Doniczkowa uprawa awokado (smaczliwki) - to warto wiedzieć!

Jesteś tutaj:

Doniczkowa uprawa awokado (smaczliwki) - to warto wiedzieć!

3,6/5 (457 ocen)

Awokado, przypominające z wyglądu dużą, zieloną gruszkę, jest jednym z najbardziej wartościowych owoców egzotycznych. Jego jasnożółty, okryty cienką, zieloną lub brunatną skórką miąższ, ma kremową konsystencję i zawiera spore ilości łatwo przyswajalnych tłuszczów nasyconych oraz witaminy (A, B1, B2, K, H, PP), sole mineralne (min.: fosfor, wapń, potas), białka, kwasy organiczne i błonnik. Ze względu na konsystencję, neutralny, delikatnie orzechowy smak oraz dużą zawartość tłuszczu, awokado często bywa wykorzystywane do smarowania pieczywa jako roślinny zamiennik masła (szczególnie polecane dla osób zagrożonych miażdżycą). Z owocu można również przyrządzać sałatki, pasty, koktajle i desery, wcześniej skrapiając jego miąższ sokiem z cytryny (inaczej szybko ciemnieje i traci apetyczny wygląd). Niska zawartość węglowodanów sprawia, że awokado może być spożywane także przez osoby cierpiące na cukrzycę. Przed wykorzystaniem miąższu, owoc należy obrać ze skórki i pozbawić go ogromnej, gładkiej, brązowej pestki.


Opis


Awokado lub inaczej smaczliwka właściwa (Persea Scheffer) jest rośliną egzotyczną, w naturze zasiedlającą tropikalne lasy Ameryki Południowej i Środkowej. Gatunek zaliczany jest do rodziny wawrzynowatych i w swoim naturalnym środowisku wyrasta na duże, rozłożyste, krzaczaste drzewo, osiągające nierzadko wysokość ponad 20 m. Ze względu na wysokie wymagania cieplne, w naszym kraju awokado może być uprawiane wyłącznie jako roślina doniczkowa. W mieszkaniach z reguły nie przekracza wysokości 1,5 - 2 m., mimo to potrzebuje sporej ilości miejsca, gdyż jego korona mocno się rozrasta i szybko staje się rozłożysta. Ze względu na wzniesiony pokrój i szybki przyrost, awokado często wymaga solidnych podpór, gdyż łatwo się wygina. Głównym walorem ozdobnym uprawianej w doniczce smaczliwki są jej atrakcyjne liście. Duże, lancetowate, wydłużone (dorastające do ok. 20 – 30 cm.), całobrzegie i zielone, dość gęsto pokrywające pędy i tworzą gęsty, ładny krzew. Z braku odpowiedniego oświetlenia, kwiaty na roślinie uprawianej w domu pojawiają się niezmiernie rzadko. Awokado łatwiej zawiązuje je wtedy, gdy uprawiane jest w całorocznej szklarni lub ogrodzie zimowym.

Awokado w doniczce

Awokado w doniczce


Owocowanie


Kwiaty awokado są niepozorne, drobne i zebrane w wiechowate kwiatostany. W naturze są samopylne, ale jeśli zależy nam na uzyskaniu owoców u egzemplarza hodowanego w doniczce, powinniśmy dodatkowo wspomóc zapylanie, przenosząc delikatnym pędzelkiem pyłek z jednego kwiatu na drugi w taki sposób, aby dokładnie pokryć nim znamiona słupków. Z zapylonych owoców w odpowiednich warunkach wykształcą się gruszkowate, pokryte zieloną lub brunatną skórką owoce. Wprawdzie nie będą one tak duże i tak smaczne, jak owoce dojrzewające na drzewach rosnących w cieplejszym klimacie, mimo to nadal będą wartościowe i atrakcyjne. Niestety, od ich pojawienia się na pędach do zbioru mija zwykle bardzo wiele czasu, gdyż dojrzewanie owoców awokado może trwać od 1,5 roku do nawet 2 lat (w naturze owoce dojrzewają po kilku lub kilkunastu miesiącach). Poza tym pierwszych owoców z roślin uzyskanych z pestki można spodziewać się dopiero po 8-10 latach (sadzonki wegetatywne mogą zawiązywać owoce po 2-3 latach uprawy), dlatego chcąc doczekać się własnych owoców awokado należy nie tylko zapewnić roślinie odpowiednie warunki, ale też uzbroić się w ogromną cierpliwość. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz