Palmy domowe

Palmy domowe

3,3/5 (277 ocen)

Palmy są jednym z ulubionych gatunków większości miłośników kwiatów ze względu na to, że są kwiatami niezwykle efektownymi, dekoracyjnymi oraz, co najważniejsze, długowiecznymi i wcale nie tak bardzo trudnymi w uprawie.  Jeszcze do niedawna praktycznie w każdym polskim salonie gościła wielka rozłożysta palma, ponieważ na te kwiaty panowała swego czasu swoista moda. Obecnie, choć  wielkie okazy spotyka się już rzadziej, wielu z nas nadal ma sentyment do tych niezwykłych roślin. Do wyboru mamy wiele gatunków, dorastających nawet do kilku metrów wysokości, więc przy wyborze konkretnej rośliny musimy kierować się miedzy innymi  wielkością pomieszczenia, w którym palma ma mieszkać.


Jak stworzyć optymalne warunki palmie?


Ten egzotyczny kwiat nie ma zbyt wygórowanych potrzeb, ale jeżeli chcemy by przez wiele lat cieszył nasze oko i zachwycał gości, musimy zadbać o jego potrzeby zgodnie z wymaganiami tej rośliny. Praktycznie wszystkie palmy lubią światło, jednakże najlepiej żeby było  ono rozproszone a nie ostre i bezpośrednie. Jeżeli mówimy o konkretnych gatunkach, to Palma kokosowa i daktylowa może być od czasu do czasu wystawiana na bezpośrednie słońce. Nieco odmienne wymagania ma na przykład Kencja, która będzie się dobrze rozwijać zarówno w słońcu, jak i w cieniu. Jako rośliny tropikalne palmy preferują wysoką temperaturę, która zimą nie powinna spadać poniżej 10 stopni Celsjusza. Dbajmy też o to, by rośliny te miały dużo świeżego powietrza, stawiając je w pomieszczeniach, w których występuje stała jego wymiana. Nie wolno dopuścić jednak do przeziębienia rośliny, więc unikajmy zimą intensywnego wietrzenia pomieszczeń, w którym mieszkają palmy.

Palmy lubią gleby o kwaśnym odczynie. Poszczególne ich gatunki mają nieco odmienne wymagania glebowe, więc zanim zdecydujemy się na konkretna palmę, dobrze jest zgłębić informacje w tym aspekcie. Warto zastosować specjalną mieszankę, którą można kupić w sklepach ogrodniczych, jako ziemię do palm. Wtedy będziemy mieli pewność, ze podłoże jest dobrze skomponowane i naszej roślinie nie zabraknie składników odżywczych.

Przez cały okres wegetacji palmy należy dość intensywnie nawozić. Czynimy to co dwa tygodnie za pomocą specjalnego nawozu zawierającego wszystkie niezbędne od rozwoju tej rośliny składniki odżywcze. Nawóz do palm także kupimy w sklepach ogrodniczych. Przy nawożeniu należy skrupulatnie stosować się do zaleceń podanych na opakowaniu, dotyczących proporcji oraz ilości stosowanego nawozu. W przeciwnym razie na pewno nie pomożemy roślinie, a możemy jej zaszkodzić i doprowadzić nawet do obumarcia.

Palma w restauracji

Palma w restauracji

Należy pamiętać o intensywnym podlewaniu palm w lecie, a także o zraszaniu ich liści. Zimą należy dostarczanie wilgoci znacznie ograniczyć, jednak podłoże w doniczce nie może całkowicie wyschnąć. Pamiętajmy o tym, by unikać zraszania liści w momencie dnia, kiedy promienie słońca są najsilniejsze, czyli w godzinach południowych, ponieważ może to powodować oparzenia. Należy czynić to wyłącznie rano. Liście dla pięknego wyglądu powinno się przecierać delikatnie wilgotną ściereczką, wtedy będą naturalnie błyszczące. Nie jest zalecane natomiast stosowanie jakichkolwiek nabłyszczaczy. Wodę dla palm warto przegotować, by była bardziej miękka i delikatna, ponieważ taka właśnie zmiękczona jest dla palm optymalna.

Jeśli zachodzi potrzeba przesadzenia palmy, należy to robić wczesną wiosną. Tę roślinę przesadzamy tylko w momencie kiedy korzenie nie mają już miejsca ponieważ palmy dobrze się czują w wąskich doniczkach, jeżeli są one tylko odpowiednio głębokie. Jeśli roślina jest duża, zamiast przesadzania należy wymienić tylko górną warstwę podłoża.

Palma Waszyngtonia w ciepłym klimacie

Palma Waszyngtonia w ciepłym klimacie

Kiedy mamy powód do niepokoju?


Pewne symptomy mogą wskazywać na to, że z naszą palmą dzieje się coś niedobrego. Na co zwracać szczególną uwagę? Jednym z niepokojących objawów są żółknące i schnące liście. W takim wypadku warto rozważyć trzy możliwe przyczyny. Być może zbyt mocno podlewaliśmy roślinę, albo wręcz odwrotnie. Zsychanie liści może też być spowodowane tym, że palma zmarzła. Jeżeli na liściach pojawią się brązowe plamki, może to być objawem poparzenia słonecznego, albo nadmiaru wapnia. Zaradzić temu zjawisku można zmieniając podłoże w doniczce, a następnie podlewając roślinę przegotowaną wodą. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz