszkań. W pierwszym okresie życia, rośnie dość wolno, dopiero po osiągnięciu ok. 1 m., zaczyna przyrastać nieco szybciej.


Charakterystyka ogólna


Jej niezwykle oryginalne liście, przypominające parasole są naprawdę duże. Mogą dorastać do  50-90 cm. długości i ok. 40 cm. szerokości. Są zielone i mają kształt zrośniętych ze sobą podłużnych, cienkich liści, których końce zwisają luźno, tworząc charakterystyczne „pazurki”. Parasolowate, półokrągłe liście wyrastają na końcach długich, sztywnych ogonków (pokrytych niewielkimi kolcami), które z kolei u podstawy łączą się z chropowatym pniakiem, nazywanym u palm „kłodziną”. Całość wygląda bardzo malowniczo, przywodząc na myśl gorące, nadmorskie plaże w egzotycznych krajach. Ze względu na kształt liści, roślina bywa również nazywana chińską palmą wachlarzową.

Liwistona

Liwistona

Pielęgnacja i stanowisko


Z powodu swoich wymagań uprawowych, nie nadaje sie do wszystkich domów. Nie będzie bowiem dobrze rosła w pomieszczeniach chłodnych lub ciemnych. Należy dla niej przewidzieć stanowisko bardzo jasne, a nawet słoneczne. Oczekuje też przez cały rok temperatury pokojowej w granicach 18-24°C, chociaż zimą może tolerować odrobinę niższą (16-18°C).

Roślinę należy regularnie podlewać i nie dopuszczać do przesuszenia podłoża. Nie wolno jednak jej zalewać ani pozostawiać wody w podstawce, inaczej liście zaczną zasychać, a korzenie gnić. Liwinstona oczekuje również stosunkowo wilgotnego powietrza, dlatego nie odpowiada jej bliskość kaloryferów. Z braku właściwej wilgotności może zasuszać końce liści. Aby roślina dobrze rosła, należy wykorzystać wszelkie dostępne metody,  umożliwiające podniesienie tej wilgotności. Dobrym pomysłem będzie ustawianie doniczki na stale mokrych kulkach keramzytu, regularne spryskiwanie liści wodą, umieszczanie w pobliżu doniczki nawilżaczy powietrza lub odkrytych akwariów.


Latem można liwistonę wystawić na słoneczny taras bądź balkon, gdzie będzie się dobrze czuła aż do jesieni. Z ponownym przeniesieniem rośliny do mieszkania, nie należy zwlekać, bo już spadki temperatury do poziomu ok. 10°C mogą być dla niej trudne do zaakceptowania. Liwistonę należy przesadzać dopiero wtedy, kiedy wyraźnie tego potrzebuje. Nie lubi bowiem częstego naruszania bryły korzeniowej. Najodpowiedniejsze dla niej podłoże, to mieszanka dobrej ziemi kompostowo-gliniastej z dodatkiem rozluźniającego ją piasku. Można też zaopatrzyć się w gotową mieszankę, przeznaczoną do uprawy palm. Ponieważ roślina nie lubi wody zalegającej na dnie doniczki, przyda się dobra warstwa drenażu np. w postaci kulek keramzytu. Takie kulki mają zdolność pochłaniania nadmiaru wilgoci i powolnego oddawania jej z powrotem do podłoża. W uprawie doniczkowej liwistona czasem zakwita, ale zdarza się to w wyjątkowo dobrych warunkach. Kwiaty jednak nie są ozdobne, dlatego z powodzeniem można je usuwać.

Liwistona

Liwistona

Rozmnażanie


Palmę chińską, jak wiele innych palm rozmnaża się z nasion. Nie jest to jednak łatwe, gdyż nasiona palm okrywa dość gruba powłoka. Bez odpowiednich zabiegów (np. dwudniowego moczenia w ciepłej wodzie), kiełkowanie może trwać nawet kilka miesięcy. Podłoże w które wysiejemy nasiona, powinno być stale wilgotne oraz ciepłe. Znacznie łatwiej jest więc kupić już nieco podrośniętą roślinę, niż próbować ją samodzielnie wyhodować z nasion. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz