Najciekawsze w uprawie sukulenty doniczkowe

Jesteś tutaj:

Najciekawsze w uprawie sukulenty doniczkowe

3,3/5 (504 ocen)

Sukulenty, które możemy hodować na parapecie w doniczkach pochodzą z suchych i gorących regionów świata i z tego względu mają specyficzne, lecz tak naprawdę niewielkie wymagania. Lubimy je nie tylko za ich ciekawy i nietuzinkowy wygląd, ponieważ wszystkie charakteryzują się grubymi, mięsistymi pędami, a pewne gatunki nawet przypominają kamienie. Sukulenty są ponadto roślinami bardzo niekłopotliwymi, wprost stworzonymi dla osób zabieganych, często wyjeżdzających lub zapominających o podlewaniu. Ozdobią mieszane, bardzo dobrze wpasowując się zarówno w nowoczesną jak i klasyczną stylistykę wnętrza, stanowiąc niejako „żywe bibeloty”, więc warto zapoznać się z tym, czego potrzebują na co dzień, oraz jakie gatunki najczęściej goszczą a w naszych domach.


Czego potrzeba do szczęścia sukulentom?


Budowa tychże roślin umożliwia im okresowe przechowywanie wody w pędach. Bardzo dobrze wiec dostosowują się do warunków suszy. Grube liście czy pędy sukulentów magazynują w sobie także wszelkie niezbędne im do rozwoju substancje. Oczywiście nie znaczy to, że mamy zupełnie nie podlewać, czy nie nawozić takich roślin. Wody dostarczamy im wtedy, kiedy ziemia w doniczce całkowicie wyschnie. W okresie wegetacyjnym, raz lub dwa razy w miesiącu należy też nasze rośliny nawozić specjalnym preparatem przeznaczonym do dokarmiania kaktusów oraz sukulentów. Jeżeli nie będzie nas dłuższy czas w domu i po powrocie zauważymy, że pędy nieco się pomarszczyły, nie ma powodu do zmartwienia, ponieważ po dostarczeniu wody, odzyskają one dawny wygląd. Uważajmy, by nie przewodnić sukulentów, ponieważ to może im zaszkodzić. Pamiętajmy także by zapewnić im słoneczne stanowisko w jasnym pomieszczeniu. Latem z powodzeniem także można je wynieść na balon, dzięki temu będą miały możliwość zaczerpnąć świeżego powietrza, jednakże, gdy tylko się ochłodzi, wnosimy kwiaty z powrotem do pomieszczenia.

Najpiękniejsze i najbardziej popularne gatunki sukulentów


Eszeweria

Wyróżniamy ponad 150 gatunków tej rośliny, która charakteryzuje się grubymi liśćmi wyrastającymi przy samym podłożu i uformowanymi w kształt rozety. Liście mogą być zielone, srebrzyste lub niebieskawe, a w przypadku niektórych gatunków są owłosione. Uprawa tego sukulentu nie nastręcza większych kłopotów i jest łatwa nawet, jeżeli nie mamy większego doświadczenia w hodowli roślin. Kwiat potrzebuje jasnego i niezbyt gorącego pomieszczenia oraz umiarkowanej ilości wody- jak wszystkie sukulenty.

Eszeweria

Eszeweria

Żywy kamień

Nazwa rośliny pochodzi od jej cech charakterystycznych, bowiem ten sukulent przypomina kamień zarówno pod względem koloru jak i kształtu. Roślina składa się z dwóch grubych liści umiejscowionych naprzeciwko siebie i spłaszczonych z góry. Liście oddzielone są od siebie niejako małą szczeliną, z której czasem wyrasta kwiat. Przy podlewaniu żywych kamieni należy pamiętać o tym, by nie dopuścić do zalegania wody w liściach, ponieważ bardzo im to szkodzi i może spowodować gnicie. Istnieje wiele opisanych gatunków tego sukulentu, jednakże w domu hoduje się tylko niektóre z nich. Poszczególne gatunki różnią się między sobą nieco wyglądem liści i na przykład tym, że niektóre rosną raczej pojedynczo, a inne mogą tworzyć rozrastający się dywan.

Żywe kamienie - litops

Żywe kamienie - litops

Faucaria

Ta roślina nie posiada łodygi. Składa się z mięsistych liści tworzących rozetę. Liście w kształcie łódeczki u podstawy są zrośnięte ze sobą. Posiadają też charakterystyczne ciernie na brzegu. Faucaria kwitnie na jaskrawożółto od sierpnia aż do późnej jesieni. W mieszkaniu potrzebuje dużo słońca. W lecie podlewamy ją dość obficie, jak na roślinę zaliczaną do sukulentów, natomiast zimą należy zaniechać częstego dostarczana wody, ponieważ roślina woli bardziej suche podłoże. Kiedy na zewnątrz robi się chłodno, musimy zadbać by nasz sukulent miał przynajmniej około 6 stopni Celsjusza w pomieszczeniu, w którym go trzymamy. Znawcy roślin wyodrębnili ponad 30 gatunków tego kwiatu.

Faucaria

Faucaria

Pleiospilos

To także rodzaj sukulentu, którego cechą charakterystyczną jest brak łodygi. Składa się z on z dwóch lub czterech zrośniętych ze sobą u podstawy liści. Roślina pięknie kwitnie, a kwiaty są duże, żółte lub różowe. W maju i czerwcu, kiedy roślina jest w fazie wegetacji, trzeba ją częściej podlewać, ale podłoże nie może być stale mokre. W okresie zimowym należy zaprzestać podlewania i zapewnić roślinie temperaturę około 15 stopni Celsjusza. Ten sukulent preferuje podłoże złożone z ziemi liściowej wymieszanej z piaskiem. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz