Dzbanecznik - oryginalna roślina owadożerna

Jesteś tutaj:

Dzbanecznik - oryginalna roślina owadożerna

3,5/5 (89 ocen)

Wśród roślin, jakie możemy uprawiać w naszych mieszkaniach, nie znajdzie się chyba nic bardziej egzotycznego i oryginalnego, jak gatunki owadożerne. Wprawdzie ich hodowla nie należy do zadań najłatwiejszych, jednak posiadanie w domu tak oryginalnej rośliny naprawdę kusi. Dlatego warto podjąć się wyzwania i spróbować uprawy jednej z takich przyrodniczych ciekawostek.


Odżywianie


Dobrym wyborem będzie chociażby dzbanecznik (Nepenthes), którego organy służące do chwytania owadów są mocno wyeksponowane i znacznie lepiej widoczne niż np. u rosiczek. Mają też bardzo ciekawy kształt, przypominający właśnie dzban z wywiniętym brzegiem (pokryty śliską substancją, wabiącą owady) oraz pokrywką, która zapobiega dostawaniu się do środka wody deszczowej. Wewnątrz takiej pułapki, na samym dnie, znajduje się płyn umożliwiający roślinie strawienie ofiary (np. w postaci muchy) i wchłonięcie przez tkanki zdobytych dzięki temu substancji odżywczych. Kiedy zwabiony kolorem i szczególnym aromatem owad raz dostanie się do wnętrza pułapki, nie ma już szans się z niej wydostać. Zapobiega temu bowiem szereg mechanizmów, jakie roślina w tym celu wykształciła. Śliskie ścianki, zakrzywione w dół włoski, kształt dzbanka i kilka innych sposobów, skutecznie zatrzymują uwięzionego owada. Oczywiście rośliny nie opierają się wyłącznie na takim sposobie odżywiania, gdyż posiadają także zielone liście, służące do produkcji pokarmu za pomocą fotosyntezy i w razie niedoboru pożywienia organicznego, w klasyczny sposób uzupełniają swoją dietę.

Dzbanecznik - roślina mięsożerna

Dzbanecznik - roślina mięsożerna


Wymagania uprawowe


Oczywiście posiadając dzbaneczniki w mieszkaniu, nie musimy im codziennie łapać owadów, gdyż same sobie doskonale z tym dają radę, szczególnie w okresie letnim, kiedy much i komarów w naszym otoczeniu nie brakuje. Musimy jednak zapewnić im coś, co pozwoli na wytworzenie charakterystycznych, wiszących dzbanków-pułapek. Otóż rośliny te wymagają szczególnie dużo wilgoci w powietrzu (niektóre nawet 80-90%). Bez tego wytworzenie organów łowieckich będzie bardzo trudne, a roślina może zacząć chorować. Aby sprostać temu zadaniu, powinniśmy wykorzystać wszelkie dostępne metody, służące podniesieniu wilgoci w pobliżu dzbanecznika. Można przykładowo ustawić w jego sąsiedztwie nawilżacz powietrza , odkryte akwarium lub choćby pojemniki z wodą, a samą doniczkę postawić na nieco większej podstawce z wilgotnym keramzytem na dnie. Codzienne zraszanie powietrza wokół rośliny, też będzie mile widziane. Jeśli uprawiamy dzbaneczniki w łazience (koniecznie przy jasnym oknie), można dodatkowo zwilżać ceramikę na ścianie lub podłodze, która wysychając będzie oddawała wodę do powietrza. Wilgoć niezbędna jest im nie tylko w powietrzu, ale również w podłożu. Wprawdzie nie może ono być mokre, a woda zalegać w okolicy korzeni, ale nie wolno dopuścić również do przesuszenia ziemi. Dzbaneczniki możemy nawadniać zarówno na podstawek, jak i od góry, bezpośrednio do doniczki.

Dzbaneczniki

Dzbaneczniki czytaj dalej...

Koniecznie zobacz