Muchołówka amerykańska - niezwykła roślina owadożerna

Jesteś tutaj:

Muchołówka amerykańska - niezwykła roślina owadożerna

3,5/5 (168 ocen)

Muchołówka (Dionaea) należy do rodziny rosiczkowatych i pochodzi z atlantyckich regionów Ameryki Północnej. Jej naturalnym środowiskiem są bagniste tereny. Muchołówka jest rośliną owadożerną, trudną w uprawie domowej, ale bardzo atrakcyjną wizualnie. Warto poświęcić jej trochę więcej uwagi, ponieważ jej pomoc w walce z owadami jest nieoceniona. Jedyną odmianą tej rośliny jest Muchołówka amerykańska (Dionaea muscipula). Jej łacińska nazwa pochodzi od matki Afrodyty – Dione.


Charakterystyka


Muchołówka jest rośliną wieloletnią, która tworzy rozetę liści, wyglądem przypominającą parę rzęs, o wysokości 10 cm i szerokości 30 cm. Liść rośliny podzielony jest na dwie części – asymilacyjną i owadożerną. Część asymilacyjna składa się z podłużnej, o sercowatym kształcie blaszki liściowej. Część owadożerną stanowi pułapka z dwóch blaszek zakończonych zębami, które po zamknięciu uniemożliwiają owadowi wydostanie się. W pułapkach rośliny znajdują się włoski czuciowe, a jej wnętrze jest koloru różowego lub czerwonego. Wielkość takiej pułapki waha się od 3 do 6 cm. Muchołówka jest rośliną kwitnącą. Wiosną na długiej i cienkiej łodydze pojawia się kilka białych kwiatów. Kwitnienie osłabia roślinę, dlatego warto wyciąć jej pęd kwiatowy.

Muchołówka amerykańska

Muchołówka amerykańska


Pielęgnacja


Roślina wymaga bardzo dużej wilgotności powietrza i podłoża, wysokiej temperatury i jasnego stanowiska na bezpośrednim słońcu. W przeciwnym razie pułapki tracą prawidłowy kolor i zaczynają gnić. Podłoże powinno składać się z połączenia kwaśnego torfu z gruboziarnistym piaskiem w stosunku 2:1. W okresie wzrostu muchołówki należy stawiać jej doniczkę w dwucentymetrowej warstwie wody. Do podlewania roślin owadożernych używamy wody miękkiej, najlepiej destylowanej lub deszczówki. Podłoże musi być stale wilgotne, w okresie zimowym zaś ograniczamy podlewanie do minimum. Latem temperatura w jakiej powinna znajdować się roślina to 20−30°C, zimą temperatura nie powinna przekroczyć 10°C (temperatura wymagana, aby muchołówka przeszła w stan spoczynku), ale też nie spaść poniżej 0°C. Roślin owadożernych nie należy nawozić, ponieważ mają korzenie nie przystosowane do pobierania nawozu, a zbyt wysokie stężenie azotu w podłożu może je spalić.

Muchołówka - roślina owadożerna

Muchołówka - roślina owadożerna czytaj dalej...

Koniecznie zobacz