Dzbanecznik - oryginalna roślina owadożerna

Jesteś tutaj:

Dzbanecznik - oryginalna roślina owadożerna

3,5/5 (89 ocen)

Stanowisko i temperatura


Na tym jednak nie koniec wymagań dzbaneczników. Oczekują one bowiem stanowisk bardzo widnych, ale osłoniętych przed bezpośrednim słońcem. W cieniu strącą kolory, a ostre promienie mogą poparzyć ich delikatne liście. Nie lubią przy tym zmiany miejsca, co może skutkować zaburzeniami w rozwoju. Z powodu niedostatecznej ilości światła w okresie zimowym, przestaną wytwarzać dzbankowate pojemniki, a już istniejące mogą zasuszyć. Jednak wraz z nadejściem wiosny, sytuacja powinna się unormować. Oczekują też dość wysokiej temperatury, która powinna przyjmować wartości pokojowe właściwie przez cały rok. Zimą i w nocy może nieco spadać do ok. 18-20°C (gatunki górskie potrzebują jeszcze mniej, szczególnie nocami), ale w czasie wegetacji i w dzień powinna być dość wysoka i mieścić się w zakresie 22-35°C.

Dzbanecznik - roślina mięsożerna

Dzbanecznik - roślina mięsożerna

Podłoże i rozmnażanie


Podłoże przeznaczone do uprawy tego gatunku, powinno być żyzne, przepuszczalne i lekkie, a najlepsza będzie mieszanka ziemi torfowej z piaskiem. Tych roślin nie nawozimy. Potrzebne im składniki pokarmowe czerpią w wystarczającej ilości z rozłożonej materii organicznej, którą dostarczają im upolowane owady.


Rozmnażanie dzbaneczników w warunkach domowych jest bardzo trudne, ale jeśli posiadamy starsze osobniki, które wytworzyły odrosty korzeniowe, to właśnie z nich najprędzej uzyskamy egzemplarze potomne.

Dzbaneczniki

Dzbaneczniki

Gatunki


Znanych jest ponad 90 gatunków dzbaneczników (należących do grup górskich, nizinnych oraz pośrednich), ale w uprawach doniczkowych najczęściej spotykane są krzyżówkowe mieszańce. Różnią się one miedzy sobą przede wszystkim kształtem, wielkością i kolorem tworzonych dzbanków. Mieszkaniowe warunki najlepiej znoszą: Nepenthes × ventrata (dorasta nawet do kilku metrów, posiada wydłużone dzbanki z pękatą podstawą w zielonym kolorze z czerwonawym przebarwieniami), Nepenthes 'Rebecca Soper' (znosi mniejszą wilgotność powietrza, posiada ciemne, prawie brązowe dzbanki z zielonkawym środkiem i nakrapianym wieczkiem, jeden z łatwiejszych w uprawie), Nepenthes 'Miranda' (również znosi mniejszą wilgotność otoczenia, posiada jasnozielone, brązowo nakrapiane dzbanki, w miarę łatwa w uprawie) oraz nepenthes khasiana (kilkumetrowe pnącze, którego dzbanki mają różne ubarwienie, w zależności od odmiany, dość łatwy w uprawie).

Dzbanecznik

Dzbanecznik

Zagrożenia


Z racji zwyczajów żywieniowych, szkodniki w postaci owadów raczej im nie zagrażają, natomiast popełniane przez nas błędy uprawowe mogą mieć katastrofalne skutki. Niedostateczne oświetlenie lub zbyt niska wilgotność powietrza prowadzi do chorób liści oraz braku dzbanków, zbyt wysoka wilgotność podłoża grozi gniciem korzeni, przenawożenie ich spaleniem, a ostre słońce, poparzeniami liści. Jak widać to właśnie nasze niedopatrzenia bądź niewiedza są dla dzbaneczników największym zagrożeniem.

Na koniec należy dodać, że dzbaneczniki nie są niskimi roślinami. W naturze dorastają nawet do 9 m. wysokości, dlatego aby nasz egzemplarz nie stał się nadmiernie wybujały, należy wiosna nieco przycinać jego pędy.

Autor: Katarzyna Józefowicz
 

Koniecznie zobacz