Muchołówka amerykańska - niezwykła roślina owadożerna

Jesteś tutaj:

Muchołówka amerykańska - niezwykła roślina owadożerna

3,5/5 (168 ocen)

Okres spoczynku


Okres spoczynku muchołówki trwa od późnej jesieni (koniec listopada) do wczesnej wiosny (początek marca). W czasie spoczynku najlepiej gdyby kwiat miał dostęp do dużej ilości światła (warunkowo może znajdować się w ciemnym miejscu) i znajdował się w pomieszczeniu o temperaturze 5−10°C. Jeżeli nie jesteśmy w stanie zapewnić mu takich warunków naturalnie, można wytworzyć je sztucznie. Roślinę podlewamy i umieszczamy w foliowej torebce, a następnie wkładamy do torebki papierowej i wstawiamy do lodówki na minimum 4 tygodnie. Kontrolujemy stan rośliny raz w tygodniu. Czasem możemy zostawić muchołówkę w miejscu, gdzie stała przez cały rok, jeżeli temperatura przy oknie wynosi 5−10°C. Wystarczy nie odkręcać kaloryfera, aby roślina miała warunki sprzyjające okresowi spoczynku. Minimalny czas spoczynku wynosi od 4 do 6 tygodni, ale może trwać nawet 3 miesiące.

Muchołówka

Muchołówka

Rozmnażanie


Muchołówki rzadko rozmnażamy z nasion, ponieważ kwitnienie osłabia roślinę i często jest przyczyną jej śmierci. Jeżeli już zdecydujemy się na tę metodę, musimy posiadać dwa różne genetycznie osobniki. Kwiat trzeba zapylić sztucznie za pomocą małego pędzelka, ponieważ roślina nie jest samopylna. Czynność zapylania powtarzamy 2−3 razy przez kolejne dni. Małe, czarne nasiona, pojawiające się po ponad miesiącu, natychmiast wysiewamy. Doniczkę umieszczamy w jasnym, ciepłym, o temperaturze około 25°C, i wilgotnym miejscu. Nasiona powinny wykiełkować po 2−3 tygodniach. Gdy roślinki osiągną średnicę ok. 3 cm możemy je przesadzić w oddzielne doniczki.

Rozmnażanie możemy też poprowadzić z sadzonek liściowych lub sadzonek z pędu kwiatowego. Sadzonki liściowe uzyskujemy poprzez oderwanie młodego, w pełni rozwiniętego liścia i umieszczenie go w podłożu, następnie przysypując torfem. Sadzonce zapewniamy dużą ilość światła i dbamy o to, aby podłoże było stale wilgotne. Jeżeli po upływie dwóch tygodni liść nie usechł, istnieje duże prawdopodobieństwo otrzymania sadzonki. Sadzonki z pędu kwiatowego zaś pobieramy z rośliny odcinając pęd, a następnie tnąc go na fragmenty o długości 3 cm. Nacięte podłużnie umieszczamy na mokrym torfie, zakrywając ziemią końcówki pędu. Największą szansę na wyhodowanie sadzonki gwarantują młode pędy, które jeszcze nie kwitły.

Muchołówka

Muchołówka

Mechanizm polowania


Muchołówki wabią swoje ofiary barwą wewnętrzną pułapek oraz słodką wydzieliną, która pokrywa ich wnętrze. Dotknięcie dwóch włosków znajdujących się na brzegach blaszek liściowych powoduje zatrzaśnięcie się pułapki. Po zamknięciu się liścia roślina wydziela sok rozkładający owady i przyswaja zawarte w nich substancje białkowe jako dodatkowy pokarm. Trawienie owada trwa nawet do kilkunastu dni. Muchołówki nie trawią chityny, dlatego po ofierze pozostaje pancerzyk. Pułapka która schwyta owada po otwarciu traci zdolność zamykania się i staje się zwykłym liściem asymilacyjnym.


Uwaga!


Muchołówka jest niezwykle trudną do pielęgnacji i utrzymania rośliną. Dlatego podczas jej zakupu należy zwrócić szczególną uwagę, czy jest zdrowa i nieuszkodzona. Najlepiej kupować dorodne okazy, a przed rozpoczęciem uprawy szczegółowo zapoznać się z wymaganiami pielęgnacji. Po zakupie roślinę należy przesadzić.
 

Koniecznie zobacz